środa, maj 21, 2025
Follow Us
poniedziałek, 05 maj 2025 10:44

Łotwa: turystyczne atrakcje i nowości 2025 roku Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
J.E. Ambasador Łotwy w Polsce Pan Juris Poikāns witając uczestników ładną polszczyzną przypomniał wielowiekowe związki naszych krajów J.E. Ambasador Łotwy w Polsce Pan Juris Poikāns witając uczestników ładną polszczyzną przypomniał wielowiekowe związki naszych krajów Cezary Rudziński

Prezentacja atrakcji turystycznych oraz nowości 2025 roku Łotwy odbyła się, już po raz drugi po rocznej przerwie, w jej ambasadzie w Warszawie w formie seminarium „Meet Latvia”. Przedstawiciele polskiej branży turystycznej oraz nieliczni dziennikarze, wśród których był także naszego portalu, mogli poznać wiele nowych ciekawych faktów oraz podróżniczych ciekawostek.

J.E. Ambasador zaprasza

Ambasada Łotwy w Warszawie – miejsce spotkania „Meet Latvia”.

J.E. Ambasador Łotwy w Polsce Pan Juris Poikāns witając uczestników ładną polszczyzną przypomniał wielowiekowe związki naszych krajów – część współczesnej Republiki Łotewskiej była przecież w przeszłości polskimi Inflantami, a Kurlandia księstwem lennym I RP i podkreślił, że polscy turyści odwiedzający jego kraj zajmują 5 miejsce wśród zagranicznych gości. Wspomniał o Polakach mieszkających na Łotwie, a także kilku wybitnych, którzy byli z nią związani i tam studiowali, m.in. przyszły gen. Władysław Anders na politechnice w Rydze. Mówiąc o turystycznych atrakcjach Łotwy podkreślił, że poza górami, jego kraj oferuje gościom wszystko, czego potrzebują.

Morze z plażami nie tak zatłoczonymi jak w Polsce, jeziora i rzeki, wspaniałą przyrodę, piękne miasta i cenne zabytki, m.in. zamki dawnych inflanckich kawalerów mieczowych oraz pałace. Ponadto świetne jedzenie i napoje, a także dobrą komunikację lotniczą, autobusową i kolejową. Część merytoryczną seminarium stanowiła prezentacja turystycznych walorów i nowości stołecznej Rygi oraz jej okolic, nadbałtyckiego kurortu Jurmala oraz czterech regionów kraju. Na pytanie: co nowego jest w Rydze odpowiadał w multimedialnej prezentacji Aligars Smitāns, przedstawiciel Live Riga.

Co warto zobaczyć w Rydze?

Ryga – stolica Łotwy, centrum wydarzeń kulturalnych i turystycznych.

A poza znanymi pięknymi zabytkami ryskiej Starówki oraz obiektów poza nią, jest tam w br. sporo nowości oraz przygotowywanych imprez i wydarzeń. Dodam, że prezenter przywiózł, podobnie jak przedstawiciele pozostałych regionów, m.in. ciekawy, bogato ilustrowany folder – mini przewodnik po stolicy w języku polskim „Co warto zobaczyć w Rydze”, którego okładki i strony z informacjami reprodukujemy. Omawia on, pod zdjęciami, 23 zabytki i obiekty stolicy, m.in. Zamek, katedrę i plac Katedralny, słynne średniowieczne kamieniczki „Trzej Bracia” i Dom Bractwa Czarnogłowych,  muzea i wiele innych.

Prelegent przedstawiając atrakcje miasta wspomniał, że w br. znalazło się ono na drugim miejscu wśród najbardziej polecanych do odwiedzenia w roku 2025. Głosowało za tym 1,2 miliona osób ze 158 krajów. Wśród zapowiedzianych przez niego imprez i wydarzeń jest sporo muzycznych i kulturalnych, m.in. Tydzień Sztuki (26 maja–1 czerwca), Ryski Festiwal Operowy (1-20 czerwca), Festiwal Połowy Lata (Midsummer) 23 czerwca, festiwale pieśni i tańca, także młodzieżowy (5-13 lipca), Positivus (Lucavsala – 8-9 sierpnia), sierpniowe koncerty letnie itp. 

Targi, festiwale, wycieczki

Ponadto Targi Sztuki Współczesnej (10-13 lipca), Festiwal Staromiejski (16 sierpnia) i kilka innych. Z imprez sportowych m.in. Maraton Ryski (17-18 maja) oraz Euro Basket 2025 grupy A (27 sierpnia–14 września). Prelegent pokazał również 3 najważniejsze w Rydze punkty widokowe, trasy wycieczek łodziami po Dźwinie i kanałach  oraz 3 trasy „City Tours” autobusami i mikrobusami po mieście. Ciekawostką okazały się rejsy wielopokładowymi statkami w miesiącach od lutego do kwietnia oraz w grudniu. W planie 85 rejsów i 120 tys. pasażerów.

Interesująco zapowiada się Tydzień Kulinarny z programami w 4 obiektach, w tym wycieczki do wytwórni słynnego ziołowego Ryskiego Balsamu, czy Tydzień Czekolady. Wśród pokazanych specjalistycznych planów miasta, jeden poświęcony został lokalizacji fontann pod gołym niebem, inny parkingów autokarowych z ich adresami i informacjami, jakiej wielkości pojazdy mogą się tam zatrzymywać i jak długo stać. No i trochę zaskakująca, ale wszyscy turyści, którzy w obcych miastach mają z tym problem, mapka z lokalizacją… publicznych toalet. Dostępną również w aplikacji oraz informacją, że wstęp kosztuje 0,50 €, a płacić można również kartami bankowymi.

Okolice stolicy

Atrakcje podmiejskie przedstawiła Kristine Sprula z Tourism Association of Riga Region. Zaprezentowała na ekranie i omówiła polecane jeziora, rezerwaty i lasy, Narodowy Ogród Botaniczny, najciekawsze zabytki, galerie i muzea, m.in. Dźwiny (Daugava). A także szlaki rowerowe i tematyczne, m.in. I wojny światowej. Nowością przyszłoroczną będzie turystyczna aplikacja w telefonach ułatwiająca wyszukiwanie tego, co turystę interesuje, dostępna w Tourism APP oraz w Google Play. Najważniejszy łotewski kurort nadbałtycki, Jurmalę, zaprezentowała Aleksandra Strāmkale, przedstawicielka Visit Jurmala.

Przede wszystkim tamtejsze atrakcje i tegoroczne nowości. Plażę z barami i restauracjami na piasku oraz propozycjami aktywnego, grupowego spędzania czasu. Starą drewnianą architekturę uzdrowiskową. Hale koncertową Dzintari. Ofertę konferencyjną MICE, centra Wellnes. A także mnóstwo innych: skansen wiejskiej architektury drewnianej, klub golfowy z hotelem, Park Natury Ragakāpa, rejsy statkami po rzece, Park Wodny, Park Atrakcji z programami również dla dzieci. Oraz zapowiadane imprezy muzyczne i kulturalne, Dni wędzonej ryby (3.6.-21.8.) w skansenie. Plażę „przyjazną psom” (od 1 listopada do 31 marca). Poinformowała również o obowiązkowych przez cały rok opłatach 3 € za wjazd do kurortu dla samochodów.

2025: 420 rocznica bitwy pod Kircholmem

Ale dla nas w okolicach Rygi w br. najciekawszym miejscem będzie, odległe od niej o 18 km Salaspils, znane w Polsce przede wszystkim jako Kircholm, miejsce wielkiej, zwycięskiej bitwy stoczonej 27 września 1605 roku przez wojska Korony Polskiej i W. Ks. Litewskiego oraz Księstwa Kurlandii, pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza, w której rozgromiły wojska szwedzkiego króla Karola IX. O tym miejscu też pisałem kilka lat temu i tekst ten nadal można przeczytać. Ale w br. obchodzona w nim będzie uroczyście 420 rocznica tej bitwy, ze specjalnym programem. Już dostępna jest poświęcona mu broszura wydana przez tamtejszą organizację turystyczną i Muzeum Dźwiny (Daugava River Museum), którą otrzymałem w wersji anglojęzycznej.

Salaspils (Kircholm) – miejsce bitwy z 1605 r. upamiętnione wydarzeniami rocznicowymi.

Prezentację regionów rozpoczęła Łatgalia – w znacznej części obszar dawnych polskich Inflant, z mieszkającymi tam nadal Polakami oraz szczególnie ciekawymi dla nas miejscami i atrakcjami. Przedstawiła go Marina Avlasina z Daugavpils Iourist Information Centre w Dyneburgu. Miasto to, położone nad Dźwiną, ponad 80-tysięczne, drugie pod względem liczby mieszkańców w kraju i stolica Łatgalii jest ważnym centrum naukowym, kulturalnym i przemysłowym. Pełnym zabytków, ciekawych miejsc i obiektów. W br. obchodzi 750-lecie pierwszej o nim wzmianki pisanej w roku 1275. 

Dawna Polska w Łatgalii

W latach 1559-1772 wchodziło, jako stolica Inflant Polskich, w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 2025 roku ma bardzo obszerny i atrakcyjny program dla turystów. W otrzymanej broszurze „Daugavpils 750” w języku angielskim znalazłem ponad 50 polecanych do zobaczenia i odwiedzenia zabytków, miejsc i obiektów. Ale nas, Polaków, obok niego do Łatgalii przyciągają również miejscowości związane z naszą historią. Znajdują się one na bardzo ciekawym turystycznym szlaku tematycznym „Dawna Polska w Łatgalii” przedstawionym w specjalnej broszurze w języku polskim wydanej przez Latgale region Tourism Association.

Gospodarze proponują w niej 4-dniową wycieczkę po zabytkach i miejscach związanych z Polską i Polakami, szczegółowo zaplanowaną i opisaną. Jest ona tak ciekawa, że reprodukujemy jej okładki i poszczególne strony. Wspomnę więc tylko, że w jej programie, poza Dyneburgiem, znajduje się również Liksna i Krasław związane z Emilią Plater, wieś i sanktuarium Agłona z katolicką bazyliką, Dłużniew (Luznāva), Rzeżyca (Rēzedkne) z ruinami zamku zakonu inflanckiego, najstarsze miasto na Łotwie Lucyn (Lūdza), Prele (Preiļi) z kompleksem dworskim rodziny Borchów, czy Vilaka (Viļaka

A może do Liwonii?

Część dawnych Inflant Polskich znajduje się także w sąsiednim regionie Vidzeme (Liwonia), który przedstawiła Gunta Zakite, specjalistka z najważniejszego tamtejszego zabytku, szczególnie chronionego kompleksu kulturalnego i zamku Turaida, o którym szczegółowo napisałem kilka lat temu i relacja ta jest nadal do przeczytania na naszych stronach. A na seminarium otrzymałem nowy, w języku polskim folder – mapkę wydaną przez muzeum. Prelegentka podkreśliła, że w regionie znajduje się 20 średniowiecznych zamków i ich ruin, m.in. Sigulda, Cesis, Birini, Cesvaine, Park architektoniczny Araiši Ezerpils.

A także Park Narodowy Gauja, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, 130 km bałtyckiego wybrzeża, ciekawy, z Listy UNESCO, zespól wież triangulacyjnych, historyczna kolejka żelazna Alūksne, wieże obserwacyjne, europejski „Zielony szlak rowerowy”, Muzeum Etnograficzne itp. Polecana jest także turystyka aktywna i lokalna kuchnia. Region Zemgale (Semigalia), jedna z historycznych krain  łotewskich, którą zaprezentowała Elina Silve z Zemgale Tourism Association, leży na południu kraju, przy granicy z Litwą. 

Pałac Rundale, Bowsk, Jakubowo

Pałac Rundāle – perła łotewskiej architektury barokowej i rokokowej.

Znajduje się tam sporo ciekawych i cennych zabytków. Przede wszystkim pałac Rundale, o którym również pisałem i można to nadal przeczytać, największy barokowo – rokokowy w krajach nadbałtyckich. Najdłuższy ogród lilii. Młyn wodny. Jak również zabytki zabiegające także o turystów polskich, sądząc na podstawie publikacji wydawanych w naszym języku. Jednym z nich jest miasto Bowsk (Bauskas) z nazwą pisaną rzekomo po polsku Bausk. Stoi w nim jedyny na Łotwie odrestaurowany renesansowy pałac w stylu manierystycznym. Składa się on z ruin XV-wiecznego zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych oraz rezydencji książąt kurlandzkich z 28 salami.

Jest tam także kilka innych wartych zobaczenia obiektów. Ratusz z XVII w, przebudowany w połowie XIX w. Skansen Ausekļu dzirnavas w którym organizowane są festiwale siewu i dożynki. Muzea: miejskie na Starym mieście i motoryzacji. A w okręgu m.in. turystyka przyrodnicza i rowerowa. Drugim z miast Semigalii jest 30-tysięczne Jēkabpils (Jakubowo), w którym w folderze po polsku „Jeden dzień w Jēkabpils” poza wycieczką po mieście polecane są Zamek Krustpils (Kryżborg), jeden z najstarszych na Łotwie; Cerkiew św. Ducha z prawosławnym klasztorem męskim; Galeria sztuki „MANS’S” oraz skansen „Zagroda Zelów”.

Atrakcje Kurlandii

A na odwrotnej stronie tego folderu „Smaki okręgu Jēkabpils” polecanych jest 11 gospodarstw z potrawami regionalnymi oraz miejscowe wina i piwo. Warto też podobno zobaczyć ruiny zamku Kawalerów Mieczowych Koknese nad Dźwiną oraz odbyć rejs historyczną łodzią. Ostatnim zaprezentowanym przez Siniję Pusaudze z Kurzeme Tourism Association był region Kurzeme, czyli Kurlandia, niegdyś (1591-1795) księstwo lenne I Rzeczypospolitej. Z głównym, portowym, blisko 80-tysięcznym (trzecie pod względem liczby mieszkańców na Łotwie) miastem Lipawa (Ljepāia), o którym również pisałem.

Lipawa - Liepāja – portowe miasto o bogatej historii i kulturalnym znaczeniu.

Drugim, nieco ponad 40-tysięcznym, jest Ventspils (Windawa). Powyżej 10 tys. mieszkańców mają już tylko Kuldyga, Saldus i Talsi. Turystycznymi atrakcjami regionu są plaże bałtyckie, turystyka aktywna m.in., spływy, przyroda, stare miasta, kolejka żelazna, imprezy kulturalne ze stałymi terminami, nowa architektura, sauny i wellnes. Ponadto regionalna kuchnia z rybami i rakami. Seminarium zakończyła „loteria wizytówkowa”. Każdy przedstawiciel regionów przywiózł jakiś drobny upominek. Ja wylosowałem trójpak owocowych lemoniad z Bowska (Bauskas). Później był jeszcze poczęstunek i indywidualne rozmowy z łotewskimi gośćmi.

a