A dokładnie na przełomie XV i XVI wieku Szybenik przeżywał lata swojej największej świetności. Właśnie wtedy czołowe rody szlacheckie z miasta budowały swoje domy letniskowe na okolicznych wyspach. Głównym powodem tych decyzji był strach przed co rusz wybuchającymi epidemiami dżumy lub cholery i przed napadającymi miasto Turkami. Szczerze powiedziawszy, nie wiadomo przed kim większy! Ówczesnym mieszkańcom miasta okoliczne wyspy jawiły się jako zielone oazy bezpieczeństwa. Takimi pozostały do dziś.
Prvić, wysepka znana dzięki wyjątkowej postaci Fausta Vrančicia. Ten żyjący na przełomie XVI/XVII wieku szlachcic zasłynął w historii nie tylko jako niezwykle wykształcony człowiek, któremu przyszło pracować dla cesarza Rudolfa II w Pradze, ale i wyjątkowy wynalazca, który wymyślił współczesną wersję spadochronu. Dzieło życia, jakie pozostawił po sobie, jest wprost imponujące! Jest autorem wielu ksiąg i traktatów, ale najważniejszym jego dziełem jest słownik zawierający pięć najważniejszych języków ówczesnej Europy, w tym chorwackiego: Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum, Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmaticae et Ungaricae. Wydał go w Wenecji w 1595 roku, a kilka lat później poszerzył go o kolejne dwa, w tym polski. Przygotował również dzieło pod nazwa Machinae novae Fausti Verantii Siceni, w której znalazły się rysunki wraz z opisami w sumie 56 różnych konstrukcji wymyślonych przez autora, jak również przez innych wynalazców. Przedstawiały pomysły na to jak ułatwić życie zwykłym ludziom, w wielu z nich wyprzedził swoją epokę.
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
- Chorwacja Archipelag Szyberniski Chorwacja Archipelag Szyberniski
http://kurier365.pl/globtroter/31734-chorwacja-archipelag-wysp-szybenickich.html#sigProId35cdeb8a81
Zlarin jest faktycznie kontynuacją wyspy Prvić, o czym świadczą liczne płycizny i naturalne przejścia. Wyspa znana jest przede wszystkim z połowu korali szlachetnych w niespotykanych barwach. Profesja ta zadomowiła się na wyspie dzięki Włochom w 1932 roku. Wszystkie korale są obecnie obrabiane w jedynej pracowni jubilerskiej na wyspie, a miejsca ich połowu ściśle strzeżonym sekretem. Ale nie tylko one stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Już w antyku została okrzyknięta Złota Wyspą ze względu na swój urok i nieskażona przyrodę, której przez wieku udało się przetrwać w niezmienionej postaci. Jest jedną z niewielu wysp w chorwackiej części Adriatyku, na której nie wolno używać samochodów oraz jedyną zupełnie wolną od plastiku od 2019 roku.
Wyspa Krapanj w dawnych czasach nazywana „dumą regionu, bardziej zieloną od szmaragdu” znajduje się 300 m od stałego lądu. Jest najmniejszą i najniżej położoną wyspą w chorwackiej części Adriatyku. W XV wieku wyspa należała do szybenickiego biskupa, który z czasem sprzedał ją szlachcicowi Tomo Juriciovi, a ten pozostawił w testamencie Franciszkanom. Testament zakładał, że będzie znajdował się nie niej tylko kościół. O jego wykonanie skwapliwie zadbali synowie Juricia. Zaludniła się dopiero wraz z napadami Turków. W 1700 roku na wyspę przybył zakonnik Antoni z wyspy Kreta, który nauczył miejscowych, w jaki sposób wyławiać gąbki z głębin morza. Rzemiosło to stało się głównym sposobem zarabiania na wyspie na chleb … przez kolejne 300 lat.
Wyspy wokół Sibenika czekają na odkrycie! Wyobraźcie sobie, że wypływacie z miasta poprzez kanał świętego Antoniego, aby po kolei je odwiedzić. Może okazać się to doskonałym pomysłem na jednodniowe wycieczki z lądu. Jak tego dokonać? Uważnie przeczytajcie rozkład rejsów promów
i w drogę!
zdjęcia: ChWT – Sergio Golbo, Zlatko Sunko, Ivo Pervan