wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
środa, 10 lipiec 2024 08:59

Bezdroża: Dolomity. Korona trzytysięczników – WSiL Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Bezdroża kontynuują wydawane przewodników dla amatorów wspinaczek wysokogórskich i trudnych przejść alpinistycznych. Przede wszystkim w Alpach, ale również w Dolomitach czy Tatrach.

Ukazują się one w serii wydawniczej W skale i lodzie, najważniejsze z nich omawiamy na naszych łamach od 2021 roku. Ukazały się już: „Najpiękniejsze ferraty – Dolomity”, „Ferraty – Dolomity: Civetta”, „Masyw Mont Blanc”, „Dolomity Brenta”, „Korona alpejskich czterotysięczników”, „Alpy Zachodnie”, „Alpy Zachodnie – Szwajcaria”, „Alpy Wschodnie”, „Wielka Korona Tatr”. Najnowszy tom prezentuje Koronę Trzytysięczników w Dolomitach.

„W Dolomitach, piszą autorzy na tylnej stronie okładki, jest sporo szczytów, których wysokość przekracza 3000 metrów. Zazwyczaj przychodzą na myśl słynne kolosy: Marmolada, masyw Tofane, Antelao, Pelmo, Sassolungo, Cristallo, Sorapis, Civetta, Tosa czy Cima Brenta. Przy czym wystarczy przestudiować mapę, by odkryć, że liczba dolomickich wierzchołków sięgających powyżej 3000 metrów przekracza 100. Przewodnik zawiera opisy dróg na 86 głównych szczytów, jeśli jednak doliczyć informacje o wejściach na niektóre boczne wierzchołki, można w nim znaleźć aż 113 propozycji tras. Dolomickie trzytysięczniki są podzielone, patrząc od zachodu na wschód na 16 grup górskich…”.

Przewodnik ten, wyjątkowo bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami – jest ich w nim niemal 500, zawiera również mapki i schematy pokonanych tras wejściowych na niektóre szczyty. Otwiera go ponad 40 stronicowa część wstępna w której omówione są te góry i ich trzytysięczniki, przypomniani pionierzy pierwszych wejść z ich chronologicznym spisem, a ponadto znajdują się przydatne informacje i adresy. Część ściśle przewodnikowa podzielona została na wspomniane 16 masywów górskich, a w każdym z nich omówione od kilku do kilkunastu szczytów i tras wejściowych na nie.

Informacje są zwięzłe, zawierają nazwę szczytu, jego wysokość, informacje o flankach, które zostały pokonane i kiedy oraz przez kogo po raz pierwszy. Ponadto o miejscu startu i jego wysokości, różnicy poziomów do pokonania, niezbędny czas na wejście, rodzaj drogi, a także o bazach wypadowych, niezbędnym sprzęcie, zalecanych terminach wejścia, stopniu trudności itp. Następnie zaś opisane są, dosyć szczegółowo: podejście, wejście, zejście, a na końcu uwagi i sugestie, notki historyczne i informacje o atrakcjach w okolicy. Dla potencjalnych wspinaczy są to więc informacje podstawowe, a zarazem bezcenne. I to przede wszystkim dla nich przeznaczony jest ten przewodnik.

DOLOMITY. KORONA TRZYTYSIĘCZNIKÓW. Przewodnik Bezdroży z serii W skale i lodzie. Autorzy: Roberto Ciri i Alberto Bernardi. Przekład z języka niemieckiego Piotr Wawrowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2024, str. 552, cena 149 zł, ISBN 978-83-8322-003-1

a