piątek, czerwiec 21, 2024
Follow Us
piątek, 04 luty 2011 07:15

W Stambule powstanie niezwykły most

Napisane przez sztuka-architektury.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Stambule powstanie niezwykły most sztuka-architektury.pl
W Stambule powstanie przeprawa dla pieszych, która połączy dwie funkcje: wypełnionego zielenią placu i mostu nad ruchliwą ulicą.
{jumi [*4]}Przeprawa ma pełnić funkcje komunikacyjne i stać się przyjazną przestrzenią publiczną z zielenią, funkcjami komercyjnymi i kulturalnymi. Wszystko to na wysokości sześciu metrów nad ziemią. Konkurs na projekt nowej przeprawy ogłosiły władze Stambułu. Ma ona powstać w jednej dzielnic o największym nasileniu ruchu samochodowego, nad arterią komunikacyjną i linią tramwajową i połączyć centrum z historycznym półwyspem. Punktem wyjścia dla architektów stały się osie ruchu pieszego – najczęściej uczęszczane przez mieszkańców trasy, które potraktowali jako wyznacznik strategicznych punktów mostu. Potem połączyli je chodnikami. Pośrodku spina je pomost zapewniający dostęp do przystanków tramwajowych.

Zgodnie z intencją projektantów, architektoniczna forma mostu ma wyrażać ideę miejskiej ciągłości. Z jednej strony stara się zneutralizować uciążliwe sąsiedztwo ulicy, z drugiej – jego pomosty otwierają dalekie perspektywy w głąb miasta. Zewnętrzna i wewnętrzna fasada przeprawy pomyślane zostały jako "krajobrazowa membrana". W wielu miejscach będzie ona transparentna, żeby stworzyć wrażenie wielowymiarowości i wielopoziomowości przestrzeni miejskiej. W elewacje mostu wkomponowane będą donice z roślinnością. Most z windami na obu jego końcach będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Most został zaprojektowany przez paryskie biuro LEA Invent i powstanie przy  ul. Fatih Vatan, w Stambule, w Turcji.
Źródło: sztuka-architektury.pl

Więcej w tej kategorii: « Wesele tylko na Fidżi! Bal w Operze »

a