wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/4270.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/4270
niedziela, 26 czerwiec 2011 23:48

Cypr: Nad grobem biblijnego Łazarza Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zabytki Larnaki Zabytki Larnaki Fot. Cezary Rudziński

Mało osób wie, że po powrocie do świata żywych Łazarz wypędzony z rodzinnej Betanii na zboczu Góry Oliwnej koło Jerozolimy, przeniósł się na południowe wybrzeże Cypru. Gdzie, wg. przekazów, został pierwszym biskupem Kitionu – obecnie Larnaki oraz jej świętym patronem. I tam został pochowany.

Domniemany grób świętego Łazarza odkryto w 890 roku i nad nim wzniesiono na polecenie i przy pomocy, w zamian za część relikwii, cesarza bizantyjskiego Leona VI Filozofa ( 866 – 912 ) zwanego też Mądrym,{jumi [*4]} istniejący do dzisiaj kościół p.w. św. Łazarza –Agiou Lazarou. Dodam, że część relikwii tego świętego przeniesiona do Konstantynopola została tam zrabowana w 1204 roku i to podobno one przechowywane są obecnie w katedrze w Marsylii, we Francji.

Kościół Agiou Lazarou ( Agios Lazaros ) stoi w Larnace w odległości około 300 m od wybrzeża Morza Śródziemnego i nadmorskiego fortu z 1625 r. zwanego Zamkiem, obecnie Muzeum Archeologicznego. Świątynię znajdującą się u zbiegu trzech ulic, z dwu stron otacza plac, dzięki czemu jest doskonale wyeksponowana i świetnie się ją fotografuje. W architekturze tej budowli widać wpływy zarówno Wschodu jak i Zachodu. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że pod władzą osmańską przez dwa wieki – od końca XVI w. – świątynia służyła zarówno katolikom jak i wyznawcom greckiego prawosławia.

{gallery}4270{/gallery}

Potwierdzają to tablice w językach: łacińskim, greckim i francuskim umieszczone na ścianie w portyku pod arkadami zaczynającymi się koło wieży – dzwonnicy dobudowanej w roku 1857 i biegnącymi wzdłuż świątyni. Jest to budowla i miejsce wyjątkowe, jeden z najważniejszych obiektów sakralnych na Wyspie Afrodyty. Byłem w niej już kilka lat temu podczas pierwszego pobytu w Larnace i zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie. Ponownie ostatnio, w kwietniu 2011 roku i wiem, że przy każdej następnej okazji będę do niej wracać.

Grób św. Łazarza znajduje się w krypcie bezpośrednio pod głównym ołtarzem, w której stoi również kilkanaście kamiennych sarkofagów, wśród których są także otwarte i puste. Schodzi się do niej po dosyć stromych schodach po prawej stronie ołtarza. Wnętrze świątyni oparte jest na 4 potężnych filarach, a ona cała nakryta dachem z trzema półkopułami. Zgodnie z kanonem kościołów wschodnich całą ścianę zajmuje – od podłogi do stropu – ogromny ikonostas rzeźbiony w drewnie i złocony, ze starymi ikonami. A także ikony w innych miejscach świątyni.

Są wśród nich m.in.: duża i piękna Matki Bożej w srebrnej koszulce oraz wspaniałej starej snycerskiej roboty oprawie o rozmiarach ołtarza, św. Jerzego zabijającego smoka przepięknie wyklepana z pozłacanej blachy miedzianej i inne na filarach podtrzymujących strop. Jest licząca ponad 3 wieki, bogato rzeźbiona w drewnie ambona, takież ołtarzyki pod ikony szczególnie cenionych świętych, w tym patrona oraz sprzęty cerkiewne. Wrażenie nie tylko na wiernych robią poczerniałe od starości i okopcone dymem świec wyższe części ścian, filarów i stropy. Oraz skąpo rozświetlający wnętrze wielki żyrandol.

Przy świątyni znajduje się niewielkie muzeum z cennymi eksponatami dawnej bizantyjskiej sztuki sakralnej. Kościół Agios Lazaros jest bardzo ważnym, ale nie jedynym zabytkiem Larnaki. Miasto znajduje się bowiem na miejscu najstarszej osady ludzkiej w tym miejscu, starożytnego Kitionu, założonego wg. legendy przez Kitima – wnuka Noego. Z wykopalisk wynika, że pierwsze miasto powstało tu w XIII w p.n.e. i rozbudowane zostało przez Mykeńczyków z Peloponezu. Wzmocnili oni istniejące już mury miejskie i wybudowali świątynię. Ich następcy – Fenicjanie, którzy przypłynęli z Tyru w IX w p.n.e., przekształcili je w sanktuarium bogini Asztarte.

Z czasów antycznych zachowały się w Larnace resztki Akropolu z odkrytymi w latach 60-tych XX w. starymi grobami oraz pozostałości fortyfikacji mykeńskich. I sporo ciekawych eksponatów we wspomnianym już Muzeum Archeologicznym oraz w Muzeum Fundacji Pieridesa, w którym obejrzeć można najbogatszą na Cyprze prywatną kolekcję tej rodziny założoną w roku 1839 i obejmująca około 2,5 tys. eksponatów od czasów neolitu po Średniowiecze. Miłośnicy przyrody znajdą wiele ciekawych obiektów w Muzeum Historii Naturalnej. Zaś amatorzy zabytków sakralnych powinni zobaczyć także podziemną kaplicę Agia Faneromeni w wykutej w skale pieczarze. Pierwotnie był to prawdopodobnie pogański grób z czasów fenickich słynący z magicznych właściwości. W VIII w. zbudowano nad nim kaplicę.

Przebywając na wypoczynku na pięknych plażach w okolicach Larnaki warto więc trochę czasów poświęcić na poznanie, przynajmniej najważniejszych i najcenniejszych, zabytków miasta o tak starym rodowodzie. A także innych ciekawych w nim oraz w najbliższych okolicach, obiektów i miejsc. M.in. Muzeum Średniowiecza w Forcie; Büyük Camię – Wielki Meczet, pierwotnie bizantyjski kościół św. Krzyża; turecki akwedukt z połowy XVIII w. w pobliżu miasta, czy porty: handlowy, pasażerski i jachtowy.{jumi [*6]}

a