środa, marzec 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 25 kwiecień 2011 11:35

Planujemy majowy weekend

Napisane przez Elo, mat. prom.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jan Nepomucen Głowacki Zarzecze 1832 Jan Nepomucen Głowacki Zarzecze 1832 Fot. Wikipedia
Gdzie spędzić długi weekend majowy? Jeśli jeszcze nie wiecie, mamy dla was kilka propozycji.

Zachęcamy was do odwiedzenia miejsc, gdzie piękno przyrody i {jumi [*4]}pradawny klimat zrelaksuje nawet najbardziej zestresowanego człowieka. Bo przecież weekend majowy to wspaniały czas na odpoczynek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Klasyk nad klasykami czyli długi weekend majowy na wsi z pewnością spodoba się każdemu mieszkańcowi miasta. Z dala od zgiełku ulic, surowych betonów i pośpiechu szybko zregenerujemy swoje siły. Gospodarstwa agroturystyczne oferują nam nie tylko jazdę na kucykach i dojenie krów. Wśród ofert można znaleźć również loty na prywatnych paralotniach, jazdy po bezdrożach samochodami terenowymi, łowienie ryb czy zwiedzanie fortyfikacji i bunkrów.
Plusami wyjazdu na wieś jest oczywiście zdrowe jedzenie i bliskość domu.

Węgry blisko i tanio
Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca wspaniały wypoczynek zagwarantują nam mimo wszystko baseny termalne w Grotach Skalnych. Ciepła woda o temperaturze znacznie przekraczającej 22 °C jest idealna do relaksu i wypoczynku. Woda ta posiada również właściwości lecznicze - kąpiel w niej zalecana jest dla osób mających problemy skórne, reumatyczne i alergie. Zdatna do picia - pomaga przy dolegliwościach żołądkowych. Bez względu na panującą pogodę w miejscu tym można wypocząć i zapomnieć o codziennych problemach.Inne atrakcje w grotach to potok górski oraz tzw Sala Gwiazd - grota wraz z imitacją nieba oraz panującą muzyką jest ustronnym miejscem w którym można zapomnieć o całym świecie.

Miasto pełne tulipanów
Amsterdam zawsze rozkwita na wiosnę. Niesamowite parki i ogrody kwiatowe pełne tulipanów są naprawdę warte zobaczenia - szczególnie o tej porze roku. Poza niesamowitymi kwiatami jest tu jeszcze coś co warto zobaczyć (a może zwiedzić) a mianowicie Coffee Shopy. Niestety zarówno ich liczba jak i oferta sprzedaży ostatnio drastycznie spada. Jeśli planujemy zwiedzić prawdziwy Amsterdam jest to właśnie powód dla którego wyprawy do tego miasta nie należy przekładać.
Co jeszcze warto zwiedzić w
Amsterdamie?

- Dzielnica Czerwonych Latarni - dzielnica otwartej prostytucji w oknach wystawowych (uwaga: panuje tu zakaz robienia zdjęć)
- Muzeum kondonów - wszystkie możliwe kształty i kolory
- Plac Lejdejski -kafejki, restauracje, puby, komicy, żonglerzy, zjadacze ogni
- Plac Dam - plac w samym centrum miasta. Stoi tu Pałac Królewski, Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud
- Kanały - jest ich tutaj ponad 600

Odkrywamy Borne Sulinowo
Borne Sulinowo zawsze owiane było tajemnicą, czemu zresztą trudno się dziwić biorąc pod uwagę historię miasta. Dwóm wielkim armiom, które władały tu poprzednio, zupełnie nie zależało na reklamie swoich poczynań. Cała struktura miasta zbudowana została dla potrzeb Wehrmachtu od podstaw, co daje duże możliwości techniczne stworzenia pod ziemią "części niejawnej" miasta. Równie tajemnicze co cały okres pobytu było nagłe opuszczenie miasta przez żołnierzy niemieckich. W trakcie walk o Wał Pomorski, którego ówczesny Gross Born był ważną częścią składową, wojska niemieckie po prostu wyszły z miasta pozostawiając je w stanie nienaruszonym.
Równie (jeśli nie bardziej) tajemniczy był "okres radziecki" w dziejach miasta, kiedy to Borne Sulinowo było najpilniej strzeżoną bazą Północnej Grupy Wojsk. Choć wojska te oficjalnie nie posiadały w Polsce rakiet strategicznych z głowicami atomowymi, to w pobliżu poligonu pozostały po nich potężne silosy rakietowe, w których najprawdopodobniej było to "nie istniejące" uzbrojenie.
To i wiele innych faktów powoduje, że atmosfera tajemniczości towarzyszącą miastu nie przemija i co jakiś czas wraca z nową siłą. W tym mieście czeka was ciekawy, historyczny majowy weekend.

Polska trójca: Białowieża, Kazimierz Dolny, Malbork
Białowieża jest siedzibą najstarszego w Polsce Parku Narodowego. Powstał on w 1932 roku, od tamtej pory chroni unikalny w skali Europy fragment puszczy pierwotnej. Jest to jednocześnie rezerwat ścisły, gdzie wstęp i zwiedzanie możliwe jest jedynie w grupach z przewodnikiem. Na terenie puszczy poza Parkiem najlepiej poruszać się na rowerach. Warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów przy drodze do Hajnówki.
Kazimierz Dolny to jedno z popularniejszych miejsc na weekend majowy. To miasto położone w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Jest częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Od końca XIX w. Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. Co warto zobaczyć w tym nadwiślańskim Miasteczku? Do najważniejszych zabytkó należą m.in.: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586-1589; zamek i baszte obronną; kamienice (przy Rynku) o manierystycznym wystroju z ok. 1615 r. należące do braci Przybyłów; jatki drewniane z pocz. XIX wieku na Małym Rynku oraz drewniane domy z XVIII i XIX w.
W Malborku znajduje się największy ceglany zamek na świecie, będący gratką dla miłośników historii. Średniowieczna twierdza krzyżacka to jedna z najwspanialszych konstrukcji obronnych, w swoim czasie była praktycznie nie do zdobycia.
Aktywny weekend możemy spędzić praktycznie w każdym miejscu - nad morzem, na pojezierzu, w górach. Tych ostatnich mamy dość dużo - Karkonosze, Pieniny, Bieszczady itp. Jest w czym wybierać. Wystarczy jedynie wybrać cel podróży oraz znaleźć firmę organizującą tego typu rozrywki.
{jumi [*6]}

a