niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:30

Namibia – kiedy jechać, by najlepiej wykorzystać czas? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Afryka głównie kojarzy się z wielką przygodą, ale też pewnym niebezpieczeństwem Afryka głównie kojarzy się z wielką przygodą, ale też pewnym niebezpieczeństwem Pixabay

Namibia jest jednym z najsłoneczniejszych krajów na świecie. W ciągu roku można tam liczyć na średnio trzysta słonecznych dni. Klimat ogólnie jest suchy, co oznacza, że parowanie jest wyższe, niż opady deszczu, a to z kolei powoduje bardzo niski poziom wilgotności.

Namibię można opisać pod tym względem jako gorący i suchy kraj, ale zdarza się, że wahania pogody w ciągu jednego dnia potrafią być bardzo znaczące. Kiedy więc jechać i co zwiedzić w Namibii?

Kiedy najlepiej jechać do Namibii?

Za najlepsze miesiące do odwiedzenia Namibii uważa się wrzesień i październik. Jest wtedy pora sucha, nie ma komarów, nie ma więc zagrożenia malarią i można zobaczyć bardzo dużo afrykańskich zwierząt. To również najpopularniejsze miesiące, jeśli chodzi o wyjazd do tego kraju.

Letnie wakacje szkolne w lipcu i sierpniu to także bardzo dobre miesiące, ale jest o wiele chłodniej. Nie ma co się spodziewać, że uda się popływać, jeśli podróż wypadnie w okresie od czerwca do sierpnia, ponieważ baseny w popularnych kurortach nie są ogrzewane, a woda jest naprawdę zimna wtedy. Pora mokra, czyli od listopada do kwietnia także nie jest dobrym wyborem na podróż, ponieważ w tym czasie nie tylko jest gorąco, ale wiele dróg może być zalanych, a popularne atrakcje są z reguł zamknięte.

Co warto zwiedzić w Namibii?

Afryka głównie kojarzy się z wielką przygodą, ale też pewnym niebezpieczeństwem. Dzika przyroda, egzotyczne zwierzęta, pustynie na pierwszy rzut oka robią ogromne wrażenie. Niemniej to właśnie Namibia należy do jednych z najbezpieczniejszych krajów na tym kontynencie. Zajmuje ona drugie miejsce pod względem średnich dochodów na mieszkańca w Afryce. Głównymi źródłami bogactwa są złoża uranu i diamentów, a największy jaki udało się w tym kraju wydobyć miał 246 karatów.

Stolica Namibii - Windhuk

Zwiedzanie Namibii najczęściej rozpoczyna wizyta w stolicy tego kraju - Windhuk. Jego początki sięgają 1840 roku, kiedy to Jonker Afrikaner założył osadę o nazwie Orlam. Wybór na to miejsce padł ze względu na znajdujące się jedno z gorących źródeł pozwalających uprawiać ziemię. Osada dosyć szybko upadła i już około 1885 roku została opuszczona. Kiedy Namibia stała się kolonią niemiecką postanowiono odbudować miasto i jego historia na nowo rozpoczęła się w 1890 roku. Charakterystycznym miejscem wartym zwiedzenia jest stary fort Alte Feste.

Kanion Wielkiej Rzeki i miasto widmo

Jedną z największych atrakcji Namibii jest zwiedzanie Fish Canyon River. Z wyglądu przypomina on Wielki Kanion w Kolorado, ale w rzeczywistości jest mniejszy. Należy jednak dodać, że jest to największy wąwóz w Afryce, jego głębokość sięga 55 metrów a długość 160 kilometrów. Warto także zwiedzić miasto widmo, które początki datowane są na 1908 rok, kiedy to Zacharias Lewala odnalazł mały diament. Zaprojektowano je w europejskim stylu, ale gdy po I wojnie światowej odkryto gdzie indziej ogromne złoża diamentów, zaczęło ono upadać. Ostatecznie w 1954 roku opuścił je ostatni mieszkaniec.

Skeleton Coast, czyli cmentarzysko statków

Bezpieczne dotarcie do brzegów Namibii nie należało kiedyś do najłatwiejszych ze względu na to, że są skaliste i górzyste. Obecnie dla nowoczesnych statków nie stanowią one żadnego problemu. Na części wybrzeża, które ma 500 kilometrów osiadło lub zatonęło mnóstwo starych statków. Szacuje się, że jest było ich około tysiąca. Wiele z tych wraków można oglądać do dziś, stąd nazwa tego obszaru – Skeleton Coast, czyli Wybrzeże Szkieletowe. Dodatkową atrakcją zwiedzania tego obszaru Namibii jest bardzo bogata fauna. Można natknąć się tu na słonie, szakale, a nawet strusie i żyrafy.

Więcej informacji o tym, co można zwiedzić w Namibii i kiedy jechać można znaleźć nahttps://dreamgo.pl/gdzie/namibia

a