wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 09 czerwiec 2022 19:05

Bezdroża: Bieszczady – Activebook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bogato ilustrowany przewodnik z kolorowymi zdjęciami, z planami, mapkami, schematami tras, ikonkami ułatwiającymi szybką orientację Bogato ilustrowany przewodnik z kolorowymi zdjęciami, z planami, mapkami, schematami tras, ikonkami ułatwiającymi szybką orientację mat.pras/TB

Wydawnictwo Bezdroża rozpoczęło edycję nowe serii przewodników turystycznych Activebook, z dodatkiem po tytule regionu, któremu są poświęcone, „pełne wrażeń”. Ukazało się już 6 pozycji, które będziemy omawiać sukcesywnie.

Są to przewodniki autorskie, dla – jak czytam na tylnej okładce – „tych, którzy w ruchu odpoczywają najlepiej. Dla uprawiających sport, dla szukających nowych doznań, dla wszystkich pełnych energii…” Obszerne, o objętości od blisko, do sporo ponad 300 stron każdy.

Bogato ilustrowane kolorowymi zdjęciami, z planami, mapkami, schematami tras, ikonkami ułatwiającymi szybką orientację czego na nich możemy oczekiwać, lub komu są polecane. Np. jaka jest historia prezentowanych miejsc, zabytki i obiekty lub imprezy kulturalne, folklor, w przypadku przyrodniczych możliwości obserwacji flory i fauny, ciekawe widoki. Informacje praktyczne wyróżnione są kolorowym tłem, w ramkach zaś znajdują się ciekawostki lub informacje dodatkowe. Przewodniki te, wydrukowane na dobrym, ale dosyć grubym papierze, są jednak dosyć ciężkie, co może stanowić problem dla turystów pieszych, zwłaszcza na trasach górskich.

Zamiast zabierać je ze sobą do plecaka, czy torby, można jednak, przygotowując się do wyjazdu lub wycieczki w wybrane miejsca, zrobić sobie z nich notatki, czy skserować właściwe strony. W przewodnikach tych są również kody QR, dzięki którym można zobaczyć na mapie przebieg trasy oraz pobrać plik GPX na smartfona lub zegarek sportowy. Alfabetycznie, jeżeli chodzi o tytuły już wydanych przewodników tej serii, są Bieszczady, Autor to, co w nich proponuje zobaczyć lub przeżyć, podzielił na dwie zasadnicze części w zależności od tego, w jaki sposób zamierza przemieszczać się turysta. Dla pieszych 30 tras w różnych regionach, miejscach oraz stopniach trudności i 15 dla zamierzających zwiedzać ten region kraju na rowerze.

Ponadto, w trzecim rozdziale: „Spróbuj czegoś nowego”, przedstawia inne, poza chodzeniem lub jazdą na dwu kółkach, możliwości ciekawego spędzania czasu i poznawania tych gór. Np. dzikie noclegi w leśnej głuszy. Konno – z informacjami, gdzie są stadniny, w których można uprawiać jeździectwo, lub z których wyruszać na wyprawy. Kajakami z nurtem Sanu lub wzdłuż wybrzeży i zatoki Jeziora Solińskiego. Oglądać góry „z lotu ptaka” lecąc szybowcem lub lotnią. Przejechać się drezynami rowerowymi. Potrenować wyczynowo na górskich trasach biegowych lub trudnych rowerowych. A także powędkować, pojeździć zimą na nartach, lub poznawać kulturę i stronę artystyczną tych gór.

Z przewodnika można też dowiedzieć się czym są Bieszczady, skąd wzięła się ich nazwa, jaką mają historię, o tamtejszych dawnych i współczesnych mieszkańcach, florze i faunie, czy bieszczadzkich potrawach oraz gdzie i co zjeść smacznie itp. Obok bardzo zwięzłych informacjach o proponowanych trasach wędrówek pieszych i rowerowych oraz tym, co warto w nich szczególnie zobaczyć lub przeżyć, w tekst, jak już wspomniałem, włamanych jest mnóstwo ciekawostek lub dodatkowych informacji zachęcających do poznania niektórych miejsc i obiektów.

Np. „Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej”. „Cerkiew w Bystrem” czy „Cerkiew w Michniowcu” ( i wielu innych miejscowościach). „Pasterstwo na połoninach”. „Kim byli Koroliwcy z Turzańska?”. „Tunel pod Przełęczą Łupkowską”. „Konfederaci barscy w Bieszczadach”. „Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”. „Bieszczadzka kolejka leśna”. „Bieszczady nieznane”. „Wypał węgla w Bieszczadach”. „Krzyż Limuzyjski ze Zwierzynia”. „Odkrycia archeologiczne w Myczkowcach”. „Legenda o śpiącym rycerzu”. „Ścieżka „Bieszczady odnalezione”. „Pogrzeby pańszczyzny”. „Wąż Eskulapa”. „Kalnica i Wincenty Pol”. „Skarb z Górzanki”. „Grecy w Bieszczadach”.

I sporo innych. Jest więc co poczytać przed wyjazdem w Bieszczady, wybrać to, co kogoś najbardziej interesuje, przygotować się do wyprawy, a następnie korzystając z tego przewodnika poznawać te góry i cały ich region oraz tamtejsze atrakcje. Zachęca do tego również informacja na tylnej stronie okładki: „… Bieszczady to nie „tylko” piękne połoniny i przepastne lasy, zaciszne zatoki Jeziora Solińskiego, drewniane cerkwie i opuszczone bojkowskie wsie. Znajdziemy tu zaskakujące ciekawostki krajoznawcze, lokalne galerie i muzea, weźmiemy udział w żywiołowych wydarzeniach artystycznych, a okrasą naszych przeżyć będą regionalne kulinaria…”. Odszukiwanie potrzebnych w danym momencie miejscowości i miejsc ułatwia Indeks umieszczony na końcu przewodnika.

BIESZCZADY PEŁNE WRAŻEŃ. Przewodnik Bezdroży z serii Activebook. Autor: Martin Martinger. Wyd. I, Helion, Gliwice 2022, str. 352, cena 59,90 zł. ISBN 978-83-283-8636-5

a