wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 19 maj 2011 09:55

Spała ma 500 lat Wyróżniony

Napisane przez Marzena Kądziela
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie pomnika Spalskiego Żubra – autorki. Zdjęcie pomnika Spalskiego Żubra – autorki.

Spała ma 500 lat. W najbliższą niedzielę, 22 maja, odbędą się jej wielkie urodziny! Warto ją wówczas ( chociaż nie tylko w ten dzień ) odwiedzić. Atrakcji sportowych, artystycznych i historycznych nie zabraknie.

A wszystko z okazji Semimillenium tej malowniczej nadpilickiej {jumi [*4]}miejscowości w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz. Niedzielne uroczystości rozpocznie o godzinie 9.00 msza święta w kaplicy polowej Armii Krajowej w Spale. Potem w Parku Pokoleń Mistrzów Sportu nastąpi m.in. wręczenie certyfikatów Honorowych Ambasadorów Spały.
Wiedzieć, że takie tytuły Lokalna Organizacja Turystyczna przyznała już między innymi: Irenie Szewińskiej, Robertowi Korzeniowskiemu, Arturowi Partyce, Jackowi Wszole, Małgorzacie Kidawie – Błońskiej, Romanowi Jagielińskiemu, Zbigniewowi Buczkowskiemu, Marianowi Woroninowi, Władysławowi Kozakiewiczowi, Kamili Skolimowskiej (pośmiertnie), Ryszardowi Wolnemu, Włodzimierzowi Zawadzkiemu, Piotrowi Stępniowi, Janowi Godlewskiemu, Andrzejowi Wrońskiemu.O godzinie 13.00 w Domu Pamięci Walk i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta otwarta zostanie wystawa historyczna „Młynarze – Carowie – Prezydenci", po tym zaś zaplanowano nadanie nazw alejom parkowym: imienia Leona Mikuckiego i Waleriana Kronenberga. Od godziny 8.00 do 18.30 nad stawem odbywać się będzie tradycyjny „Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego".

Tam także, na scenie, w godzinach 13.00-20.00 zaplanowano występy artystyczne. Zagra między innymi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjna Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, chóry, zespoły ludowe i młodzieżowe. Na terenach łąk spalskich także odbędzie się wiele atrakcyjnych imprez. Mistrzostwa Polski w Wieloboju Spadochronowym (skoki na celność lądowania z okazji 500 – lecia Spały), czy prezentacja możliwości 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w warunkach misji poza granicami kraju. O godzinie 15.00 przy moście na rzece Pilicy obejrzymy rekonstrukcję bitwy w I wojny światowej „Bój o pilicką redutę".
– Do jubileuszowej daty podchodzimy z całym szacunkiem – mówi prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale dr Michał Słoniewski. Licząca pół tysiąca lat metryka swoje znaczy. Z racji naszych priorytetów zamierzamy jednak datę ową wykorzystać w kategoriach promocyjnych. Co do obchodów, nie będzie to jedna uroczystość. Przymiotnik „jubileuszowy" zyskają wszystkie imprezy organizowane w 2011 roku.
A więc „Hubertus Spalski", Dożynki Prezydenckie, Jarmarki Spalskie. Zamierzamy wydać album z bogatą szatą ikonograficzną, powstający już pod roboczym tytułem „Carska Spała". Autorem tekstu jest red. Andrzej Kobalczyk. Inna pozycja książkowa, zatytułowana „Wojenna Spała", autorstwa Małgorzaty i Juliusza Szymańskich, ukaże się niebawem dzięki wsparciu Stowarzyszenia Dolina Pilicy.
Mamy już także okolicznościowy znaczek w motywem żubra, w obróbce są serie pocztówek – komplety z okresu carskiego, międzywojennego, harcerski – związany z Jamboree w 1935 roku, dożynkowy. Postaramy się sprawić, by rok jubileuszowy wydał obfite owoce i plony, po które zjadą do nas ludzie z kraju i spoza jego granic, bo czemu nie? Przyjeżdżali tu carowie, choć mieli do dyspozycji niezmierzone imperium.
Widać Spała warta jest tego! Patronat honorowy nad obchodami 500 – lecia Spały przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Miejscy podróżnicy Smaki Portugalii »

a