wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
poniedziałek, 23 kwiecień 2012 13:29

Na Słowację po zdrowie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uzdrowisko Trencianske Teplice Uzdrowisko Trencianske Teplice www.slovakia.travel

Liczne źródła wód mineralnych i termalnych to prawdziwe bogactwo Słowacji. W tym małym, ale malowniczym kraju znajdziemy wiele uzdrowisk i sanatoriów, dzięki którym można nie tylko „naładować akumulatory", ale i wyleczyć się z wielu chorób i dolegliwości. 

Na Słowacji oprócz starych zamków, historycznych miast i pięknych gór jest wiele wód termalnych, które wykorzystywane są w uzdrowiskach. Są też jednak sanatoria, które jako główny czynnik leczniczy wykorzystują czyste i rześkie górskie powietrze.

Dzisiejsze uzdrowiska to już nie to samo, co kiedyś. Nowoczesne sanatoria są połączone z parkami wodnymi i centrami odnowy biologicznej. Tu można nie tylko podreperować zdrowie, ale także ulepszyć urodę i po prostu wypocząć w czasie urlopu.

Paręnaście lat temu przeszkodą w korzystaniu z dobrodziejstw słowackich uzdrowisk był transport. Dziś nie jest to już bariera – na Słowację można tanio dojechać autobusem, a ostatnio uruchomiono nowe, tanie połączenia lotnicze między Warszawą i Popradem oraz Gdańskiem i Popradem. Poprad sam w sobie jest ciekawy. Jest też dobrą bazą wypadową do wielu uzdrowisk i parków wodnych.

Niemal każde ze słowackich sanatoriów ma długą tradycję. Na przykład pierwsza pisemna wzmianka o uzdrowisku Bardejov pochodzi z 1247 roku z okresu panowania króla Węgier Beli IV. Uzdrowisko to cieszyło się dobrą opinią na dworach władców europejskich. Okrzyknięte „oazą zdrowia i wypoczynku" było odwiedzane przez wiele wybitnych osób – takich, jak na przykład Maria Luiza, małżonka Napoleona I, rosyjski car Aleksander I, czy też małżonka Franciszka Józefa I, powszechnie nazywana Sissi. Być może dobra opinia uzdrowiska wynikała z tego, że kąpiele w tutejszych termalnych wodach wzmagają potencję.

Z kolei miasto-uzdrowisko Turčianske Teplice tworzy kilka rokokowo-klasycystycznych budowli, z których najstarsze mają fundamenty z końca XVI wieku. W 1885 roku uzdrowisko powiększono o późnoklasycystyczną budowlę Niebieskich łaźni. Założono też park uzdrowiskowy a po zbudowaniu linii kolejowej rozmachu nabrała budowa domów uzdrowiskowych. Aktualnie w uzdrowisku leczone są choroby narządów ruchu, urologiczne, skórne i choroby kobiece.

Jednym z najstarszych uzdrowisk na Słowacji jest uzdrowisko Lucky. Aktualnie leczone są tutaj choroby ginekologiczne. Podczas leczenia decydującą rolę pełni wapniowo-magnezowa woda mineralna nasycona naturalnymdwutlenkiem węgla ze źródła leczniczego o temperaturze 32 °C.

Natomiast położone we wschodniej Słowacji uzdrowisko Vyšné Ružbachy chętnie odwiedzała kiedyś polska i węgierska szlachta. Jest ono częścią wioski znajdującej się na pograniczu dwóch parków narodowych - Tatrzańskiego Parku Narodowego i Pienińskiego Parku Narodowego. W 1882 roku uzdrowisko odkupił i później przebudował hrabia Zamoyski. Jest ono więc bliskie sercom Polaków – szczególnie, że leczone są tu choroby kardiologiczne. Dodatkową atrakcją jest prowadzona tutaj hipoterapia. W pobliżu znajduje się też naturalne jeziorko- krater. Nie wolno się w nim kąpać, ale właściciele uzdrowiska już dawno pogodzili się z tym, że nikt tego zakazu nie respektuje.

Na uwagę zasługuje też uzdrowisko o nazwie wprawiającej w konsternację – Smerdzonka. Nazwa pochodzi od tutejszej wody, która bogata jest w sole mineralne i siarkowodór. Kurort ten w 2012 roku został ponownie otwarty. W uzdrowisku Smerdzonka – Czerwony Klasztor czeka nas wiele wydarzeń kulturalnych – już w czerwcu szykuje się druga edycja Breakfestivalu – poświęconego powrotowi do Boga. Dla gości lubiących aktywny wypoczynek organizowane są tu spływy Dunajcem.

Inny charakter ma uzdrowisko Novy Smokovec, znajdujące się tylko 30 kilometrów od Zakopanego. Unikalny klimat górski Tatr Wysokich i jego korzystne działanie na organizm ludzki były głównymi przyczynami powstania tego uzdrowiska. Klimatoterapia i aktywny ruch kuracjuszy na świeżym powietrzu to tutaj podstawowa metoda terapeutyczna w leczeniu niegruźliczych chorób dróg oddechowych, chorób powstałych w wyniku złej przemiany materii i chorób psychicznych.

Wśród słowackich uzdrowisk można więc przebierać – a wybór miejsc i metod leczenia jest ogromny. W przypadku poważnych dolegliwości lepiej skonsultować się z lekarzem i zapytać go, które źródła termalne mogą nam najlepiej pomóc. Także w samych uzdrowiskach terapia przebiega pod czujnym okiem lekarzy, którzy kierują na konkretne zabiegi lecznicze. Natomiast jeśli chodzi o wypoczynek i poprawę samopoczucia, to nie ma na co czekać i czas skierować swoje kroki na Słowację.

{jumi [*6]}

a