poniedziałek, lipiec 22, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 maj 2022 14:19

Arabia Saudyjska kusi swoim urokiem Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Każda pora roku oferuje odrębne saudyjskie doświadczenie Każda pora roku oferuje odrębne saudyjskie doświadczenie mat.pras

Na turystycznej mapie świata pojawił się nowy, bardzo atrakcyjny kierunek podróży: Arabia Saudyjska, królestwo i monarchia absolutna na Półwyspie Arabskim.

Kraj o powierzchni 2.149.690 km2, zamieszkany przez blisko 35 mln ludzi. Z czterema ponad milionowymi miastami, przy czym stołeczny Rijad ma ich ponad 5 mln, Dżedda 3,4 mln, a najświętsze miasta islamu: Mekka – 1,534 tys. i Medyna 1.110 tys. Kraj ten, do niedawna niemal całkowicie zamknięty dla innowierców, ostatnio otwiera się dla turystów i zaczyna promować także w Polsce.

Formalnie już w 2019 roku Arabia Saudyjska otworzyła swoje drzwi na świat dzięki nowej wizie turystycznej. Ale okres pandemii Covid-19 nie sprzyjał podróżom i turystyce. Sytuacja zmienia się właściwie dopiero obecnie. Zwłaszcza, że za pośrednictwem szybkiego i łatwego w użyciu portalu internetowego międzynarodowi goście z 49 kwalifikujących się krajów mogą ubiegać się o e-wizę i, jak zapewniają gospodarze, odkryć serdeczną gościnność Saudyjczyków, bogate dziedzictwo, żywą kulturę oraz różnorodne i zapierające dech w piersiach krajobrazy: od gór Abha do plaż Morza Czerwonego i do ruchomych piasków Rub al Khali.

E-wiza jest przyznawana na rok, pozwala na wielokrotny wjazd i spędzić do 90 dni w kraju. Obejmuje ona działalność związaną z turystyką, ale wyklucza inne działania, np. takie jak studia. Więcej na ten temat, a także atrakcji kraju, można znaleźć na www.visitsaudi.com

Saudyjskie przygody

Saudyjskie przygody, których nie chcesz przegapić! – takimi słowami rozpoczyna się newsletter, który otrzymaliśmy z Visit Saudi. Dalej czytamy w nim, w typowym dla Arabów kwiecistym stylu: „Odkryj esencję Arabii Saudyjskiej, gdzie znajdziesz mieszankę globalnej różnorodności, która wyłoniła się z tej kolebki wielu ludzkich cywilizacji. Poznaj inskrypcje skalne i miasta archeologiczne sięgające ponad 10 000 lat. Dziś Arabia Saudyjska jest dumnym domem kilku miejsc dziedzictwa wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Każda pora roku oferuje odrębne saudyjskie doświadczenie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wspiąć na szczyt najwyższej góry, 3000 metrów nad poziomem morza, zanurzyć się w magicznych cudach koralowców i życia morskiego Morza Czerwonego, czy przekroczyć największą oazę palmową na świecie, uprawiającą ponad 2,5 miliona palm, wszystkie te ekscytujące doświadczenia i wiele więcej, czekają na Ciebie w kraju zajmującym trzecie miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa. Przygotuj się na udział w największych międzynarodowych wydarzeniach w najbardziej znanych miastach Arabii Saudyjskiej. Wyrusz, aby odkryć niepowtarzalny urok saudyjskiej hojności i serdecznej gościnności. Delektuj się charakterystycznie pysznym tradycyjnym jedzeniem. Bądź świadkiem najbardziej hipnotyzujących kultowych arcydzieł architektury. I odkryj czarujący świat orientalnych zapachów”.

Odkryj drogi Arabii

W tym bogatym biuletynie informacji turystycznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) znaleźliśmy m.in. bardzo ciekawe propozycje odbycia kilkudziesięciu wycieczek samochodowych, od 1 do 9 dniowych, po tym egzotycznym kraju, do jego najciekawszych miast, miejscowości i miejsc. Ze zdjęciami i krótkimi opisami oraz dodatkowymi, obszerniejszymi informacjami o nich, trasach, ciekawostkach itp.

Oto kilka z nich:

  • Zabytki Stołecznego Rijadu. Zobaczenie w nim szklanego wieżowca, spaceru po parku z miniaturami sławnych budowli, obejrzenia w Sanktuarium rzadkich, wyjątkowych ptaków. A także poznanie tego miasta jako stolicy przyszłości. To tylko jedna z kilku propozycji dotyczących stolicy kraju.
  • Dziedzictwo Al.- Hofuf: zwiedzenie w nim historycznego zamku w którym „wszystko jest zdegradowane przez ducha czasu”. Zobaczenie pierwszej osady miejskiej położonej na centralnej linii ścieżki zaćmienia Słońca, A także jaskini Jebel, czy Muzeum Dziedzictwa XX wieku.
  • Ciekawa jest propozycja pokonania trasy od współczesnej stolicy do starożytnego miasta Tabul.
  • Jeszcze bardziej poznania islamskiej historii Medyny, jednego z dwu naj świętszych miast tej religii oraz zwiedzenia tam najstarszych meczetów, zamków i wykopalisk archeologicznych, regionu starych źródeł. Lub, pokonania w 6 dni, trasy z Rijadu, przez góry, ze zwiedzaniem historycznych grobowców oraz meczetów.
  • Dziedzictwo Dzuddy (Dżeddy), 3,4-milionowego miasta nad Morzem Czerwonym w prowincji Mekka, głównego ośrodka kulturalnego, handlowego i przemysłowego kraju.
  • Podróż Drogą Proroka do Quba. Z wizyta w Meczecie Proroka i kilku innych, przejściem przez Brame Quba i innymiwieloma dodatkowymi atrakcjami.
  • Zwiedzenia historycznego Diriyahum z legendarnym miastem Fayd wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO. Poznane tamtejszych zabytkowych zamków, pałaców, domów i muzeów.

Poznanie historii AlUla – miasta i oazy określanej jako „największe żywe muzeum na świecie”, a w regionie także historycznego miasta Yanbu, dla relaksu zaś wypoczynek na tamtejszych plażach, rejsach łodziami wzdłuż wybrzeża itp.

To, jak już wspomniałem, tylko kilka przykładów z kilkudziesięciu proponowanych wycieczek. Arabia Saudyjska może stać się jednym z nowych, atrakcyjnych celów podróży zarówno poznawczych, jak i wypoczynkowych na tamtejszych plażach. Będziemy pisać o niej więcej.

a