czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 27 styczeń 2012 07:18

Wysyłamy skarpety do Meksyku!

Napisane przez ażj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Migranci ze schroniska "San Juan Diego" w Lecheria, Meksyk, 19 lipca 2011. Migranci ze schroniska "San Juan Diego" w Lecheria, Meksyk, 19 lipca 2011. fot.: Amnesty International

Akcję wysyłania skarpetek do Meksyku rozpoczęła Amnesty International. Skarpetki mają trafić do migrantów wędrujących przez Meksyk.

Jeżeli miałbyś opuścić swój kraj i mógł wziąć tylko jedną rzecz, co byś ze sobą zabrał? A co byś wziął, wiedząc że prawdopodobnie zostaniesz porwany i pobity podczas podróży? Tysiące migrantów podróżujących przez Meksyk, nie ma ze sobą niczego, a wielu z nich narażonych jest na uprowadzenia i pobicia lub staje się ofiarami gwałtów oraz napaści ze strony gangów - pisze Amnesty International.

Akcja wysyłania skarpetek jest częścią trwającej już drugi rok międzynarodowej kampanii, która ma na celu przekonanie władz Meksyku do zapewnienia migrantom odpowiedniej ochrony. Wielu z nich jest bezbronnych, wobec gangów i skorumpowanych funkcjonariuszy państwowych. Szczególnie często ofiarami przestępstw padają kobiety i dzieci, zwłaszcza jeżeli podróżują samotnie. Szacuje się, że 6 na 10 kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy seksualnej podczas ich podróży przez Meksyk. Amnesty International apeluje zatem do władz Meksyku aby te wywiązały się ze swoich obietnic i zagwarantowały wszystkim migrantom przebywających w tym kraju bezpieczeństwo i godne traktowanie. Jednocześnie, władze federalne muszą wprowadzić odpowiednie plany działania i środki zaradcze, które przyczynią się do lepszej wykrywalności i karania sprawców przestępstw popełnianych na migrantach. Kroki te przyczynią się do lepszego respektowania praw tej grupy.

 

Amnesty International przekonuje, że "w czasie długiej drogi, opuchnięte i zranione stopy, nie tylko bolą, od nich może zależeć życie lub zdrowie. Wbrew pozorom, skarpetki to jedna z rzeczy, którą migranci potrzebują najbardziej."


Adres, pod który można wysyłać skarpetki:
Capilla-Albergue "Hermanos en el Camino"
Movilidad Humana Pastoral de Migrantes

Diócesis de Tehuantepec, Oaxaca.
Av. Ferrocarril Pte. No.60, Barrio "La Soledad"
Ixtepec, Oaxaca, México.
C.P. 70110

Skarpetki, które również zostaną przekazane migrantom, można również zakupić poprzez stronę internetową www.sendsocks.org.

{jumi[*6]}

a