W serwisie dawnepulawy.pl znajdziemy opis przełomowego momentu dla Puław, kiedy to w 1782 zmarł stary książę August Czartoryski, a dobra puławskie objął po śmierci ojca książę Adam Kazimierz. Wraz z żoną często odwiedzali Puławy, położone stosunkowo niedaleko Warszawy. Dzięki temu rozpoczął się złoty okres miejscowości, idący wraz z rozbudową pałacu i otaczającego go parku. „Przez blisko pół wieku Puławy były jednym z najwybitniejszych ośrodków artystycznych w kraju. Wspaniała biblioteka oraz zbiory pamiątek narodowych i obcych przysporzyły Puławom zaszczytne miano Aten polskich. Okres świetności rezydencji skończył się wraz z katastrofą powstania i konfiskatą Puław przez rząd rosyjski" - czytamy w serwisie.
W dziale publikacje znajdziemy niesamowicie ciekawe atrakcje, np. przewodnik z lat 30. XX w., Kuryer Polski z 1831 r., dwa numery Ziarna – Pisma Tygodniowego Ilustrowanego z 1901 i 1902 czy opis Puław końca XIX w. z „Kartek w podróży" Bolesława Prusa. Dobrze przedstawione są związane z Puławami 2. Pułk Saperów Kaniowskich i Legion Puławski.
Główne bogactwo strony to multimedia. Samo kalendarium urozmaicone jest portretami arystokracji, zdjęciami Domku Gotyckiego i Świątyni Sybilli, zdjęciami z I i II Wojny Światowej. Możemy zobaczyć mapy powiatu nowo-aleksandryjskiego, zdjęcia lotnicze Puław z 1939 r., fotografie od początku XX w. do 1945 roku, a także galerię z budowy mostu prezydenckiego z 1932 r. Autorzy serwisu w dziale „wirtualne muzeum" zamieścili zdjęcia eksponatów takich jak bilet do kina w Puławach z 1939 r. czy odznaka studencka nowoaleksandryjskiego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa.
Humorystycznego akcentu w serwisie dawnepulawy.pl dodaje lektura haseł reklamowych z dawnych lat, a spis abonentów telefonicznych w Puławach z 1939 r. pozwala przypomnieć, że o krajobrazie społeczno-kulturowym Puław decydowali kiedyś także Żydzi.
Najciekawszym w moim odczuciu punktem są fotografie Pogotowia Fotograficznego "Jottefilm", czyli zakładu fotograficznego, a zarazem sklepu założonego ok. roku 1929 w Puławach przez Józefa Tomaszewskiego, podoficera 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Pan Józef z aparatem fotograficznym lub kamerą 35 mm często wyjeżdżał do nagłych wypadków stąd nazwa" Pogotowie Fotograficzne". Jako żołnierz 2 Pułku Saperów Kaniowskich był jednocześnie operatorem filmowym, uwieczniając na taśmie wydarzenia związane z życiem pułku. Firma przetrwała do wybuchu II wojny światowej. Podczas działań wojennych zakład został zdewastowany. Prezentowane fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego Pana Jana Tomaszewskiego syna właściciela "Jottefilm".
{gallery}6685{/gallery}
{jumi[*6]}