środa, maj 25, 2022
Follow Us
poniedziałek, 09 kwiecień 2012 12:33

Nad brzegiem Dunaju

Napisane przez Ewa Neked/węgry.info
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nad brzegiem Dunaju Nad brzegiem Dunaju www.sxc.hu

Dunaj, wielka rzeka przepływająca przez kraje i narody europejskie, przebiwszy się przez Bratysławę, wpływa na teren Węgier. Wyswobodziwszy się z objęć gór pełen spokoju Dunaj zmierza w kierunku Budapesztu. Zanim go jednak osiągnie, pod starym zamkiem Esztergomu musi raz jeszcze stoczyć walkę z naturalną przeszkodą stworzoną przez góry Pilis i Börzsöny.

Piękno przyrody Środkowej Krainy Naddunajskiej, zabytki historyczne, żywa kultura ludowa stanowią dodatkową ozdobę, ukoronowanie "Królowej Dunaju"- Budapesztu.

Najpiękniejszym klejnotem tej korony jest Zakole Dunaju, a w nim Esztergom, kolebka państwa węgierskiego i chrześcijaństwa na Węgrzech. Niemniej cennym, aczkolwiek w nieco inny sposób, klejnotem, jest rozciągająca się na południe od Budapesztu równina, jak gdyby obramowanie Niziny Węgierskiej, ofiarowująca niezmącony niczym czar przyrody.

Inne przepiękne miejscowości w Zakolu Dunaju to Szentendre i Wyszegrad. Szentendre to urocze miasteczko, ulubione miejsce plenerów węgierskich malarzy. Piękne kamieniczki, cerkwie, malownicze uliczki, kawiarenki, muzea tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wyszegrad (Visegrád) był niegdyś rezydencją króla Macieja Korwina. Nad pałacem, na stromej skale, górował zamek obronny, którego ruiny można dziś zwiedzać. Na wschodzie wznosi się wzgórze Gödöllő, a na północnym zachodzie góry Börzsöny i lewe wybrzeże Dunaju, na zachodzie zaś Góry Budańskie.

 

W regionie Środkowej Krainy Naddunajskiej znajdziemy też Park Narodowy Dunaj-Ipoly i Park Narodowy Małej Kumanii (Kiskunsági Nemzeti Park). Mniejsza część krainy należy do Parku Narodowego Gór Bukowych (Bükki Nemzeti Park). W tej okolicy spotkamy wiele obszarów chronionej flory i fauny.

W tym barwnym regionie znalazło schronienie kilka mniejszości narodowych. Węgrzy, zgodnie z intencjami pierwszego króla, Stefana, chętnie przyjęli do siebie Szwabów, Bawarczyków, Słowaków i Serbów, którzy przez całe wieki zachowywali tu swą kulturę. Tak więc podczas podróży po cudownej Środkowej Krainie Naddunajskiej, możemy zobaczyć nie tylko węgierskie zabytki, ale i zapoznać się z fragmentem historii innych narodów.

{jumi [*6]}

Czytany 2752 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 kwiecień 2012 12:45

a