poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 27 październik 2022 13:34

Termalna Bułgaria, gejzery i siarczane błota Wyróżniony

Napisane przez Alicja Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bułgaria ma 48 kurortów górskich, 15 kurortów morskich i 38 uzdrowisk balneologicznych Bułgaria ma 48 kurortów górskich, 15 kurortów morskich i 38 uzdrowisk balneologicznych Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Bułgarii.

Żródła termalne Bułgarii to jej naturalne bogactwo. Mało kto w Polsce wie, że kraj ten zajmuje drugie miejsce w Europie po Islandii pod względem termalnych zasobów wód mineralnych.

Cenione od wieków

Gorące źródła na tym terenie, znane od czasów starożytnych, wykorzystywane były przez wszystkie ludy zamieszkujące te ziemie – Traków, Rzymian, Bizantyjczyków, Turków i Bułgarów. Różnorodność i duża liczba naturalnych źródeł wód mineralnych sprawiły, że już w czasach antycznych wokół nich powstawały osady, gdzie budowano łaźnie na potrzeby rzymskich legionów. Wokół tych leczniczych źródeł stopniowo powstawały ufortyfikowane miasta, jak np. Hissarja, budowano drogi i mosty. Do dziś w wielu bułgarskich miastach można zobaczyć dobrze zachowane rzymskie fortyfikacje, łaźnie i amfiteatry z tego okresu.

Wypoczynek i regeneracja

Obecnie Bułgaria rozwija balneologię i rozbudowuje uzdrowiska. W całym kraju jest ponad 1600 źródeł mineralnych, przeważnie termalnych, o łącznej wydajności 4900 litrów na sekundę. Można je znaleźć wzdłuż Morza Czarnego, w ośrodkach narciarskich, w dużych i małych miastach. Bułgaria jest całorocznym kierunkiem uzdrowiskowym, a lokalizacja uzdrowisk, nowoczesne bazy hotelowe z bezpośrednim dostępem do źródeł leczniczych oraz profesjonalna rehabilitacja stwarzają warunki do idealnego połączenia wypoczynku i regeneracji organizmu.

Możliwości są praktycznie nieograniczone – morze i spa, narty i spa, kultura i spa, leczenie balneologiczne i zdrowa dieta, zabiegi talasoterapii i rodzinny relaks lub po prostu relaksujące spa i zwiedzanie winnic to tylko niektóre z opcji, z których można skorzystać.

Gejzer i radioaktywne źródła

Ze względu na obfitość i różnorodność termalnych wód mineralnych i leczniczych złóż błota niewiele krajów w Europie może konkurować z bułgarską turystyką uzdrowiskową, balneologiczną i wellness. Najwyższą temperaturę ma źródło Sapareva Bania (103,4 st. С) i to także jedyny gejzer w Bułgarii i Europie kontynentalnej. Kraj ten ma także ponad 550 znanych złóż leczniczych błot i borowiny. Wiele źródeł ma podwyższoną radioaktywność (powyżej 15 eman/l). Szczególnie wysoką radioaktywność zarejestrowano w źródłach Momina Banya (560 eman/l) i Narechen (1300 eman/l). Złoża leczniczego błota znajdują się w regionach Tuzlata, Jeziora Warneńskiego oraz Pomoria.

Uzdrowiska, kurorty, termy

Uzdrowiska Bułgarii położone są zarówno w górach i w strefach podgórskich, a także na nizinach i nad morzem. W połączeniu ze słonecznym klimatem, z różnorodnością ziół i innej flory wykorzystywanych w aromaterapii i fitoterapii dają one możliwość całorocznego leczenia wielu dolegliwości oraz profilaktyki, a także stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

Bułgaria ma 48 kurortów górskich, 15 kurortów morskich i 38 uzdrowisk balneologicznych. Najbardziej znane uzdrowiska balneologiczne, klimatyczne i błotne Morza Czarnego to kompleksy uzdrowiskowe Albena, Złote Piaski, Św. Konstantin and Helena, Słoneczny Brzeg, Bałczik, Warna, Pomorie, Primorsko, Sozopol i Achtopol. U podnóża gór położone są Hisaria, Welingrad, Sandanski, Banya, Kiustendil, Narechen, Sapareva Banya, Pamporovo, Borovec i inne.

Błoto z zapachem siarki

Największym ośrodkiem balneologicznym w kraju jest Hissarja. Ulokowana jest w środkowej Bułgarii, u podnóża Starej Płaniny, na wysokości 360 m n.p.m. Są tam 22 źródła mineralne – 16 naturalnych i 6 wywierconych. Wody mineralne mają temperaturę od 24 do 49 stopni Celsjusza i pomagają w leczeniu chorób nerek, wątroby, układu pokarmowego i cukrzycy.

Nadmorski kurort Pomorie, położony na półwyspie w Zatoce Burgas, ok. 20 km od Słonecznego Brzegu, słynie jako ośrodek odnowy biologicznej i SPA, w którym wykorzystuje się bogate zasoby przyrody i świetne warunki do wypoczynku przez cały rok. Turyści przyjeżdżają tu, aby skorzystać z uzdrawiającej mocy czarnego, leczniczego błota o zapachu siarki, wydobywanego z pobliskiego jeziora. Lecznicze błota z Pomoria uważane są za jedne z najbardziej skutecznych na świecie.

a