niedziela, marzec 26, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/5966.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/5966

Nawrocki

sobota, 28 styczeń 2012 13:55

ITM Warsaw 2012 Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Międzynarodowe Targi Turystyczne ITM Warsaw Międzynarodowe Targi Turystyczne ITM Warsaw Fot. Cezary Rudziński

W Warszawie otwarte zostały trzydniowe – potrwają do 29 stycznia – Międzynarodowe Targi Turystyczne ITM Warsaw. Jest to druga edycja zapoczątkowanej w ub. roku nowej imprezy targowej w stolicy.

Odbywają się one w Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 na Woli pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta m.st. Warszawy.
W targach uczestniczy ponad 160 wystawców ze z górą 20 krajów. Dominują wśród nich państwa afrykańskie i azjatyckie: Armenia, Egipt, Etiopia, Indie, Indonezja, Kenia, Maroko, Nepal, Tunezja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z europejskich reprezentowane są m.in. Andora, Grecja, Niemcy, Macedonia, Norwegia i Włochy. A także nieistniejące państwo, wyjazdy do którego odradza nasze MSZ, występujące jako Północny Cypr.

{gallery}5966{/gallery}

No i oczywiście Polska, ale bardzo skromniutko. Ładne stoisko Podlasia, pomysłowe Podkarpackie, kompromitująco ubożuchna Warszawa. Chyba tylko jedna Lokalna Grupa Działania, trochę firm oraz hoteli. I to już wszystko. Gościem honorowym tegorocznej edycji ITM Warsaw 2012 jest Turcja. Poza ekspozycją narodową, swoją ofertę wypoczynku prezentuje prawie 40 tamtejszych ośrodków, hoteli i spa. Są stoiska krajów, regionów i miast, biur podróży i touroperatorów, hoteli, centrów konferencyjnych, linii lotniczych itp.
Targom tym, w postaci wydzielonej części towarzyszy ITM Business Tourism. Program imprezy jest bogaty. W jej ramach odbędzie się ponad 30 prezentacji, debat, seminariów itp. W dniu otwarcia podczas konferencji prasowej gościa honorowego – Turcji attache ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji w Warszawie A. Kasim Sonkaya podsumował sezon turystyczny 2011.
Podkreślił, że jako kierunek wyjazdów w turystyce światowej jego kraj przesunął się z 15 miejsca w 2003 roku, na 7-me w 2010. Liczba zagranicznych turystów wzrosła w latach 2003 – 2011 z 14.029.558 do 31.456.076. Zaś wpływy z turystyki w ub.r. wyniosły około 25 mld dolarów. Turyści polscy znajdują się dopiero na 18 miejscu wśród krajów z których przyjeżdżają zagraniczni goście, ale ich liczba zwiększyła się w tym czasie ze 102.340 do 486.319.
Z imprez towarzyszących ITM Warsaw 2012 interesujących szersze grono przedstawicieli branży turystycznej i turystów indywidualnych wspomnę jeszcze o podsumowaniu roku 2011 w polskiej turystyce wyjazdowej i omówieniu trendów na rok 2012 „Czy Polacy spędzą urlop na balkonie? Aktualne trendy na rynku sprzedaży usług turystycznych". Odbyło się również Forum Turystyki Przyjazdowej.
Kwestie związane z rozwojem turystyki polskiej były tematem panelu dyskusyjnego „Czy wykorzystujemy wszystkie atuty Polski dla rozwoju turystyki?". Ciekawa okazała się wystawa polskich plakatów turystycznych z lat 1908-1975 zatytułowana „Czego to myśmy nie próbowali! O historii polskiej promocji turystycznej." Sporo wartych uwagi imprez przygotowano też na sobotę 28 stycznia.
M.in. prezentację „Doświadczyć Mount Everestu – opowieści z Nepalu" z podkreśleniem walorów turystycznych tego himalajskiego kraju. Poza jego zabytkami, świątyniami i innymi ciekawymi miejscami, także trekkingu i wspinaczki górskiej. Z opowieściami ze zdobywania najwyższego szczytu Ziemi. Najciekawsze zakątki Etiopii i Kuby można będzie poznać podczas pokazu slajdów z tych krajów. Kilka innych imprez przewidziano przede wszystkim dla branży turystycznej.

a