piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
piątek, 27 styczeń 2012 13:32

Leć z Helsinek do Chin Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Leć z Helsinek do Chin fot. sxc.hu

W maju fińskie linie lotnicze Finnair jako pierwsze w Europie uruchomią bezpośrednie połączenie z Helsinek do dynamicznie rozwijającego się, wydzielonego chińskiego miasta Chongqing. 

Była to najważniejsza informacja o tegorocznych zamierzeniach tych linii, którą przekazała przedstawicielka warszawskiego biura Finnair Agnieszka Nowak na spotkaniu z dziennikarzami z cyklu Goście „Globtrotera".

Informacji tej towarzyszyła ciekawa prezentacja Chongqing, miasta liczącego 32 miliony mieszkańców. Aglomeracja ta zajmuje około jednej czwartej powierzchni Polski. Jeszcze 10 lat temu miała ona 30,4 mln mieszkańców. Rozwija się jednak tak szybko, że przewidywane jest podwojenie obecnej liczby ludności w ciągu... 5 lat. To zasługa zarówno inwestorów chińskich, jak i zachodnich.

Samo Chongqing położone na skraju Płaskowyżu Tybetańskiego, to miasto liczących dziesiątki pięter wieżowców oraz rozbudowywanego międzynarodowego lotniska. Już teraz lądują i startują z niego samoloty 140 tras do ponad 80 miast w Chinach i innych krajów azjatyckich. Łatwo można dotrzeć z niego m.in. do wielomilionowych, historycznych miast chińskich Xian i Kunming oraz stolicy Tybetu – Lhasy. Po zakończeniu prowadzonych na lotnisku inwestycji będzie ono mogło przyjmować po 45 mln pasażerów rocznie.

Miasto to interesujące jest nie tylko dla biznesmenów, ale także turystów. W jego pobliżu znajdują się bowiem słynne jaskinie Dazu Xian z malowidłami naskalnymi i niezliczonymi, także ogromnymi, rzeźbami buddyjskimi wykuwanymi w nich poczynając od VI wieku. Inną atrakcją jest miasto Chengdu oraz tamtejszy ośrodek ochrony i hodowli przepięknych, zagrożonych wymarciem pand. Są tam nie tylko szczególnie popularne wielkie „misiaczki" o biało–czarnej sierści, ale także małe, czerwone pandy, bardziej przypominające lisy.

Nie mniejsze zainteresowanie budzi wzniesiona w pobliżu Chongqingu na rzece Jangcy Wielka Tama Trzech Przełomów. Jest ona bardzo kontrowersyjna. Nie tylko dlatego, że trzeba było zalać 1200 miejscowości oraz sporo zabytków i przesiedlić 1,5 miliona ludzi, ale przede wszystkim ze względu na nieodwracalne dla środowiska zmiany, które spowodowała budowa.

Rejsy statkami po przełomie Jangcy przez wspaniałe kaniony i wąwozy z pionowymi ścianami sięgającymi ponad 100 metrów cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Chociaż ci, którzy pływali tam przed budową tej tamy twierdzą, że rejsy te były jeszcze ciekawsze, gdy nurt rzeki w jej przełomie był znacznie węższy, a skały niemal trzykrotnie wyższe.

Uruchomienie nowej trasy Finnairu do Chongqingu – (przelot z i do Helsinek trwać będzie tylko 8,5 godziny) stanowi kontynuację strategii tych linii lotniczych. Koncentrują się one na kierunkach azjatyckich, wśród których Chiny stanowią element kluczowy. Nowoczesne samoloty Finnairu latają najkrótszymi trasami od lat także do Tokio, Osaki i Nagoi w Japonii, Seulu w Korei Południowej, Bangkoku w Tajlandii, Delhi w Indiach, a od zeszłego roku również do Singapuru. Obsługują również rejsy do USA i Kanady oraz ponad 50 miast europejskich.

Dogodne połączenia umożliwiają mieszkańcom Polski odbywanie najkrótszych i najszybszych podróży na Daleki Wschód. Finnair, jeden z najstarszych przewoźników lotniczych na świecie, w zeszłym roku zdobył nagrodę za funkcjonalność. W przyszłym roku obchodzić on będzie 90-lecie działalności. Dysponuje flotą samolotów Airbus A330/A340, a w nich dwiema klasami: wygodną ekonomiczną i biznes.

Szereg nieznanych na innych lotniskach usług proponuje helsiński port lotniczy. Znajdziemy tam m.in. saunę oraz salony spa z różnorodnymi zabiegami. Salony te mieszczą się zarówno w strefie lotniska dla pasażerów obszaru Schengen, jak w terminalu. Finnair wprowadził ostatnio korzystne dla pasażerów zmiany dotyczące bagażu (można wziąć jeden główny o wadze do 23 kg i podręczny o określonych rozmiarach do 8 kg). Ma również specjalne oferty i programy dla klientów stałych oraz korporacyjnych. Szczegóły znaleźć można na: www.finnair.com/pl.

{jumi [*6]}

a