Widoki z lotu ptaka i unikalne ujęcia
Fotografie przedstawiają zamki i pałace Słowacji, głównie w ujęciach „z lotu ptaka” – z dronów, oferując widoki niedostępne dla turystów. Zdjęcia wykonane w oświetleniu zachodzącego słońca lub we wczesnych godzinach porannych nadają pejzażom wyjątkowy klimat. Nie brakuje również ujęć nocnych oraz zimowych, które ukazują zabytki w niezwykłych warunkach atmosferycznych. Autor preferuje szerokie kadry, prezentując zamki w otoczeniu rozległego krajobrazu.
Marek Hajkovský – mistrz fotografii krajobrazowej
W bezpłatnym folderze dostępnym dla zwiedzających autor tekstu, Robert Kočan, przedstawia sylwetkę Marka Hajkovskiego. Fotograf ten wkroczył do słowackiej sztuki fotograficznej około 2005 roku, w momencie intensywnego rozwoju fotografii promującej Słowację jako atrakcyjny kierunek turystyczny.
W 2016 r. Hajkovský został członkiem Słowackiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów, a następnie FEP – European Photographic Federation. W 2018 r. zdobył prestiżowy certyfikat QEP (Qualified European Photographer), potwierdzający wysoki poziom jego prac i kwalifikacje zawodowe.
Międzynarodowe sukcesy i wyróżnienia
Pierwsze znaczące sukcesy Marka Hajkovskiego miały miejsce w 2017 roku, kiedy jego zdjęcia trafiły do pawilonu słowackiego na EXPO w Astanie, stolicy Kazachstanu. Następnie jego prace były prezentowane na wystawie SSPF w Galerii Tatrzańskiej.
Jego fotografie zdobyły drugie miejsce w prestiżowym konkursie Black and White Spider Awards Photo. Kolejne wyróżnienia przyniósł mu udział w międzynarodowym konkursie International Photography Awards NY, gdzie jego zdjęcia słowackich zamków i pałaców zajęły pierwsze dwa miejsca.
Otwarcie wystawy w Instytucie Słowackim
Wystawę w Instytucie Słowackim w Warszawie otworzył jej dyrektor, Milan Novotný, w obecności samego autora zdjęć. Marek Hajkovský odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych gości, którzy mieli okazję bliżej poznać kulisy jego twórczości.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez kolejne trzy tygodnie. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Instytutu Słowackiego w Warszawie, mieszczącego się na Starym Mieście przy ul. Krzywe Koło 12/14a.