niedziela, wrzesień 27, 2020
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/5301.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/5301
czwartek, 17 listopad 2011 17:32

Jak powstaje kryształ? Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak powstaje kryształ? mat. prom.

Ręczna produkcja kryształów jest procesem niezwykle pracochłonnym i obecnie już zanikającym. Z wszystkimi etapami ich powstawania można zapoznać się w Hucie Szkła Julia w Piechowicach k. Szczyrku.

Zwiedzający mogą zobaczyć, jak formowane są szklane dzieła o wyjątkowym charakterze. Powstają przez szlifowanie, grawerowanie, piaskowanie i malowanie. Spod rąk hutników wychodzą wyroby dmuchane i prasowane. Przepiękne kolory kryształów to wyróżnik firmy na tle podobnych zakładów. Zaskakuje fakt, że dokładną powtarzalność kształtu i rozmiarów wyrobu uzyskują bez stosowania pomiarowych urządzeń sterowanych komputerów. Bardzo ciekawą wizytę w hucie kończy się w firmowym sklepie wśród półek i gablot z kryształowymi dziełami. Hutę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-12.30. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł.

 

Huta ma bardzo ciekawą historię. W roku 1866 Friedrich Wilhelm Heckert, przybyły z Berlina chrześniak cesarza, zbudował w dzisiejszych Piechowicach, wówczas Petersdorfie, rafinerię (zakład zdobienia szkła) specjalizującą się w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych.
Firma uszlachetniała wyroby poprzez malowanie, szlifowanie i rzeźbienie szkła pozyskiwanego z huty JOSEPHINE (1842r) w Szklarskiej Porębie, będącej własnością hrabiego Schaffgotscha.
W roku 1889 wybudowano w Piechowicach hutę Fritza Heckerta, która zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to dmuchacze szkła, szlifierze i malarze szkła.

Dobrze prosperująca huta Heckerta z czasem dorównała świetnością hucie Josephine hrabiego Schaffgotcha w Szklarskiej Porębie, prowadzonej przez Franza Pohla, czego konsekwencją było połączenie się obu firm.
W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z hutą  JOSEPHINE w Szklarskiej Porębie oraz zakładem  Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie, zawiązując spółkę akcyjną pod nazwą Jo-He-Ky AG i marką handlową JOSEPHINE. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty reprezentowane są pod jedną marką Josephine i wspólnie z powodzeniem zdobywają światowe rynki.

{gallery}5301{/gallery}

Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy uczą się od swoich niemieckich mistrzów.
W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę JULIA, która do dziś promowana jest w Polsce i na rynkach całego świata. W roku 2000 zamknięty zostaje zakład w Szklarskiej Porębie, a dzisiejsza JULIA w Piechowicach pozostaje jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach huty Fritza Heckerta.

{jumi [*6]}

a