piątek, październik 15, 2021
Follow Us
sobota, 07 sierpień 2021 16:18

Bezdroża: Kraków – travelbook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor proponuje poznanie, i tamtejszych atrakcji: Wieliczki, Bochni i Nowego Wiśnicza, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Oświęcimia Autor proponuje poznanie, i tamtejszych atrakcji: Wieliczki, Bochni i Nowego Wiśnicza, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Oświęcimia mat.pras

Poręczny, lekki mimo dobrego papieru, a przede wszystkim świetny merytorycznie, z mnóstwem zarówno informacji podstawowych, jak i wielu dodatkowych  oraz ciekawostek, a także planów dzielnic i ponad 150, przeważnie dobrych zdjęć – tak można w skrócie przedstawić nowy przewodnik po Krakowie wydany w popularnej serii travelbooków Bezdroży.

Napisał go, z dużym znawstwem najbogatszego w Polsce w oryginalne zabytki i mnóstwo innych atrakcji miasta, Krzysztof Bzowski. Autor także innych przewodników po naszym i innych krajach, wydanych wcześniej w tej oficynie, które z przyjemnością czytałem i recenzowałem. Już z tego wstępu do recenzji „Krakowa” wynika chyba jasno, ze polecam ten przewodnik, gdyż uważam go za bardzo dobry i pozwala on samodzielnie zwiedzać oraz poznawać to niezwykłe miasto. Dowiadując się naprawdę wiele o nim, jego przeszłości i współczesności, architekturze, kulturze oraz innych magnesach przyciągających pod Wawel gości z kraju i świata.

Dodam, że odwiedzając naszą dawną królewską stolicę już ponad 70 lat, przeważnie zaledwie na kilka dni, zawsze staram się znaleźć czas, aby nie tylko wejść do kościoła Mariackiego i ponownie podziwiać wielkie dzieło Wita Stwosza, ale także zobaczyć i poznać coś nowego, chociaż bywałem w niej i na dwutygodniowych urlopach poświęconych tylko poznawaniu miasta i jego okolic, dowiedziałem się z tego przewodnika sporo nowego. A także, jak wiele mam w Krakowie i jego okolicach jeszcze do zobaczenia. Co więc proponuje czytelnikom autor? Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników najpierw najważniejsze krakowskie atrakcje turystyczne. 7 pereł architektury królewskiej stolicy, chyba najtrafniej wybranych z ich mnóstwa. 4 podkrakowskie klasztory. Po 5 najciekawszych muzeów oraz, dla przeciwwagi, ikon współczesnego miasta.

Poprzedzające część przewodnikową Informacje praktyczne z A-Z, a także Informacje krajoznawcze z ABC, zawierają chyba wszystko, co turysta wybierając się do Krakowa i będąc w mieście, powinien wiedzieć. Wśród niezbędnych informacji o transporcie, noclegach, wyżywieniu itp., znajduje się także kalendarium historyczne od średniowiecza do roku 2007 – obchodów 750-lecia lokalizacji miasta. Sporo o kulturze i sztuce według stylów – od preromańskiego po współczesność. A także kalendarium cyklicznych (aż 31 !) wydarzeń kulturalnych. Część przewodnikową autor podzielił, logicznie, na Wawel, Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze, Nową Hutę oraz Inne dzielnice jak Salwador, Wesoła, Las Wolski czy Twierdza Kraków. W każdej wyodrębniając i omawiając najważniejsze w nich fragmenty czy miejsca.

Z ich krótką historią, opisami, informacjami jak się do nich dostać, adresami, także stron internetowych, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów itp. Nie są to jednak informacje zdawkowe, jak w niektórych innych przewodnikach, ale, pomimo ich zwięzłości, zawierające przeważnie to, co jest naprawdę istotne. Plus ciekawostki wyodrębnione kolorowymi czcionkami. Na końcu opisu i propozycji zwiedzania każdej części miasta znajdują się przykładowe miejsca noclegowe – zarówno hotele, jak i hostele, czy kwatery, a także placówki gastronomiczne z ich nazwami, adresami, telefonami i krótką charakterystyką. Z tym przewodnikiem w ręku można więc nie tylko samodzielnie zwiedzać, ale i znaleźć w nim inne ważne informacje turystyczne. 

W okolicach Krakowa jest, jak wiadomo, także sporo ciekawych miejscowości, miejsc i obiektów, nawet światowej rangi, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Autor proponuje poznanie, i tamtejszych atrakcji: Wieliczki, Bochni i Nowego Wiśnicza, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Oświęcimia. Każdej z tych miejscowości poświęcając, krótsze niż w przypadku krakowskich, ale przynajmniej podstawowe informacje. Zarówno o ich historii „w pigułce”, jak i sugerując, co tam warto zobaczyć. I to nie tylko to, z czego te miejscowości są przede wszystkim znane. W przypadku np. Wieliczki poza kopalnią soli także Tężnię solankową, Zamek Żupny i sąsiadujący z nim kościół św. Sebastiana. Chociaż, oczywiście, poza nimi jest tam jeszcze to i owo ciekawego do zobaczenia. Plusem tego przewodnika jest też stosunkowo dokładny, jak na serię travelbooków, Indeks na jego końcu, umożliwiający szybkie znalezienie tego, co jest potrzebne. 

KRAKÓW. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof  Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 247, cena  32,90 zł. ISBN 078-83-283-7275-7

a