piątek, sierpień 12, 2022
Follow Us
czwartek, 02 czerwiec 2022 14:45

Nad Zatoką - Jezioro Koronowskie, ośrodek dla wymagających Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Tatiana Sikora właścicielka Ośrodka Nad Zatoką - pobliska marina. Tatiana Sikora właścicielka Ośrodka Nad Zatoką - pobliska marina. Fot. TB

Ośrodek Nad Zatoką oferuje wiele wymagającym klientom. Wyobraźcie sobie państwo las, w nim domki z tarasami stojące na niewielkim wzniesieniu, a poniżej urocza zatoka Jeziora Koronowskiego.

Wypoczywać można różnie. Ale po najbardziej nawet aktywnym zwiedzaniu, spacerach, pływaniu żaglówką, czy kajakiem potrzebujemy odpoczynku. Bez hałasu, słuchając śpiewu ptaków, w kameralnej atmoswerze. Idealne, niemal - bo pokażcie państwo coś całkowicie idealnego, warunki odpoczynku i wypoczynku stworzyła pani Tatiana Sikora właścicielka ośrodka Nad Zatoką.

Nowoczesne i nowe domki z których każdy ma własny taras i widok na uroczą zatoczkę Jeziora Koronowskiego stoją wśród lasu. Jest tu miejsce na ognisko, i miejsce zabaw dla dzieci oraz dogodne zejście do jeziora i własny pomost. Od pomysłu na przepłynięcie się kajakiem powziętym w domku dzieli nas tylko kilka minut i małe kilkadziesiąt metrów w stronę wody.

Śniadania, obiady kolacje czy popołudniową kawę możemy zamówić w restauracji, co daje dodatkowy komfort wypoczynku.

Nad Zatoką - Jeziora Koronwskiego

Jezioro Koronowskie zostało pomyślane i stworzone jako zbiornik retencyjny od początku swojego istnienia, czyli od lat 60 XX wieku stało się miejscem wypoczynku. Akwen liczący 36 kilometrów długości, który powstał ze spiętrzenia wody na rzece Brdzie i wykorzystaniu kilku rynnowych jezior polodowcowych daje wiele możliwości.

Amatorzy kajakarstwa, żeglarze, plażowicze, amatorzy urokliwych widoków - praktycznie całe jezioro jest otoczone lasem, wszyscy znajdą coś dla siebie. Wśród atrakcji plażowych wyróżnia się plaża miejska w Pieczyskach, położona na łagodnie wzniesionym brzegu. Z Ośrodka Nad Zatoką możemy tam się dostać kajakiem, wytrawni kajakarze nie zauważą kiedy pokonają tę odległość, ci mniej doświadczeni mile się rozruszają, bo to odległość około 1400 metrów po wodzie.

Koronowo

Koronowo to urokliwe miasteczko, które warto odwiedzić wypoczywając w Ośrodku Nad Zatoką. Nazwa miasta pochodzi od łacińskiej nazwy klasztoru Corona Mariae z łaciny - Korona Marii i związana jest z osobą Matki Boskiej. Pod zaborem pruskim miasto nosiło nazwę Polnisch Crone. Koronowo powstało wokół klasztoru Cystersów, a prawa miejskie otrzymało od Kazimierza Wielkiego.

Po odwiedzeniu rynku koronowskiego warto zwiedzić:

Bazylikę mniejszą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wchodzącą w skład klasztornego zespołu pocysterskiego pochodzącego z przełomu XIII i XIV w. Cały kompleks był wielokrotnie odbudowywany po zniszczeniach w wojnach z Krzyżakami i Szwecją. W 1819 r. po kasacie zakonu został przekształcony w istniejące do dziś więzienie.

Kościół filialny pw. św. Andrzeja został zbudowany w latach 1382–1396 w stylu gotyckim, a następnie przebudowany w renesansie i baroku. Posiada barokowo-rokokowe wyposażenie.

Dawną synagogę, która została wzniesiona po sekularyzacji Koronowa w XIX w. i napływie ludności żydowskiej oraz niemieckiej.

Atrakcje dla aktywnych, szlaki piesze i rowerowe

Dla tych którzy naładowali baterie w Ośrodku Nad Zatoką, a wycieczki piesze, czy rowerowe są ważnym elementem wypoczynku otwierają się wspaniałe możliwości.

Kilka opinii z Google o Ośrodku Nad Zatoką:

Bardzo przyjemne miejsce. Super zadbane domki praktycznie nad samym jeziorem. Cisza i spokój, jedynie śpiew ptaków wieczorem i rano. A prawdziwym hitem jest śniadanie, którego nie powstydziłby się niejeden hotel. Pycha! No i super ludzie na miejscu:) - Dziękujemy! - Mateusz Nowak

Bardzo spokojne, wygodne i czyste miejsce. Doskonała kuchnia, świetne śniadania. Życzliwy personel. Idealne miejsce np. na noclegi z jachtem. Super wygodne ognisko z grillem. Jak dla mnie nr 1 nad Zalewem Koronowskim. Serdecznie polecam! - Karol Sienkiewicz

Idealne miejsce na wypoczynek, jeżeli szukasz cichej i spokojnej okolicy. Ośrodek w samym środku lasu, tuż przy zatoce. Domki oddalone od siebie pozwalają na zachowanie prywatności. W domkach bardzo czysto i ładnie + Wygodne łóżka :) pobyt był tam naprawdę wspaniały, a do tego pracują tam bardzo mili ludzie. Jest super miejsce na ognisko + można także poprosić o indywidualny, mały grill. Jedzenie dobre, ceny przystępne. Jedyny minus to brak chociaż malutkiej lodówki w pokoju.. osoby zabierające ze sobą jedzenie na grilla/ognisko, powinny zabrać lodówkę ze sobą... :) nie korzystałam osobiście, ale miałam informację od właściciela, że dla domków są kajaki za darmo - idealna sprawa dla aktywnych. Spędziliśmy tam naprawdę udane chwilę - polecam każdemu kto chce odpocząć od otaczającego nas blokowiska... - Natalia K

a