sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
wtorek, 29 listopad 2011 15:32

Slajdy pełne podróżniczej magii Wyróżniony

Napisane przez mat.pras./Agnieszka Żądło-Jadczak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Slajdy pełne podróżniczej magii fot. Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
Pełne magii i przygody slajdy z różnych zakątków świata będą głównym przedmiotem zainteresowania 11. edycji Festiwalu Terra.

Festiwal Terra po raz jedenasty odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, w warszawskim kinie Wisła. Goście powędrują ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkują w Zatoce Świń, odwiedzą plantację trzciny cukrowej i zatańczą salsę... Wszystko dzięki temu, że Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów razem z Michasiem (6.l.) i Stasiem (4 l.) wybrali się na Kubę.

Zdobędziemy rowerem Jedwabny Szlak (z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan docierając do Chin) razem z Anią i Robertem Maciągami. Odkryjemy niektóre tajemnice Aborygenów z Markiem Tomalikiem, od wielu lat zafascynowanym Australią.

Przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski zadziwi nas fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki.

Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią nam Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją...

Pożeglujemy razem z Moniką Witkowską na trzymiesięczny arktyczny rejs jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki odwiedzając wyspy, malownicze zatoki oraz niewielkie osady zamieszkałe przez Czukczów, Eskimosów i Inuitów. Będziemy żeglować wśród dryfujących lodów, spotykać niedźwiedzie polarne, walczyć ze sztormem, zostaniemy aresztowani, a nawet postawieni przed rosyjskim sądem.

Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan i odwiedzimy tybetańskie klasztory.

Na koniec opowieść z Sudanu, tu wciąż dociera niewielu turystów. Odkrycie nubiijskich grobowców i kościołów, taniec z derwiszami, wspinaczka w górach Taka. Przez tajemniczy, egzotyczny Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski.

„Najważniejsze w pokazie slajdów są wrażenia widzów, na które składa się wiele elementów: ciekawa podróż, dobre zdjęcia i ich wybór (zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej gdy tak łatwo robi się tysiące zdjęć), kompozycja pokazu, osobowość i opowieść autora, muzyka i to nieuchwytne "coś" co sprawia, że pokaz zapada nam w pamięć", piszą organizatorzy.

Terra 11 Festiwal Slajdów Podróżniczych 3 - 4 grudnia 2011
Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa

Sprzedaż biletów i więcej informacji na: http://www.festiwalterra.pl/festiwal.php?rok=2011-bilety.

Bilety: bilet na jeden pokaz: 15 zł, karnet na jeden dzień: 45 zł

{jumi [*6]}

a