środa, wrzesień 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 30 styczeń 2012 11:44

Co Ewa ukradła z Raju?

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Całe budynki zbudowane z cytryn, Całe budynki zbudowane z cytryn, www.feteducitron.com

Zawsze wydawało mi się, że Ewa z Raju ukradła jabłko. Okazuje się jednak, że według niektórych legend zabrała ze sobą złoty owoc – cytrynę. I tam, gdzie ona zakopała owoc, narodził się mały raj – miasto Menton we Francji. 

Legenda miasta Menton jest bardziej rozbudowana: Kiedy Adam i Ewa zostali wygnani z raju, Adam, bojąc się gniewu Boga, poprosił o wyrzucenie cytryny. Po przejściu przez góry, doliny i niziny, oboje zauważyli zatokę Garavan. Woda, łagodny klimat, bujna roślinność... W tym miejscu Ewa postanowiła zakopać cytrynę. I to tam powstał francuski Menton.

Piękna legenda miasta i jego symbolu – cytryny, wprowadza nas w klimat niesamowitego wydarzenia, które nieprzerwanie od 78 lat, jest wizytówką miasta. Chodzi o Święto Cytryny.

Święto to już po raz 79 przyciągnie ponad 250 000 fanów z całego świata. Dotychczas podczas tego wydarzenia można było spotkać m.in. postaci z bajek Disneya i bajek Perrault. Można było zobaczyć również karnawały świata z gościem specjalnym Brazylią czy Indiami. Francuzi świętowali także przy muzyce świata, czy poznając Wielkie Cywilizacje oraz wyspy całego świata. W tym roku Menton będzie gościł w swoich progach regiony Francji.

W czasie ponad dwutygodniowej zabawy, od 17 lutego do 7 marca, będzie można podziwiać gigantyczne motywy zbudowane z cytrusów, które zostaną wyeksponowane na dywanie z kwiatów w Ogrodach Biovès, a także rydwany pełne pomarańczy i cytryn umieszczone wzdłuż brzegu morza.
Odwiedzając Menton podczas Święta Cytryny, można także sprawdzić, co 300 osób może przygotować ze 140 ton cytrusów. Więcej infomacji o całej imprezie znajdziecie na stronie: www.feteducitron.com oraz www.tourisme-menton.fr.

{jumi [*6]}

a