- Podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację do tworzenia teraźniejszości i przyszłości – czytamy na stronie biura Szlaku Cysterskiego.
Słowa te niech staną się mottem dla nas i naszych czytelników, kiedy w najbliższym czasie będziemy zaglądać do funkcjonujących lub dawnych klasztorów cysterskich w Polsce. Napiszemy o tych najpopularniejszych, takich jak opactwa w Jędrzejowie, Wąchocku czy Sulejowie, ale także o mniej znanych: Byszewie, Trzcińsku, Mironicach i innych.
Polski Szlak Cysterski biegnie od Pomorza do Tatr, po zachodniej stronie Polski. Składa się z kilku „pętli": małopolskiej z ośrodkami w Sulejowie, Wąchocku, Koprzywnicy, Mogile i Szczyrzycu; śląskiej z ośrodkami w Jemielnicy, Rudach, Krzeszowie, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Lubiążu oraz w Trzebnicy; wielkopolskiej z ośrodkami w Paradyżu, Zemsku-Bledzewie, Łeknie-Wągrowcu, Lądzie, Wieleniu-Przemęcie i w Obrze oraz w Owińskach i Ołoboku; , pomorsko-kujawskiej z ośrodkami w Bierzwniku, Kołbaczu, Mironicach, Bukowie Morskim, Oliwie, Pelplinie i kujawskim Byszewie-Koronowie oraz ośrodki żeńskie obediencji biskupiej.
{gallery}6088{/gallery}
Należy pamiętać, że jest to zaledwie jedna z tras europejskiego Szlaku Cysterskiego ciągnącego się od Portugalii przez Francję (kolebkę zakonu cysterskiego) i Niemcy, aż po Polskę. Jego powstanie wiąże się z 900. rocznicą urodzin św. Bernarda z Clairvaux, mistyka i głównego duchowego twórcy zakonu oraz 900. rocznicą powstania zakonu przypadającą na 1998 rok. Te dwa ważne wydarzenia skłoniły Radę Europy w 1990 roku do podjęcia decyzji o utworzeniu szlaku turystycznego drogami cystersów w ramach międzynarodowego programu „europejskich dróg kulturowych". Nadrzędnym założeniem tego szlaku jest idea łączenia narodów i krajów europejskich w kultywowaniu i pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach naszej tożsamości kulturowej.
{jumi[*6]}