czwartek, maj 19, 2022
Follow Us
niedziela, 03 czerwiec 2012 18:09

Ławeczka Jana Karskiego w Kielcach

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ławeczka Jana Karskiego w Kielcach Fot.: Grzegorz Micuła

Ławeczki Jana Karskiego są serią pięciu rzeźb autorstwa Karola Badyny, poświęconych pamięci Jana Karskiego. Ławeczki powstawały kolejno w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi i Tel-Awiwie.

Pierwsza ławeczka stanęła we wrześniu 2002 w Waszyngtonie, na terenie kampusu Georgetown University, uczelni, na której Jan Karski pełnił wiele lat funkcję wykładowcy. Jej kopią jest kielecka rzeźba, która powstała wyłącznie ze środków prywatnych i jest darem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego dla mieszkańców Kielc.

Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnegow czasie II wojny światowej, po wojnie działał na rzecz pojednania Polaków i Żydów, zawsze opowiadając się przeciw nietolerancji i ksenofobii.

Pomnik, którego odsłonięcia dokonała w 2005 roku krewna profesora, Jadwiga Lenoch-Bułkowska ustawiono pośrodku deptaka, głównej ulicy Kielc - Henryka Sienkiewicza. Jego usytuowanie ma głęboko symboliczny wymiar, poniewaz mostek stanowi skrzyżowanie deptaka z ulicą Planty. Kilkadziesiąt metrów od mostka, pod adresem Planty 7 znajduje się kamienica, w której 4 lipca 1946 roku zamordowano około 40 Żydów. Był to tzw. pogrom kielecki. Postać profesora ustawiona jest przodem w kierunku kamienicy i w zadumie pochyla się nad tym tragicznym miejscem.

Wsparta na lasce, przedstawiająca Jana Karskiego postać „siedzi" ławeczce nad partyjką szachów. Szachy były bowiem uwielbianą przez Profesora rozrywką, nad szachownicą spędził ostanie chwile życia, w trakcie gry zasłabł a następnie zmarł. Układ figur na szachownicy zwany jest „partyjką Karskiego".

www.jankarski.org.pl

{jumi [*6]}

a