niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
wtorek, 17 kwiecień 2012 11:29

Siemianowicki policjant na Mont Blanc

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dominik Płóciniczak Dominik Płóciniczak

Na co dzień policjant wydziału kryminalnego siemianowickiej komendy, a w czasie wolnym od służby pasjonat wędrówek i wspinaczki górskiej. Młodszy aspirant Dominik Płóciniczak na swoim koncie ma już szczyt Mont Blanc. W maju czeka go wyprawa na Grossglockner, a w lipcu na Elbrus.

Przygodę z górami rozpoczął jeszcze w dzieciństwie jako uczeń podstawówki, przemierzając beskidzkie szlaki. Później kontynuował tę pasję, organizując wyprawy w Pieniny, słowackie i polskie Tatry oraz Sudety. W 2010 roku zrodził się w jego głowie pomysł zorganizowania wyprawy w Alpy.

Aby jednak poszerzyć swoją wiedzę i profesjonalnie przygotować się do ekspedycji, w tym samym roku ukończył zimowy kurs turystyki wysokogórskiej. W trakcie szkolenia zdobył wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na szlakach górskich, zagrożeń lawinowych, udzielania pierwszej pomocy, asekuracji, wychodzenia ze szczelin, poruszania się w trudnych warunkach, posługiwania się czekanem i kopania jam przy nagłym załamaniu pogody. W ramach przygotowań, planowania całej wyprawy i aklimatyzacji pojechał do Włoch, gdzie zdobył Gran Paradiso. Potem wypadło na najwyższy szczyt kontynentu europejskiego Mont Blanc, który zdobył 22 lipca 2011 roku o 7.55. Dominik wspomina, że wymagało to przede wszystkim walki ze swoimi słabościami, ogromnego samozaparcia i wielu wyrzeczeń. Jednym z etapów wyprawy było przejście przez Grand Couloir, który słynie z niebezpiecznych i nagłych kamiennych lawin.

W zbliżający się majowy weekend młodszy aspirant Dominik Płóciniczak zamierza zdobyć najwyższy szczyt austriacki Grossglockner, a w lipcu Elbrus-najwyższy szczyt Kaukazu. W swoich planach ma zdobycie Korony Ziemi. Marzy także o wyprawie w Himalaje i wejściu na Mount Everest. Nie sposób nie wspomnieć, że swoją pasją zdążył już zainspirować kilku siemianowickich policjantów, którzy wspólnie z nim uczestniczą w weekendowych wędrówkach górskich.

(KWP w Katowicach / mg)

 

{jumi[*6]}

a