sobota, czerwiec 19, 2021
Follow Us
poniedziałek, 28 maj 2012 12:02

Austriacka przyroda górą

Napisane przez Tomasz Krupa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Austriacka przyroda górą ww.austria.info

Austriacką dolinę Pitztal można opisać tak: niezliczone wodospady, mnóstwo górskich jezior i otaczające je ogromne lodowce. Lepiej jednak na własne oczy przekonać się, jak niezwykłe mogą być spotkania z naturą w wysokich górach.

W całej dolinie panuje niemal rodzinna atmosfera. Naturalni i nieskomplikowani - tak określa się mieszkańców Pitztal. Tutejsi gospodarze delektują się razem ze swoimi gośćmi górskimi smakołykami, turyści w starych młynach samodzielnie pieką chleb, a w parkach krajobrazowych zbierają grzyby i zioła.

Każdy, kto spędza swój urlop w Pitztal, otrzymuje „Pitztaler Freizeitpass". Karta ta daje dostęp do wszystkich atrakcji doliny: od wędrówek z przewodnikiem i wycieczek rowerowych wzdłuż rzek, do różnorodnych atrakcji dziewiczego górskiego parku krajobrazowego Kaunergrat. Karta „Pitztaler Freizeitpass" zapewnia mnóstwo rozrywki także dzieciom. W klubie Pitzis Kinderclub czeka na nich mini-wspinaczka, jazda konna lub poszukiwanie skarbu na świeżym powietrzu. Freizeitpass jest również biletem obowiązującym w całej sieci autobusowej w dolinie.

Letni program oferuje gościom doliny zorganizowane wędrówki o różnych poziomach trudności: począwszy od przyjemnych wycieczek do górskich hal, stromych wodospadów lub terenów bagiennych, aż do wypraw na górskie szczyty. Szczególnie warte polecenia są liczne atrakcje przygotowane przez park krajobrazowy Kaunergrat. W lipcu i sierpniu, raz w tygodniu odbywają się wędrówki do najpiękniejszych punktów widokowych doliny, gdzie wykorzystując cenne wskazówki przewodnika, zrobić można niezapomniane zdjęcie z wakacji.

Poszukiwacze skarbów też nie będą narzekać w Pitztal na nudę. Podczas tematycznych wędrówek, poszukają oni drogocennych okazów natury, ziół oraz ukrytych skarbów prastarej tradycji. Kto tęskni za nietkniętą naturą, odnajdzie ją podczas wędrówki po stokach Hochzeiger, do znajdującego się pod ochroną terenu Riegetal – nienaruszonego, przepięknego obszaru z połyskującym na zielono górskim jeziorem.

Do naturalnych przyjemności austriackiej doliny należą również rozkosze podniebienia. Regionalne smakołyki i niepowtarzalną tyrolską kuchnię odnajdziemy w każdej karcie dań - niezależnie od tego, czy posiłek odbywa się w górskiej chacie, czy w hotelowej restauracji. W tutejszych potrawach dominują regionalne produkty, jak świeże mleko prosto z mlecznego rurociągu w Jerzens lub pstrągi z Pitztalskich stawów.

Szczególnie korzystnie przedstawia się oferta Pitztalskiej Organizacji Turystycznej - Freizeit(s)paß-Pauschale. Siedem noclegów dla dwojga dorosłych i dwójki dzieci do 10 lat, w cenie z programem przygód klubu Pitzis Kinderclub, maskotkami, kursem wspinaczki, darmowym busem i zorganizowanymi wycieczkami – kosztuje 301 euro. Trzy noclegi dla dwóch osób ze śniadaniami oraz wszystkimi atrakcjami karty Pitztaler Freizeitpass można kupić za 105 Euro.

Z doliny Pitztal można się również wybrać na wycieczkę do Rifflsee. Do jednego z najpięknieszych jezior Wysokich Alp szybko i wygodnie dotrzeć można kolejką Rifflsee-Gondelbahn. Trasa wędrówki przystosowana jest zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dziecięcych wózków. Podczas drogi wokół jeziora lub spaceru po ścieżkach Fuldaer Höhenwegs podziwiać można pokryte lodem trzytysięczniki Alp Pitztalskich oraz zapierające dech w piersiach pęknięcia lodowca Taschachferner.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.pitztal.com.

{jumi [*6]}

a