piątek, styczeń 24, 2025
Follow Us
wtorek, 17 grudzień 2024 13:36

Antyczne skarby Morza Egejskiego: Troja, Assos i magiczne Cunda Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Naprzeciwko Ayvalik leży wyspa Cunda (Alibey Adasi) Naprzeciwko Ayvalik leży wyspa Cunda (Alibey Adasi) Grzegorz Micuła

Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego przyciąga turystów nie tylko wspaniałą scenerią, ale także bogatą historią i tradycją uprawy oliwek. Jesienią, w okresie zbiorów, panuje tu gorączkowa atmosfera - oliwki trafiają do przetwórni, gdzie powstaje oliwa z oliwek, uznawana za prawdziwy superfood.

Tradycja uprawy oliwek na tureckim wybrzeżu liczy kilka tysięcy lat. Przyrądy do tłoczenia oliwy odkryto w ruinach antycznych osiedli. W starożytności oliwę wykorzystywano w kuchni, do oświetlenia lamp oliwnych, w kosmetyce oraz w sporcie – do smarowania ciała przez atletów. Choć produkcja oliwy kojarzy się głównie z Hiszpanią, Włochami czy Grecją, warto odwiedzić Turcję, która oferuje równie fascynujące doświadczenia.

Troja – śladami Hektora i Achillesa

Nasza podróż rozpoczęła się w Çanakkale, mieście nad cieśniną Dardanele (starożytny Hellespont). Główną atrakcją jest drewniany Koń Trojański, pozostałość po produkcji filmu Troja. To stąd niedaleko do Troi – miasta opiewanego przez Homera w Iliadzie.

Troja to stanowisko archeologiczne w pobliżu wsi Tevfikiye, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Na tym obszarze odkryto pozostałości dziewięciu miast, wznoszonych i niszczonych na przestrzeni wieków.

Warto odwiedzić Muzeum Troi, otwarte w 2018 roku. Na ponad 12 tys. m² wystawiono prawie 2 tysiące eksponatów, takich jak antyczne posągi, narzędzia, broń, monety oraz unikalna biżuteria. Multimedialne wystawy prezentują 5 tysięcy lat historii cywilizacji trojańskiej, kulturę oraz mitologię tego regionu.

Antyczne Assos

Podróżując dalej na południe, natrafiamy na Assos (dzisiejsze Behramkale), które znajduje się na szczycie stromego, wulkanicznego wzgórza. Główną atrakcją są ruiny Świątyni Ateny z VIII wieku p.n.e., oferujące zachwycający widok na Morze Egejskie i wyspę Lesbos.

Assos znane jest również z obecności Arystotelesa, który założył tu szkołę filozoficzną. Pozostałości miasta obejmują teatr, agorę, gimnazjon oraz nekropolię pełną sarkofagów. Cały obszar otoczony jest monumentalnymi murami obronnymi z okresu hellenistycznego, sięgającymi 14 metrów wysokości i 3 kilometrów długości. W 2017 roku Assos wpisano na listę UNESCO.

Ayvalik i Cunda

Po drugiej stronie zatoki Edremit znajduje się malownicze Ayvalik, nadmorski kurort liczący 30 tysięcy mieszkańców. Miasto słynie ze swojej greckiej dziedzictwa, co widać w zabytkach, takich jak kościół Taksiyarhis z 1844 roku, przekształcony w muzeum.

Ayvalik oferuje atrakcje wodne: nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie z rafami koralowymi, windsurfing oraz rejsy na pobliską wyspę Lesbos. Lokalnym przysmakiem jest Ayvalik tost – kanapka z turecką kiełbasą (sucuk), serem, pomidorem i majonezem.

Naprzeciwko Ayvalik leży wyspa Cunda (Alibey Adasi), połączona z lądem groblą i mostem. Na wzgórzu nad malowniczym portem stoi kamienny wiatrak oraz dawny grecki kościół zamieniony na bibliotekę. Spacerując wąskimi uliczkami wśród palm i kwitnących bugenwilli, można odkryć lokalne tawerny i bary, które latem tętniają życiem.

Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego to idealne połączenie historii, kultury i przyrody. Od antycznych ruin w Troi i Assos, po nadmorskie miasteczka Ayvalik i Cunda – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezapomniane widoki, tradycja oliwek oraz lokalna kuchnia sprawiają, że to miejsce jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

a