czwartek, maj 19, 2022
Follow Us
piątek, 21 styczeń 2022 01:12

Zara Rutherford najmłodsza, która samotnie okrążyła Ziemię samolotem Wyróżniony

Napisane przez ma.tpras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
18 sierpnia 2021 roku Zara wyruszyła z Kortrijk w Belgii, kierując się na zachód przez Atlantyk 18 sierpnia 2021 roku Zara wyruszyła z Kortrijk w Belgii, kierując się na zachód przez Atlantyk mat.pras

Zara Rutherford, lat 19, zakończyła swoją podróż i została najmłodszą kobietą w historii, która samotnie okrążyła świat samolotem.

Jej podróż trwała 5 miesięcy i 3 dni. Zara chce zachęcić młode kobiety do realizacji swoich marzeń i zmniejszyć przepaść pomiędzy mężczyznami a kobietami w lotnictwie oraz naukach ścisłych.

„Kobiety stanowią tylko 5% pilotów zawodowych i 15% informatyków. W obu obszarach – lotnictwie i naukach ścisłych – różnice między płciami są ogromne. Ale podczas mojej podróży spotkałem wiele niesamowitych, utalentowanych kobiet. Wierzę, że razem możemy dokonać prawdziwej zmiany. Możemy zachęcać inne kobiety, aby były odważne, ambitne i realizowały swoje marzenia”. - mówi Zara Rutherford.

18 sierpnia 2021 roku Zara wyruszyła z Kortrijk w Belgii, kierując się na zachód przez Atlantyk. Zatrzymała się na Islandii i Grenlandii, przemierzyła Kanadę, USA i Karaiby do Kolumbii. Następnie kontynuowała podróż na północny zachód, przekroczyła Cieśninę Beringa z Alaski do Rosji oraz dalej do Korei Południowej, Indonezji, Indii, na Bliski Wschód i z powrotem do Kortrijk w Belgii.

Jej podróż trwała dwa razy dłużej niż planowano. Na Alasce i w Rosji czekała kilka tygodni na dobre warunki pogodowe. Musiała ominąć północnokoreańską przestrzeń powietrzną. Na Filipinach uciekała przed super-tajfunem Rai, w Indiach zmieniła trasę unikając gęstego smogu, który znacznie ograniczał widoczność. W Kalifornii widzialność ograniczały pożary, a w Dubaju silne wiatry utrudniały lądowanie. Wszędzie jednak spotykała niezwykle przyjaznych ludzi, chętnych do pomocy, którzy zachęcali ją do kontynuowania tej inspirującej misji.

Najmłodszy mężczyzna, który samotnie obleciał świat dookoła, Travis Ludlow, miał 18 lat. Najmłodsza kobieta, Shaesta Waiz, w czasie swojego lotu miała 30 lat. Swoim lotem Zara zmniejszyła tę różnicę między płciami o ponad dekadę.

Zara leciała ultralekkim samolotem Shark, specjalnie przygotowanym do tak długiej podróży.

Fakty i liczby: 

 • Pobite rekordy świata: najmłodsza kobieta, która samotnie okrążyła świat samolotem, najmłodszy człowiek, który samotnie okrążył świat mikrolotem
 • Samolot: Shark Aero, jeden z najszybszych ultralekkich samolotów na świecie (do 300 km/h), zaprojektowany w Czechach i wyprodukowany na Słowacji
 • Całkowita długość lotu: 52 080 km (28 121 mil morskich)
 • Całkowity czas w powietrzu: ok. 260 godzin
 • Starty i lądowania: 71
 • Najdłuższy lot: 2000 km (1080 mil morskich)
 • Najdłuższy lot nad wodą: 1861 km (1005 mil morskich)
 • Największa wysokość lotu: 4200 metrów npm (13800 stóp), nad Grenlandią
 • Odwiedzone kontynenty: 5
 • Odwiedzone kraje: 31
 • Najwyższa temperatura: +36 (Kolumbia)
 • Najniższa temperatura: -34 (Magadan, Rosja)
 • Bezpieczeństwo: Zara przez cały czas mogła liczyć na porady doświadczonych pilotów. Utrzymywała kontakt z zespołem naziemnym poprzez system satelitarny Iridium Communications oraz poprzez YB Tracking. Miała osobisty

· Zespół FlyZolo: Zara otrzymała bezcenną pomoc od setek osób we wszystkich lokalizacjach na swojej trasie. Przez cały czas mogła również uzyskać pomoc od swojego zespołu naziemnego z Europy.

a