Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 maj 2012 13:10

Bazylea - miasto muzeów i karnawału

Napisane przez Tadeusz Biernacki / MojaSzwajcaria.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bazylea - miasto muzeów i karnawału fot. Wladyslaw

Tradycyjna, otwarta na świat i pełna kontrastów Bazylea uważana jest za centrum sztuki, muzyki i architektury w Szwajcarii. Symbolem tego szwajcarskiego jest Marktplatz z bogato zdobionym ratuszem z czerwonego piaskowca oraz późnoromańsko-gotycka katedra. 

Bazylea jest najstarszym uniwersyteckim miastem w Szwajcarii. Podczas spacerów przez stare miasto, obok niewielkich butików i antykwariatów, znaleźć można także sklepy współczesnych projektantów. Przy okazji można zajrzeć do "Läckerli Huus", aby skosztować tradycyjnych pierników miodowych. Stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starówki, są wolne od ruchu samochodowego. Do centrum najlepiej więc dojechać tramwajem.

Miasto dzieli się na Małą Bazyleę na prawym i Wielką Bazyleę ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhuningen. Widać, że Bazylea pielęgnuje tradycję, ale równocześnie jest otwarta na świat, o czym świadczą przykłady współczesnych budynków zaprojektowanych przez renomowanych architektów, jak Herzog & de Meuron, Mario Botta, Diener & Diener lub Richard Meyer.

To położone w zakolu Renu miasto może się poszczyścić duza liczbą muzeów. Prawie 40 muzeów rozrzuconych jest po całej miejscowości. Tu jest ich największe zagęszczenie w całym kraju. Słynne, także poza granicami Szwajcarii muzea, jak Kunstmuseum Basel, Muzeum Jean'a Tinguely, Fondation Beyelera i Muzeum Kultur przyciągają zwiedzających tak samo, jak liczne galerie i niewielkie teatry. W tym pierwszym znajdziemy jedną z najstarszych publicznych kolekcji dzieł sztuki oraz największy na świecie zbiór prac Holbeina. Z kolei Muzeum Jeana Tinguely tworzy przeszklona hala zaprojektowana przez Mario Botta, słynnego architekta z Ticino. Muzeum mieści niezwykłe, metaloplastyczne konstrukcje artysty. Natomiast w Muzeum Kultur znajduje się jedna z największych europejskich kolekcji na temat życia europejskich i pozaeuropejskich kultur. W Bazylei siedzibę ma też m.in. orkiestra symfoniczna i kameralna oraz teatr muzyczny wystawiający międzynarodowe produkcje. Na scenach Theater Basel i Schauspielhaus obejrzeć można klasyczne i ponadczasowe przedstawienia.

Warte zobaczenia są także mniej znane muzea, jak np. Muzeum Starożytności, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody czy Muzeum Sztuki Ludowej. Oprócz tego istnieje mnóstwo mniejszych zbiorów i muzeów, jak np. kolekcja anatomiczna uniwersytetu, którą można oglądać w Muzeum Anatomii, Muzeum Historii Farmacji, Muzeum Żydowskie czy Muzeum Zabawek i Muzeum Lalek przy Barfüsserplatz.

Oprócz tego, że dużo tu kulturalnych atrakcji, pełno również miejsc, gdzie można wypocząć na łonie przyrody. Łagodny krajobraz regionu Bazylei z licznymi drzewkami wiśniowymi tworzy wiosną malowniczy obraz złożony z kwitnących drzewek. Bazylea jest zielonym miastem. Ogród botaniczny, liczne parki i brzeg Renu zapraszają do spacerów. Turystów czekają również rejsy po Renie. Statki wycieczkowe umożliwiają spojrzenie na miasto od strony Renu. Kursują do portu przeładunkowego i do Rheinfelden.

W największym szwajcarskim ogrodzie zoologicznym można zajrzeć do sawanny rodem z Namibii. W zoo znajdziemy koło 600 różnych gatunków zwierząt żyjących na powierzchni 11 hektarów w samym centrum miasta.

W pobliskim Augusta Raurica niedaleko Augst imponujące ruiny i wykopaliska są świadkami burzliwych losów dawnych Rzymian. Z Bazylei blisko jest też do Niemiec i Francji, Szwarcwaldu i Wogezów.

Najważniejszym świętem mieszkańców tego szwajcarskiego miasta jest noc zapustna, czyli Fasnacht. W poniedziałek po Środzie Popielcowej miasto budzi się z "Morgenstraich". Punktualnie o godzinie czwartej nad ranem gasną wszystkie światła i wielobarwny przemarsz rusza ulicami miasta. Podczas pochodu zamaskowane postacie maszerują i wygrywają melodie marszowe na bębnach i piszczałkach, a na przodu każdej grupy inni ciągną lub niosą podświetlane platformy przedstawiające najczęściej wydarzenia ostatniego roku i gorące tematy. Nadzwyczaj ważne podczas tych uroczystości są rozświetlone lampiony, które tworzą niezwykłą atmosferę. Do karnawału należą także kabaretowe kuplety w dialekcie bazylejskim. Tradycyjnymi daniami karnawałowymi są zupa mączna i placek cebulowy. Karnawał kończy się po 72 godzinach w czwartek o 4 rano.

{jumi [*6]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL