poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 16 grudzień 2022 17:46

Bezdroża: Alpy Zachodnie – Szwajcaria Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W przewodniku uwzględniono 90 szczytów i prowadzących na nie dróg oraz przełęczy, głównie przez lodowce W przewodniku uwzględniono 90 szczytów i prowadzących na nie dróg oraz przełęczy, głównie przez lodowce Photo by Marco Meyer on Unsplash

Wydawnictwo Bezdroża kontynuuje publikowanie przewodników górskich dla wytrawnych alpinistów oraz amatorów wspinaczki sportowej.

Ukazują się one w dwu, bardzo podobnych graficznie i wydawniczo seriach: „Ferraty”, czyli trasy wysokogórskie ze stalowymi łańcuchami i klamrami w niebezpiecznych miejscach oraz „W skale i lodzie”, poświęconych trudnym i bardzo trudnym wejściom w takich właśnie górach.

W tej drugiej ukazały się już „Alpy Wschodnie”, „Alpy Zachodnie”, „Masyw Mont Blanc” i „Alpy Zachodnie – Szwajcaria”. Omawiamy je w miarę otrzymywania egzemplarzy recenzyjnych. Autorami obszernego tomu poświęconego tym ostatnim górom jest czterech wytrawnych wspinaczy, którzy, co podkreślają w przedmowie, opisują tylko te trasy, które sami przeszli. Zwracają też uwagę na szybkie zmiany zachodzące w Alpach w związku z ocieplaniem się klimatu i topnieniem lodowców. O tym, jak sytuacja jest pod tym względem poważna, świadczy też postawione przez nich pytanie: „Czy na wszystkich drogach wysokogórskich staniemy w niedalekiej przyszłości przed zero – jedynkowym wyborem: wspinaczka sportowa czy turystyczna wędrówka?”

W przewodniku uwzględniono 90 szczytów i prowadzących na nie dróg oraz przełęczy, głównie przez lodowce. A więc daleko nie wszystkie możliwe w tamtych rejonach, ale zdaniem autorów szczególnie ciekawe i warte wysiłku wkładanego w ich pokonywanie. We Wprowadzeniu piszą o niebezpieczeństwach czyhających na tych trasach na wspinaczy, informują o potrzebnych czasach przejść poszczególnych w górę i w dół, różnicach poziomów, wymogach, które należy spełnić, aby móc zdecydować się na konkretną wyprawę. Radzą kiedy najlepiej się na nią wybrać, jaki – dosyć szczegółowo – trzeba posiadać sprzęt i mapy, jak zachowywać się w sytuacjach awaryjnych oraz jakimi symbolami oznaczone są w przewodniku opisywane drogi.

Opisy każdej uwzględnionej poprzedza nazwa szczytu lub wejścia nań i niezbędny na to czas, wysokość, informacje o infrastrukturze (miejscowości w dolinie, miejsce startu, baza wypadowa), o samej górze, mapach itp. A następnie opis drogi, z jej przekrojem, wejściem w górę i zejściem w dół oraz mapki okolic. Z reguły po 5 stron tekstu, rysunków i zdjęć na każdą drogę. Zdjęcia, dodam, a jest ich w tym przewodniku ponad 270, stanowią dodatkowo jego mocną stronę. Uwzględniono w nim trasy, szczyty i przełęcze położone w 5 pasmach Alp Zachodnich w Szwajcarii: 30 w Berneńskich, 55 w Pennińskich, 2 Glarneńskich i po 1 w Ureńskich i Adula. Jest to więc ważny przewodnik, ale, trzeba podkreślić jeszcze raz, nie dla turystów górskich, lecz wytrawnych wspinaczy, lub ludzi, którzy mają predyspozycje fizyczne i psychiczne aby nimi zostać.

ALPY ZACHODNIE. SZWAJCARIA. 90 SKALNO-LODOWYCH DRÓG WSPINACZKOWYCH OD TÖDI PO GRAND COMBIN. Autorzy: Wolfgang Pusch, Edwin Schmitt, Ralf Gantzhorn, Michael Waeber. Tłumaczenie z niemieckiego Piotr Wawrowski. Przewodnik Bezdroży z serii „W skale i lodzie”. Wyd. I, Helion, Gliwice 2022, str. 460, cena 139 zł. ISBN 978-83-283-6983-2

a