Odbyło się ono w formie prezentacji tych dwu, najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez Polaków regionów Węgier oraz workshopu dla polskiej branży turystycznej, 17 marca w Warszawie i 18 marca w Krakowie. Z Budapesztu przyjechali przedstawiciele sieci hotelowych: Danubis Hotels i Accor oraz biur podróży: Campus Club Travel, Chemol Travel, OTP Travel, Aktiv Tours i Quality Tours.
Natomiast z Niziny Węgierskiej reprezentacja słynnego kąpieliska w Hajdúszoboszló, hoteli: Hunguest Aquasol, Béke i Barátság, Stowarzyszenia Przyjaciół Turystyki Debreczyna i Hajdúszoboszló, hotelu i parku wodnego Aquaticum z Debreczyna, kąpieliska i ogrodu zoologicznego w Nyiregyháza oraz puszty w Hortobágy. Reprezentowane były również, przez ich przedstawicielkę w Warszawie, Węgierskie Linie Lotnicze MALEV. Była to świetna okazja, także dla zaproszonych dziennikarzy turystycznych, odświeżenia i aktualizacji wiedzy o kraju naszych bratanków, a dla branży nawiązania bezpośrednich kontaktów przed zbliżającym się sezonem letnim.
Uczestnikom imprezy bardzo spodobały się prezentacje regionów. Veronika Futár, regionalny dyrektor marketingu Budapesztu i regionu środkowo naddunajskiego, jak na Węgrzech nazywane są okolice stolicy w promieniu około 60 km, przedstawiła jego turystyczne walory i nowości oraz kilka liczb dotyczących zarówno całego kraju, jak i tego regionu. W ub. r. zagraniczni goście skorzystali na Węgrzech z 9.368.373 noclegów tzw. rejestrowanych, a więc w obiektach hotelowych.
Stanowiło to 1,4% wzrost w stosunku do roku 2009. Goście z Polski skorzystali z 383.348 noclegów, zajmując pod tym względem 7 miejsce, z 4,1% udziałem wśród cudzoziemców. Ale Budapeszt i okolice odwiedziło 40% wszystkich polskich turystów. Przy czym biorąc pod uwagę liczbę noclegów rejestrowanych, było ich aż o 12% więcej niż w roku poprzednim. I to mimo 2,6% spadku ogólnej liczby gości z Polski na Węgrzech.
W prezentacji wizualnej na dużym ekranie zobaczyliśmy liczne znane, najciekawsze zabytki, budowle i miejsca zarówno Budapesztu, jak i Zakola Dunaju – m.in. Szentendre, Ostrzyhomia, Wyszehradu i Vac, a także położonego na północny wschód od stolicy Gödölö, w którym świeżo odremontowany pałac królewski – ulubiona siedziba cesarzowej i królowej Elżbiety, popularnej Sissi, jest obecnie głównym miejscem unijnych spotkań w okresie węgierskiej prezydencji. Ale nie tylko – o czym niżej.
W Budapeszcie, w którym Dunaj przedstawiony został jako jego „główna ulica", nową, pierwszą tego rodzaju w Europie i niewątpliwą atrakcję stanowi autobus – amfibia. Turyści wsiadają do niego, jadą, zwiedzając miasto, ulicami, a następnie pojazd wjeżdża do Dunaju i płynie, a zabytki stolicy oglądane są od strony wody, jak ze statku. Przypomnę, że Budapeszt, podobnie jak Paryż czy Praga, a inaczej niż np. Warszawa, zwrócony jest na obu brzegach w kierunku rzeki. Miasto można go zwiedzać, lub poruszać się po nim, także taksówkami wodnymi.
Duży nacisk w prezentacji położony został na uzdrowiskowy charakter węgierskiej stolicy. Prelegentka przypomniała, że biją w niej 123 źródła wód termalnych o temperaturach do 70 stopni C. Jest też kilka dużych i popularnych kąpielisk, w tym także historycznych, z czasów tureckich, z XVI wieku: Rudas i Király – Królewskie. Oczywiście również sławne z końca XIX w: Széchenyi'ego i w hotelu Gellért oraz na Wyspie Małgorzaty. Nowością jest Aquaworld z 17 krytymi basenami. A także Tropicarium, największe w Europie środkowej akwarium morskie. Węgierska stolica jest miejscem licznych festiwali: gastronomicznych, muzycznych, artystycznych, sportowych. Bogata jest oferta turystyki aktywnej w okolicach stolicy.
Wiele jest tam również do zwiedzania. Np. we wspomnianym, uroczym naddunajskim miasteczku Szentendre ulubionym od XIX w przez artystów, oprócz zabytków, w tym m.in. cerkwi serbskiej oraz starych uliczek, muzeów: ceramiki Margit Kovacs, Kolejnictwa i Marcepanów, także Skansen wsi węgierskiej, w którym zgromadzono budynki z 7 regionów kraju. Można go zwiedzać zarówno pieszo, jak i korzystając ze specjalnej kolejki pokonującej trasę 2,2 km.
Ciekawa jest oferta kulturalna zarówno Budapesztu, jak i w jego okolicach. Np. w Gödölö można nie tylko zwiedzać pałac królewski, ale także uczestniczyć w koncertach Roku Liszta oraz, odbywających się tam równocześnie, Muzyki Baroku. W ramach programów Incentive gospodarze proponują m.in. w Budapeszcie statek operetkowy na Dunaju i oglądanie miasta z helikoptera. Jest więc w czym wybierać.
Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można na stronach www.budapestinfo.hu , www.wegry.info.pl oraz w bezpłatnym 64 stronicowym przewodniku – informatorze po Budapeszcie. A także w innych publikacjach w języku polskim, m.in. obszernych, w dużym formacie, folderach: „Węgry. Budapeszt i okolice", „Węgry. Krok po kroku", „Węgry. Kraj SPA & Welles" czy „Naturalnie...poszukiwanie przygód w Północnych Węgrzech", które otrzymali uczestnicy prezentacji i są dostępne w węgierskich placówkach Informacji Turystycznej.
Północną Nizinę Węgierska przedstawiła dyr. jej marketingu Ilona Katona. Podkreślając, że wśród odwiedzających ją turystów Polacy zajmują, biorąc pod uwagę liczbę noclegów rejestrowanych, drugie miejsce po Niemcach, z 17% udziałem w ogólnej liczbie zagranicznych gości. Ale... uwzględniając również kwatery prywatne, chyba jednak są na pierwszym miejscu. W 2010 roku 21.940 polskich turystów skorzystało w tym regionie z 86.409 rejestrowanych noclegów.
Jest on bowiem bogaty w wody termalne o temperaturach od 43 do 82 stopni C. Zawierających minerały: węglowodory, jod, brom, fluorek, chlorek – skuteczne w schorzeniach reumatycznych, chorobach kobiecych, skórnych i lecznictwie powypadkowym. Wody te pochodzą z 209 odwiertów, zaopatrują 48 kąpielisk, z czego 29 z atestowanymi wodami leczniczymi. Z 9-ciu tamtejszych uzdrowisk najpopularniejszymi są Hajdúszoboszló i Debreczyn, które zaprezentowane zostały bardziej szczegółowo.
– W naszym regionie, podkreśliła prelegentka, odnowionych zostało wiele kąpielisk i powstały nowe inwestycje m.in. dzięki 58 mln € środków pomocowych Unii Europejskiej. Obecnie jest w nim łącznie 12 kąpielisk termalnych i plaż z basenami oraz atrakcjami wodnymi. 3 kryte parki wodne w Hajdúszoboszló, Debreczynie i Nyiregyházie. Aquapark na wolnym powietrzu w pierwszym z tych miast oraz 20 hoteli wellness.
Innych, poza kąpieliskami, atrakcji też nie brakuje. Należy do nich zwłaszcza Hortobágy znajdujący się na Liście UNESCO. Step – puszta, z rzadkimi gatunkami fauny i flory, 82 tys. ha pod ochroną, 4 terenami pokazowymi, ścieżkami szkoleniowymi, stepowym parkiem zwierząt, muzeum pasterskim itp.. Z oficjalnym tytułem Znakomita Destynacja Turystyczna. Do dyspozycji gości jest w regionie prawie 30 tys. miejsc noclegowych w hotelach i ponad 10 tys. w kwaterach prywatnych. 10 tys. uczestników rocznie przyciągają popularne spływy rzeką Cisą. Popularne są także biegnące wzdłuż niej trasy rowerowe, turystyka jeździecka itp.
Trzecią z prezentacji, oprócz krótkich informacji miedzy nimi o ofertach poszczególnych sieci hoteli i kąpielisk, m.in. z basenem w jaskini, jaskinią lodową, łaźnią rzymską itp., przedstawiło Stowarzyszenie Miłośników Turystyki Debreczyna i Hortobágy. Podkreślając, że z Krakowa jest do tego regionu tylko 423 km, czyli znacznie bliżej niż nad Bałtyk, zaś z Warszawy 684 km. Debreczyn nazywany Kalwińskim Rzymem, znajduje się w nim bowiem siedziba Episkopatu kalwińskiego ( ale także diecezja katolicka ustanowiona przez Jana Pawła II ) oraz wielki zbór kalwiński, to miasto nie tylko zabytków, ale i nowoczesnej architektury. Np. jedno z najważniejszych i największych centrum sztuki współczesnej „Madem", z salą wystawową o pow. 1300 m. kw. i konferencyjną na 600 miejsc z systemem tłumaczenia symultanicznego w 4 językach, jest drugim tego rodzaju obiektem w kraju po Budapeszcie. Centrum handlu i kultury Fórum posiada 120 sklepów.
Kąpielisko lecznicze w Debreczynie – „Aquaticum" należy do bardzo popularnych, podobnie jak tamtejszy Śródziemnomorski Park Wodny z 12 zjeżdżalniami oraz m.in. brodzikiem dla niemowląt. Ciekawa jest również tamtejsza oferta turystyki aktywnej i kulturalna. Z festiwalami kultury, sztuki, kuchni, karnawałem kwiatów itd. To tylko najważniejsze informacje i przykłady z tego udanego spotkania, które zakończyło się degustacją węgierskiej kuchni z, m.in. słynnymi naleśnikami z czekoladą oraz winami.
{jumi [*6]}