poniedziałek, lipiec 22, 2024
Follow Us
piątek, 05 lipiec 2024 20:27

MROT: Mazowsze na rowery – atlas rowerowy Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prawdą jest, ze 25 wycieczek rowerowych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką są szlaki rowerowe województwa mazowieckiego Prawdą jest, ze 25 wycieczek rowerowych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką są szlaki rowerowe województwa mazowieckiego mat.pras

Mazowsze, a ściślej największe w Polsce województwo, to nie tylko mnóstwo zabytków, ale i innych atrakcji turystycznych. Wśród nich wielu kilometrów ciekawych, wytyczonych tras turystycznych. MROT – Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wydała właśnie ich wybór w bezpłatnym atlasie.

„…nie jest (on) w żadnej mierze przypadkowy – zapewniają we wstępie autorzy. Znalazły się tu wycieczki dłuższe i krótsze, ambitne – dla wytrwałych i doświadczonych, oraz lekkie, relaksacyjne i dające nie więcej niż czystą przyjemność. Wybraliśmy prawdziwe szlagiery rowerowego Mazowsza, ale zadaliśmy sobie także trud odkrycia, bądź przypomnienia ścieżek, o których mogliście nie wiedzieć. Dość powiedzieć, że pośród 25 wypraw przez Mazowsze powinna się znaleźć wycieczka na każdy nastrój i potrzebę, oraz możliwości każdego z Was.

Prawdą jest, ze 25 wycieczek rowerowych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką są szlaki rowerowe województwa mazowieckiego. Tych przybywa co roku, podobnie jak znakomicie przygotowanych ścieżek, które wyprowadzają nas z miast na zielone błonia. Prowadzą przez zapierające dech w piersiach parki krajobrazowe, nieopodal perełek mazowieckich zabytków i przez miejsca dla naszej historii po prostu ważne. Jesteśmy pewni, że wielu z Was będzie zaskoczonych tym, jak blisko znajdują się miejsca zupełnie wyjątkowe – zwyczajnie – „na dystans rowerem”…
Co więc proponują autorzy tego atlasu? Są w nim trasy krótkie, średniej długości oraz bardzo ambitne, wielokilometrowe i wielodniowe. Trzy najkrótsze, to „Kurpiowskie Szlaki” w dwu wariantach: 9 i 15 km. 13 – kilometrowa „Zielone Siedlce” po tym mieście. I 14,2 km „Warka-Warka”. Natomiast najdłuższe, to 543 km „Pętla Północ – południe (Radom-Płock)”, 529 km „Pętla dookoła Warszawy” i w dwu wariantach: 509 lub 255 km „Pętla wschód (Warszawa – Siedlce – Góra Kalwaria). Prezentacja wszystkich tras sporządzona została według jednolitego schematu. Każdej poświęcono 5 stron, przy czym trzecia i czwarta są rozkładane, z dosyć dokładną mapą trasy i jej okolic.

Na pozostałych stronach, ze zdjęciami i piktogramami, są informacje o trasie, jej charakterystyka, przekrój poziomy, czas potrzebny do przejechania, oczywiście bez potrzebnego na zwiedzanie i inne przerwy oraz wiele innych, sugestie dotyczące techniki jazdy oraz jej bardziej szczegółowy opis. Z wydzielonymi w ramkach, z ilustracjami, informacjami o tym, co warto na danej trasie zobaczyć. Np. na nr. 1 „Chojnowski szlak rowerowy” z Powsina do Góry Kalwarii Góry Chojnowskie, Góra Kalwaria, Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, Ogród Botaniczny PAN i Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie.

Nie brak oczywiście spisu treści, strony poświęconej objaśnieniom symboli (piktogramów), a na tylnej okładce listy placówek Mazowieckiego Systemu Informacji Turystycznej. Jest to więc bardzo dobra i potrzebna publikacja przy czym z grzbietem spiętym spiralą, co ułatwia korzystanie z niej także w trakcie jazdy rowerem. No i, jak już wspomniałem, bezpłatna.

MAZOWSZE NA ROWERY. ATLAS ROWEROWY. Autorzy: Michał Bury, Magdalena Budkiewicz-Suchecka i Dominika Borówka. Wydawca: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Warszawa. Stron 108, ISBN978-83-8218-087-9

a