poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/6685.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/6685
czwartek, 22 marzec 2012 15:24

Dawne Puławy

Napisane przez Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dawne Puławy fot. dawnepulawy.pl

Chciałbyś wrócić do czasów księcia Czartoryskiego, który po śmierci ojca uczynił Puławy rezydencją rodową? A może chciałbyś zobaczyć Puławy z lotu ptaka w 1939 roku? Pomoże Ci w tym serwis dawnepulawy.pl zawierający przepiękne, historyczne zdjęcia, ilustracje, pocztówki, a także inne ciekawostki związane z miastem.

W serwisie dawnepulawy.pl znajdziemy opis przełomowego momentu dla Puław, kiedy to w 1782 zmarł stary książę August Czartoryski, a dobra puławskie objął po śmierci ojca książę Adam Kazimierz. Wraz z żoną często odwiedzali Puławy, położone stosunkowo niedaleko Warszawy. Dzięki temu rozpoczął się złoty okres miejscowości, idący wraz z rozbudową pałacu i otaczającego go parku. „Przez blisko pół wieku Puławy były jednym z najwybitniejszych ośrodków artystycznych w kraju. Wspaniała biblioteka oraz zbiory pamiątek narodowych i obcych przysporzyły Puławom zaszczytne miano Aten polskich. Okres świetności rezydencji skończył się wraz z katastrofą powstania i konfiskatą Puław przez rząd rosyjski" - czytamy w serwisie.

 

 

W dziale publikacje znajdziemy niesamowicie ciekawe atrakcje, np. przewodnik z lat 30. XX w., Kuryer Polski z 1831 r., dwa numery Ziarna – Pisma Tygodniowego Ilustrowanego z 1901 i 1902 czy opis Puław końca XIX w. z „Kartek w podróży" Bolesława Prusa. Dobrze przedstawione są związane z Puławami 2. Pułk Saperów Kaniowskich i Legion Puławski.

Główne bogactwo strony to multimedia. Samo kalendarium urozmaicone jest portretami arystokracji, zdjęciami Domku Gotyckiego i Świątyni Sybilli, zdjęciami z I i II Wojny Światowej. Możemy zobaczyć mapy powiatu nowo-aleksandryjskiego, zdjęcia lotnicze Puław z 1939 r., fotografie od początku XX w. do 1945 roku, a także galerię z budowy mostu prezydenckiego z 1932 r. Autorzy serwisu w dziale „wirtualne muzeum" zamieścili zdjęcia eksponatów takich jak bilet do kina w Puławach z 1939 r. czy odznaka studencka nowoaleksandryjskiego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa.

 

 

Humorystycznego akcentu w serwisie dawnepulawy.pl dodaje lektura haseł reklamowych z dawnych lat, a spis abonentów telefonicznych w Puławach z 1939 r. pozwala przypomnieć, że o krajobrazie społeczno-kulturowym Puław decydowali kiedyś także Żydzi.

Najciekawszym w moim odczuciu punktem są fotografie Pogotowia Fotograficznego "Jottefilm", czyli zakładu fotograficznego, a zarazem sklepu założonego ok. roku 1929 w Puławach przez Józefa Tomaszewskiego, podoficera 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Pan Józef z aparatem fotograficznym lub kamerą 35 mm często wyjeżdżał do nagłych wypadków stąd nazwa" Pogotowie Fotograficzne". Jako żołnierz 2 Pułku Saperów Kaniowskich był jednocześnie operatorem filmowym, uwieczniając na taśmie wydarzenia związane z życiem pułku. Firma przetrwała do wybuchu II wojny światowej. Podczas działań wojennych zakład został zdewastowany. Prezentowane fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego Pana Jana Tomaszewskiego syna właściciela "Jottefilm".

{gallery}6685{/gallery}

{jumi[*6]}

a