wtorek, styczeń 25, 2022
Follow Us
piątek, 22 październik 2021 13:25

Pilzno gościło wystawę Polska: Architektura i Kultura Wyróżniony

Napisane przez Jerzy Niemociński
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Na ustawionych w plenerze planszach ukazane były fotogramy wraz z opisem dedykowane nowym siedzibom polskich instytucji kultury Na ustawionych w plenerze planszach ukazane były fotogramy wraz z opisem dedykowane nowym siedzibom polskich instytucji kultury Jerzy Niemociński

We wrześniu w Pilznie zaprezentowano wystawę plenerową ukazującą nowe obiekty instytucji kultury, które zmieniły wygląd polskich miast.

Wystawę Poland: Architecture & Culture przedstawiającą polskie budynki użyteczności publicznej - muzea, instytucje artystyczne, centra kultury i sale koncertowe o doskonałej akustyce można było oglądać we wrześniu w Pilznie, metropolii zachodnich Czech. Jest to czwarte pod względem wielkości miasto naszych południowo-zachodnich sąsiadów. 

Dokonania polskiej architektury w sferze kultury były eksponowane na położonym w centrum miasta bulwarze - Sady Šafaříka, będącym ulubionym miejscem spacerów zarówno mieszkańców Pilzna, jak również odwiedzających go turystów. Bulwar ten znajduje się przed Muzeum Zachodnich Czech i Hotelem Continental, który mieści się w zabytkowym budynku z 1895 roku.

Ciekawa polska architektura

Wystawa składała się z siedmiu dwustronnych plansz ukazujących 13 nowych obiektów kulturalnych (wybudowanych po 2004 r.), które w ostatnich latach zmieniły wygląd polskich miast. Ekspozycja ta została zorganizowana przez Instytut Polski w Pradze. W jej inauguracji uczestniczył burmistrz Pilzna - Martin Baxy oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze - Maciej Ruczaj.

Na ustawionych w plenerze planszach ukazane były fotogramy wraz z opisem dedykowane nowym siedzibom polskich instytucji kultury. Prawdziwą perełką wśród pokazanych obiektów była Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która otrzymała I Nagrodę Unii Europejskiej w najważniejszym w Europie konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe i tytuł Najpiękniejszego Europejskiego Budynku Roku 2015. Jest to pierwszy polski obiekt, który zdobył tą prestiżową nagrodę. Ponadto na fotogramach zaprezentowano budynki: Narodowego Forum Muzyki – Filharmonii Wrocławskiej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 

Wystawa głosem w debacie publicznej

- Pomysł na tą wystawę wziął się stąd, że Polska może pochwalić się dużą ilością, ciekawych pod względem architektonicznym, realizacji budynków o funkcji kulturalnej. Z jednej strony nasz kraj wydaje dużo pieniędzy na infrastrukturę kulturalną, a z drugiej strony często są to budynki interesujące z punktu widzenia współczesnej architektury. Wystawa ta jest prezentacją naszych dokonań w tym zakresie. Była ona też głosem w debacie publicznej, która obecnie trwa w Czechach. Dotyczy ona braku w czeskich miastach nowoczesnej infrastruktury kulturalnej i konieczności jej budowy - mówi Marcin Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Wystawa Poland: Architecture & Culture jest nie tylko prezentacją nowych instytucji kultury, ale również wyrazem niezwykłej przemiany polskich miast. Projektowanie kolejnych obiektów rodziło pytanie, jak w naturalny sposób wkomponować nowoczesną architekturę w przestrzeń miejską, żeby nie naruszyć dotychczasowego charakteru miasta. 

- Przygotowana przez nas ekspozycja ma charakter objazdowy. W listopadzie ubr. wydaliśmy 30 stronicowy dodatek od czeskiego tygodnika Echo, który był poświęcony tematowi nowych obiektów kultury w Polsce. Na podstawie tego dodatku powstała wystawa, która w pierwszej kolejności była pokazana w Brnie. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku mogli się z nią zapoznać zarówno mieszkańcy Pragi, jak i turyści odwiedzający stolicę Czech. Była ona prezentowana na Placu Mariańskim przed praskim Ratuszem. Później ekspozycja trafiła do Parku Jezerka w dzielnicy Praha 4. Następnie była ona pokazywana w Pilznie. Później wystawa wróciła do Pragi. Była prezentowana przed Wydziałem Architektury Politechniki Praskiej, dzięki czemu mieliśmy ciekawe interakcje ze studentami i wykładowcami tej uczelni - mówi Marcin Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. Obecnie wystawa Poland: Architecture & Culture trafiła do Ostrawy, gdzie można ją oglądać do 11 listopada. 

a