czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 17 styczeń 2012 10:58

Ze Śląskiem w Parkach Narodowych USA

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wielki Kanion Wielki Kanion

Parki narodowe Ameryki Północnej są słynne na całym świecie. Żeby je jednak zobaczyć na własne oczy, potrzebna jest cała wyprawa związana z dużymi kosztami. Aby jednak o nich posłuchać, wystarczy się wybrać na kolejne spotkanie z cyklu "Ze Śląskiem w świat". 

Do amerykańskich parków narodowych zaprosi nas Janusz Dubiel, podróżnik z Klubu Podróżniczego „Laurazja". Prowadzi on wyjazdy do Stanów Zjednoczonych i jest autorem programów: „Parki Narodowe USA: Kalifornia, Arizona i Utah" oraz „Parki Narodowe USA: Złoty stan Kalifornia".

Dubiel opowie o swoich podróżach po pograniczu Kalifornii, Arizony i stanu Utah, gdzie znajdują się słynne Parki Narodowe Ameryki Północnej: PN Wielkiego Kanionu (Grand Canyon NP); PN Bryce (Bryce Canyon NP), PN Łuków Skalnych (Arches NP) i PN Zion (Zion NP). Przy opkazji będzie można zobaczyć plenery znane z filmów o Dzikim Zachodzie (Monument Valley), stare indiańskie puebla (Wupatki i tzw. Zamek Montezumy), a także drzewa Jozuego (The Joshua Tree NP), Kanion de Chelly i skamieniały las (Petrified Forest NP).

Kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Ze Śląskiem w świat" będzie więc nosiło tytuł „Parki Narodowe USA – Kalifornia, Arizona i Utah". Odbędzie się ono 20 stycznia 2012 roku o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej na terenie Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie na ul. Zamkowej 3. Jest to siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Bilety na spotkanie można nabyć w recepcji siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Cena biletu to 10 zł, a bilet szkolny kosztuje 5 zł.

Spotkania podróżnicze z cyklu „Ze Śląskiem w świat" to wspólny projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" i Klubu Podróżniczego „Laurazja". Klub Laurazja działa od 2000 roku. Prowadzi działalność turystyczną, edukacyjną i kulturalną. Założyli go absolwenci geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy swą pasję do podróży rozpoczynali jako uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. W kolejnych, comiesięcznych spotkaniach przewodnicy „Laurazji" będą prezentować takie kraje, jak: Maroko, Chiny, Meksyk, Tajlandię, Kambodżę i Laos oraz Izrael. Na lutowym spotkaniu usłyszymy opowieści o Stambule.

{jumi [*6]}

a