środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
środa, 23 maj 2012 13:22

Bornholm czaruje sztuką Wyróżniony

Napisane przez Anna Szulc
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bornholm Bornholm fot. VisitDenmark.com

Bornholm ma wiele przydomków. To świetne miejsce na letni wypoczynek. Z pewnością zasłużył też na miano „wyspa artystów". Specyficzna atmosfera, niezwykłość krajobrazów, znakomite światło i wreszcie obfitość surowców, które mogą być przedmiotem obróbki, przyciągnęły tu rzesze twórców, również z zagranicy. 

W niewielu miejscach Europy znajdziesz tylu artystów – rzeźbiarzy, projektantów biżuterii, ceramiki, szkła, co na Bornholmie, prawdziwej perle Bałtyku.

Już od ponad 100 lat wyspa przyciąga kreatywne dusze – widocznym śladem ich obecności są liczne muzea sztuki i rękodzieła, galerie, miejsca wystawowe i otwarte warsztaty, gdzie można podpatrzeć artystów podczas twórczego procesu. Fantastycznym przeżyciem jest obserwacja produkcji szkła, kształtowanego przez ludzki oddech i dłonie.

Na wyspie rozsiane są liczne pracownie malarskie, rzeźbiarskie, stolarskie, wyrobów tekstylnych, jubilerskich, z granitu, są kuźnie, wytwórnie świec. Głównymi ośrodkami sztuki i rzemiosła są miasteczka Gudhjem, Ronne, Svaneke i Allinge-Sandvig. Obecnie działa tu około stu różnych pracowni artystycznych. Twórcy sztuki i rzemiosła na Bornholmie mają swoje, aktywnie działające stowarzyszenie ACAB.

Na Bornholmie przeważają pracownie ceramiczne (keramik), działające w oparciu o lokalne złoża gliny. Największą z nich jest pracujące muzeum, urządzone w fabryce wyrobów ceramicznych Hjorths Fabryk w Ronne, stolicy wyspy.

Wielu mistrzów formowania gliny otwiera swoje warsztaty dla zwiedzających. W galerii i instytucie sztuki Gronbechs Gard w Hasle można zobaczyć to, co najlepsze w ceramice z Bornholmu.

Ważne miejsce na artystycznej mapie wyspy zajmują huty szkła artystycznego. Te małe, ale nowocześnie wyposażone pracownie znane są nie tylko w Europie, ale i poza jej granicami. Wizyta w jednej z hut, gdzie można przyjrzeć się procesowi wytopu i formowania szkła, jest niewątpliwą atrakcją turystyczną.

Nietrudno jest zachwycić się siłą twórczą artystów i małymi arcydziełami powstającymi w licznych warsztatach, gdzie szkło jest formowane tradycyjną metodą – za pomocą ludzkiego oddechu. Z piasku i ognia na naszych oczach powstaje sztuka. Wielu twórców otwiera swoje warsztaty dla zwiedzający, by mogli doświadczyć jak z połączenia piasku, żaru, właściwej techniki, wyobraźni twórczej i siły ludzkich płuc powstają kunsztowne misy, karafki, kieliszki, świeczniki, biżuteria i niezwykłe ozdoby. Warto więc zajrzeć do pracowni Pernille Bulow Glass w Svaneke, studio Baltic Sea Glass w Melsted. Inspirująca będzie też wycieczka do galerii Glasrøgeri w Gudejem lub huty szkła w Snogebeak, gdzie artystka Pernille Bastrup wyczarowuje lampy olejowe, świeczniki oraz kosze kwiatowe z barwnego szkła.

Oprócz uczty dla ducha na Bornholmie czeka nas też uczta dla ciała. To tu można spróbować wspaniałych, wędzonych ryb. Wędzenia ryb po bornholmsku nie da się nauczyć. Zdaniem mieszkańców wyspy to bardzo wyrafinowana sztuka. Duńczycy mawiają, że wędzenie na Bornholmie bałtyckiego śledzia to zamiana srebra na złoto. Po zakończeniu wędzenia srebrna skóra śledzi przybiera charakterystyczny, złoty kolor. Również łososie i makrele są wędzone, zanim trafią w lecie na stoły. Charakterystyczne, białe kominy wędzarni i ściany w barwie ochry, tworzą prawdziwie bornholmski pejzaż. Najbardziej znane wędzarnie oferujące bogate bufety rybne we wszelkich odmianach znajdują się w Hasle, Allinge, Gudejem, Svaneke i Nexo.

Na Bornholmie wytwarzanych jest coraz więcej ciekawych produktów, z czego wymienić można choćby: ekologiczne lody, ręcznie robioną czekoladę i wyborne sery. W całym świecie słynny jest ser pleśniowy z Klemensker, czekolada ze Svaneke i lody Thorkila Boisena ze Snogebaek lub piwo o smaku czekoladowym ważone w miejscowym browarze. Dzieci uwielbiają oglądać wyrób cukierków z lukrecji - Lakrids w Svaneke, ale to również dla dorosłych łasuchów ciekawe doświadczenie.

Absolutnie nie można też ominąć największego w Danii młyna w Gudhejem, gdzie pod jednym dachem mamy możliwość spróbowania i zakupienia charakterystycznych miejscowych wyrobów, w tym herbatników Bornholmske Rugkis, pikantnej kiełbasy, oleju rzepakowego, rewelacyjnej musztardy w kilku smakach, miodu i wódki akvavit wytwarzanej wedle XIX-wiecznej receptury.

{jumi [*6]}

a