czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
czwartek, 02 czerwiec 2022 12:43

Bezdroża: Polska – Ucieczki z Miasta Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ograniczenia w podróżowaniu obowiązujące w okresie pandemii Covid-19, a obecnie rosnące ceny nie tylko dalszych i, oczywiście, również dłuższych wyjazdów, spowodowały w Polsce zainteresowanie krótszymi wypadami, zwłaszcza weekendowymi.

Szczególnie, ale nie tylko, z większych, miasta. Dokąd się wybierać, w jaki sposób spędzać je ciekawie? Podejmowanie decyzji ułatwiają ilustrowane przewodniki  weekendowe wydawnictwa Bezdroża.

W roku ubiegłym ukazało się ich 7, każdy z sugestiami zwiedzania przede wszystkim okolic największych miast lub ich aglomeracji: Górnego Śląska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Każdy z propozycjami od ponad 40 do 64 wycieczek: krótkich wypadów, wyjazdów całodniowych i dwudniowych lub dłuższych w przypadku przedłużonych weekendów. Nadal są one aktualne i do nabycia. W br. wydawnictwo zaproponowało czytelnikom nowy, jeden tego rodzaju przewodnik po całej Polsce z sugerowanymi programami 75 wycieczek jednodniowych i weekendowych.

Ta praca zbiorowa 10 autorów w znacznym stopniu stanowi „wyciąg” z ubiegłorocznych „miejskich” przewodników. Częściowo w postaci przeniesienia do ogólnokrajowego ich całych fragmentów z zachowaną szatą graficzną i ilustracjami, poświęconych poszczególnym miejscowościom lub celom wyjazdów, ale także uwzględnianie tylko niektórych, w ramach nowych propozycji tras.

W dwu wariantach: 36 wycieczek jednodniowych i 39 weekendowych. Z ich spisem i odnośnikami na właściwe strony na rozkładanym wstępie i spisie na końcu przewodnika. A także ich lokalizacją w postaci numerowanych „kropek”: pomarańczowych w przypadku jednodniowych i wiśniowych weekendowych na rozkładanej mapie Polski na wewnętrznej tylnej okładce. I dodatkowo na dwu stronach otwierających rozdziały poświęcone każdemu z rodzaju „ucieczek z miasta”.

Są to przeważnie ciekawe propozycje wycieczek zarówno do miejscowości i obiektów powszechnie znanych, jak i chyba daleko nie wszystkim nawet w pobliskich większych miastach, a wartych poznania i spopularyzowania. Wybór celu wyjazdu oraz środka lokomocji ułatwiają oznaczenia w postaci ikonek. Dojazd samochodem, autobusem, pociągiem, tramwajem. Poruszanie się na miejscu pieszo, rowerem, kajakiem, statkiem. Rodzaj trasy: od punktu A do B, po pętli lub tylko punktowo w jednym miejscu. Co można tam zobaczyć lub przeżyć w zależności od zainteresowań? Np. zabytki świeckie i sakralne, muzeum, skansen, kopalnię, ciekawe miejsce, punkt widokowy. A także możliwość aktywności sportowej, czy atrakcji dla dzieci.

Opisy wycieczek zawierają na wstępie odpowiednie ikonki informacyjne, prezentację tras oraz, wyróżnione kolorowymi tłami, informacje o dojeździe i praktyczne. I bardzo zwięzłe informacje o tym, co autorzy sugerują zobaczyć czy przeżyć, rady oraz ciekawostki. Wszystko bogato ilustrowane kolorowymi zdjęciami i rysunkami. Opisy są „w pigułce”, raczej zachęcające, aby więcej dowiedzieć się na miejscu. Generalnie bardzo rzetelne, chociaż w trakcie lektury natrafiłem również na przykłady, określę to przesady. Np. we wstępie do programu wycieczki „Helska Kosa rowerem” można przeczytać: 

„Utworzona przez południowobałtycki prąd morski Mierzeja Helska, z jednej strony oblewana wodami zatoki, a z drugiej falami Bałtyku, to unikat w skali świata…”. Czyżby autorzy nigdy nie byli, a przynajmniej nie słyszeli, o pobliskich, także bałtyckich, mierzejach: Wiślanej i Kurońskiej? Również odcinających częściowo zatoki od morza, chociaż w przypadku tej pierwszej tylko jego (gdańskiej) zatoki. W sumie jest  to jednak przewodnik ciekawy i wart polecenia. Do jego plusów dodam jeszcze Indeks ze spisem, z odnośnikami na odpowiednie strony, uwzględnionych miejscowości.

POLSKA – UCIECZKI Z MIASTA. Ilustrowany przewodnik weekendowy. Praca zbiorowa. Bezdroża. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2022, str. 456. Cena 77 zł. ISBN 978-83-283-8986-1

a