środa, listopad 29, 2023
Follow Us
środa, 03 listopad 2021 11:57

Debreczyn Wyróżniony

Napisane przez Visit Debrecen / Cez.
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Życie kulturalne miasta jest bardzo różnorodne, w Debreczynie nie można się nudzić Życie kulturalne miasta jest bardzo różnorodne, w Debreczynie nie można się nudzić Visit Debrecen

Drugie co do wielkości miasto Węgier jest pełne zabytków i propozycji dla turystów. Jest w stanie wyczarować tętniącą życiem atmosferę początku XX wieku i dynamicznego ducha miasta XXI wieku.

Dziś Debreczyn jest rozwijającym się centrum wschodnich Węgier. Jego międzynarodowe lotnisko łączy miasto z Europą i znajduje się tylko dwie godziny jazdy od stolicy, Budapesztu. To miasto zdecydowanie warte odwiedzenia.

Czego potrzebujesz, aby cieszyć się życiem w mieście XXI wieku?

Z pewnością atrakcyjne zabytki, nowoczesne centra handlowe, ekscytujące wydarzenia kulturalne i sportowe. Ale potrzebujesz również zajęć, które oferują wakacyjne przeżycia bez kompromisów. W Debreczynie nie brakuje tego rodzaju działań. Mnożą się modne kawiarnie i bistra, rośnie popularność ulicznego jedzenia, niezliczone przytulne tarasy i inne wyjątkowe miejsca szykują się na przyjęcie gości. Twój spokojny spacer po centrum Debreczyna – nazywany przez miejscowych „promenadą” – będzie przerywany zacienionymi zielonymi placami i orzeźwiającymi fontannami. Nieco eklektyczny układ stylów architektonicznych oraz ulic i zaułków, z których każda kryje swoją własną historię, stworzy czarującą atmosferę. Co ważne, nowoczesny transport publiczny w Debreczynie, w tym autobusy i tramwaje, ułatwia turystom dotarcie w dowolne miejsce o każdej porze.

Miejsca kultowe, Stadion i Żabi Staw w Wielkim Lesie

Życie kulturalne miasta jest bardzo różnorodne, w Debreczynie nie można się nudzić. Można tu znaleźć różne formy rozrywki i rekreacji: koncerty muzyki klasycznej, spektakle teatralne i teatrzyki lalek, wystawy oraz całą gamę plenerowych imprez gastronomicznych i sportowych. Dużą popularnością cieszą się teatr plenerowy, Stadion i Żabi Staw w Wielkim Lesie (Nagyerdő). W starej wieży ciśnień zamienionej w centrum rozrywki bardziej odważni goście mogą spróbować wspinaczki w pomieszczeniu, a oprócz olśniewających nocnych pokazów można również podziwiać spektakl w pobliskim teatrze mgły. W pobliskim ZOO znajdują się egzotyczne zwierzęta z każdego kontynentu, a także gatunki pochodzące z Kotliny Karpackiej. Nie należy zapominać o MODEM, znanym na całym świecie centrum sztuki nowoczesnej zlokalizowanym w samym sercu miasta. Mieści się w nim kolekcja Antal-Lusztiga – jedna z najbardziej prestiżowych prywatnych kolekcji na Węgrzech. Muzeum przechowuje prawie 17 000 artefaktów.

Szczególnie wyjątkowy jest eksponat ukazujący niesamowite bogactwo węgierskiego rzemiosła złotniczego i haftu. Muzeum Déri należy również do najwybitniejszej części dziedzictwa kulturowego i intelektualnego Debreczyna. Jego dzisiejszy materiał opiera się na kolekcji blisko 30 000 artefaktów o znaczeniu etnograficznym, które są wynikiem szczególnego zainteresowania i żmudnej pracy braci Déri.

Spacer po zabytkowym centrum miasta, bijącym sercu Debreczyna, może zająć tylko kilka godzin, ale uważny zwiedzający znajdzie zapierającą dech w piersiach ilość bryłek historyczno-kulturowych na każdym metrze kwadratowym. To nie przypadek, że mieszkańcy Debreczyna są dumni ze swojego miasta. Pierwsza pisemna wzmianka o nazwie osady pochodzi z XIII wieku. W 1361 roku, ponad 650 lat temu, nadano mu prawa miejskie. Debreczyn wkrótce stał się znany ze swoich słynnych jarmarków i szkół na całym kontynencie. Wieża znanego symbolu miasta, Wielkiego Kościoła Reformowanego, oferuje wspaniałą panoramę. Warto również odwiedzić Kościół ze Ściętymi Wieżami, 150-letni Teatr Csokonai czy Katedrę św. Anny, podobnie jak Kolegium Reformowane, które działa nieprzerwanie od 1538 roku i zostało uwiecznione w wielu opowiadania i powieści oraz w popularnym musicalu Légy jó mindhalálig [Bądź wierny aż do śmierci]. Możesz znaleźć całą skarbnicę zbiorów w Big Library & Museum.

Gastronomia „podwójna kiełbasa z Debrecen”

Wizyta w nowym miejscu niezmiennie doprawiana jest do perfekcji lokalnymi specjałami kulinarnymi. Twoja gastronomiczna przygoda może zacząć się tylko od wyboru kęsu z menu degustacyjnego, ale nigdy nie zapomnisz osobliwego pikantnego charakteru tradycyjnych potraw z regionu Hajdúság, niezależnie od tego, czy są podawane z sadzawek, czy też z bardziej wykwintnych naczyń wykwintne restauracje. Debreczyn to jedno z tych bardzo rzadkich miast, których nazwy kojarzą się z niepowtarzalnym smakiem. Słynna „podwójna kiełbasa z Debrecen” jest tak smaczna, że ​​idealnie nadaje się do podania dwóch w jednej porcji.

Chociaż „Debreziner” znajduje się w menu niezliczonych jadłodajni na całym świecie, prawdziwą ofertę (przyjemnie soczystą i chrupiącą) można znaleźć tylko w mieście, z którego pochodzi. Debrecen double gotowany jest w czterech m.in. koszernych odmianach. Nie możesz przegapić okazji do jego spróbowania!

a