środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
czwartek, 19 kwiecień 2012 13:24

Tam jest najgoręcej Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pustynia Lut w Iranie Pustynia Lut w Iranie fot. goingeastwards

Nie ma jednoznaczności, które miejsce jest najgorętsze na świecie, ale prawdopodobnie można tak mówić o Pustyni Lut w Iranie.

Niektórzy za najgorętsze miejsce na Ziemi uznają Al Al Azizyah w Libii z rekordową temperaturą 57,8 stopni Celsjusza. Na drugim miejscu miałaby się plasować Dolina Śmierci w Californii w USA z temperaturą 56,7 st. Celsjusza zarejestrowaną w 1913 r.

Z drugiej strony salelita NASA z zamontowanym systemem MODIS (Moderate-Resolution Imaging Spectroradiometer) zanotowała rekordową temperaturę na powierzchni ziemi wynoszącą 70,7°C. Było to na Pustyni Lut w Iranie, inaczej nazywanej Daszt-e Lut lub Kawir-e Lut. Region ten nazywany jest także Gandom Beriyan, co w dosłownym tłumaczeniu z perskiego znaczy "spieczona pszenica". Według legendy nazwa ta pochodzi od wydarzenia, w którym ładunek z pszenicą został pozostawiony na pustyni i został strawiony przez żar w ciągu kilku dni. Obszar rozciąga się na 480 km i zajmuje 25. miejsce wśród światowych pustyń pod względem wielkości. Pokrywa go pylasto-żwirowa nawierzchnia, a na południowych i wschodnich terenach występują wydmy. Ci, którzy postanowili odwiedzić to miejsce choć na chwilę, mówią, że z powodu szybko rosnących temperatur przeżyli tam piekło w najbardziej dosłownym znaczeniu.

 

 

Najwyższą średnią roczną temperaturę na Ziemi może się pochwalić Dallol w Etiopii. Od października 1960 r. do grudnia 1966 roku utrzymywała się tam średnia temperatura 35 st. C.

{jumi[*6]}

a