niedziela, październik 06, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/6088.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/6088
piątek, 10 luty 2012 06:10

Nowy cykl Kuriera Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logo Szlaku Cysterskiego Logo Szlaku Cysterskiego fot. szlakcysterski.org

Rozpoczynamy nowy cykl portalu Kurier365.pl - „Polski Szlak Cysterski". Przez najbliższe tygodnie będziemy podążać śladami obiektów związanych niegdyś z tzw. „szarymi mnichami".

- Podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację do tworzenia teraźniejszości i przyszłości – czytamy na stronie biura Szlaku Cysterskiego.

Słowa te niech staną się mottem dla nas i naszych czytelników, kiedy w najbliższym czasie będziemy zaglądać do funkcjonujących lub dawnych klasztorów cysterskich w Polsce. Napiszemy o tych najpopularniejszych, takich jak opactwa w Jędrzejowie, Wąchocku czy Sulejowie, ale także o mniej znanych: Byszewie, Trzcińsku, Mironicach i innych.

Polski Szlak Cysterski biegnie od Pomorza do Tatr, po zachodniej stronie Polski. Składa się z kilku „pętli": małopolskiej z ośrodkami w Sulejowie, Wąchocku, Koprzywnicy, Mogile i Szczyrzycu; śląskiej z ośrodkami w Jemielnicy, Rudach, Krzeszowie, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Lubiążu oraz w Trzebnicy; wielkopolskiej z ośrodkami w Paradyżu, Zemsku-Bledzewie, Łeknie-Wągrowcu, Lądzie, Wieleniu-Przemęcie i w Obrze oraz w Owińskach i Ołoboku; , pomorsko-kujawskiej z ośrodkami w Bierzwniku, Kołbaczu, Mironicach, Bukowie Morskim, Oliwie, Pelplinie i kujawskim Byszewie-Koronowie oraz ośrodki żeńskie obediencji biskupiej.

{gallery}6088{/gallery}

Należy pamiętać, że jest to zaledwie jedna z tras europejskiego Szlaku Cysterskiego ciągnącego się od Portugalii przez Francję (kolebkę zakonu cysterskiego) i Niemcy, aż po Polskę. Jego powstanie wiąże się z 900. rocznicą urodzin św. Bernarda z Clairvaux, mistyka i głównego duchowego twórcy zakonu oraz 900. rocznicą powstania zakonu przypadającą na 1998 rok. Te dwa ważne wydarzenia skłoniły Radę Europy w 1990 roku do podjęcia decyzji o utworzeniu szlaku turystycznego drogami cystersów w ramach międzynarodowego programu „europejskich dróg kulturowych". Nadrzędnym założeniem tego szlaku jest idea łączenia narodów i krajów europejskich w kultywowaniu i pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach naszej tożsamości kulturowej.

{jumi[*6]}

a