Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 czerwiec 2022 11:54

Bezdroża – Lubuskie, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – Travelbook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W wydawanej przez Bezdroża od 2014 roku, składającej się już kilkudziesięciu tomików, serii przewodników turystycznych – travelbooków, ukazał się kolejny, poświęcony województwu lubuskiemu i dwu jego głównym miastom.

Jest to popularna, ładna i poręczna seria wydawnicza. Bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami, mapkami i planami drukowanymi na dobrym, ale dosyć cienkim papierze, dzięki czemu przewodniki te są nie tylko poręczne, ale również lekkie. Najnowszy zgodny jest z koncepcją i schematem tej serii. Na tylnej okładce zachęca do poznawania tego regionu Polski zapewniając m.in.:
„Gęste, przepastne lasy i ponad pół tysiąca błękitnych jezior – takimi pejzażami kusi Lubuskie! Ten zakątek to nie koniec atrakcji! Miłośnicy zwiedzania znajdą tu wiele uroczych miast i miasteczek, a także ponad 250 pałaców. Niektóre z nich są zadbane, niektóre zrujnowane, ale wszystkie świadczą o bogatej przeszłości tych stron. Są tu też rozmaite osobliwości jak Międzyrzecki Rejon Umocniony, „polska Hiroszima”, czyli Kostrzyń nad Odrą, a także wpisany na Listę UNESCO Park Mużakowski. Region słynie jeszcze z jednej rzeczy – winiarstwa!...”.

Wewnątrz przewodnika na wstępie wypunktowane, z ilustracjami, są najważniejsze, zdaniem autorów, atrakcje Lubuskiego. Po 5: Wielkich osobliwości, Najpiękniejszych rynków, Najciekawszych pałaców, Najcenniejszych kościołów i Najbardziej urzekającej przyrody. Ponadto kalendarz 20 cyklicznych wydarzeń, szczególnie przyciągających gości. W dwu rozdziałach wstępnych: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze z Informatorem A-Z, czytelnik znajduje to, co mu jest najbardziej potrzebne. Jak tam dojechać i poruszać się na miejscu, gdzie przenocować i coś zjeść. A także charakterystykę geograficzną regionu, informację o ochronie w nim przyrody, kalendarium historyczne ziem woj. lubuskiego od X wieku do roku 199 – utworzenia obecnego województwa, informacje o mieszkańcach, ich religii, języku i gwarach oraz kulturze.

Cześć przewodnikowa podzielona została na 2 rozdziały: północne i południowe Lubuskie, zaczynające się od prezentacji ich głównych miast: Gorzowa i Zielonej Góry. Z planami, krótkimi informacjami o ich historii z kluczowymi datami oraz propozycjami zwiedzania, poczynając od centrów i zwięzłymi informacjami o najważniejszych zabytkach, obiektach i ciekawych miejscach w tych miastach, a także ich okolicach. Następnie zaś o pozostałych, wartych poznania, miastach, miasteczkach oraz miejscach w tych częściach województwa. I, również króciutkimi, ich prezentacjami oraz sugestiami, co tam warto zobaczyć. Na końcu tych rozdziałów są informacje o noclegach i wyżywieniu, z przykładowymi obiektami.

Przewodnik wzbogacają obszerne, 2-8 stronicowe wkładki monotematyczne, m.in.: „Berlin na wyciągnięcie ręki”, „Szachownica, templariusze i Pan Samochodzik”, „Zielona Góra – miasto winem płynące”, „Lubuski szlak wina i miodu”, „Wolsztyńskie parowozy”, „Brama do Borów Dolnośląskich”, „Bolesławiec – miasto ceramiki” , „Chociebuż pełen atrakcji”, „Dzika Szprewa i kultowe ogórki”. Już z tych tytułów wynika, że autorzy proponują poznawanie również niektórych atrakcji po niemieckiej stronie granicy. Jest też sporo ciekawostek włamanych w tekst, wydrukowanych dla wyróżnienia kolorowymi czcionkami.

M.in.: „Drzewa-pomniki”, „Lubisz wart odwiedzenia”. „Lubuski żużel”, „Kamienice i wille Gorzowa”, „Pięciu Braci Międzyrzeckich”, „Spływ Obrą”, „Zbrodnie w Obrzycach”, „Joannici – zakonnicy w zbrojach”, „Majaland Kownaty”, „Pamięć o utraconych kresach”, „Templariusze w Chwarszczanach”, „Polski Woodstock”, „Kobiety płonące na stosach”, „Polacy w Grünberg in Schlesien”, „Księżna Dorota”, „Zabór w tle wielkiego romansu”, „Roztańczone” drzewa”, „Chrystus ze Świebodzina”, „Nowosolska baśń o krasnalach”, „Bytomskie krzyże pokutne”, „Żaganna, która Krakowa nie chciała”. „Mroczne oblicze Szprotawy”, „Łużyce i ich języki”. Jest więc co poczytać i obejrzeć na zdjęciach, można się z tego przewodnika sporo dowiedzieć, no i z nim w ręku zwiedzać to, co w tym regionie najbardziej warte jest poznania.


LUBUSKIE. GORZÓW WIELKOPOLSKI I ZIELONA GÓRA, Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2022, str. 198, cena 39,90 zł. ISBN 978-83-283-8717-1

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL