środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 30 lipiec 2021 14:26

Bezdroża: Karkonosze i Góry Izerskie – trek&travel Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, otwiera go zachęta „Zdobądź i poznaj” obejmująca 10 pozycji uznanych przez autorkę za najważniejsze Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, otwiera go zachęta „Zdobądź i poznaj” obejmująca 10 pozycji uznanych przez autorkę za najważniejsze Photo by Małgorzata Twardo on Unsplash

Karkonosze i Góry Izerskie, to kolejny z przewodników Bezdroży z tegorocznej serii trek & travel. Jego jedyną wadą, jaką dostrzegłem w trakcie lektury, to waga, trochę zbyt duża jak na noszenie jej w plecaku czy torbie.

Ale nikt nie wybiera się chyba, aby od razu przejść całe te masywy górskie, można więc to, co jest potrzebne przeczytać w domu, a na poszczególne wyprawy zeskanować sobie odpowiednią trasę.

Barbarzyńskiego rozrywania przewodnika na części oczywiście nie polecam. Przewodnik wzbogacony o blisko 170 kolorowych zdjęć, w tym panoramiczne z punktów widokowych z zaznaczonymi szczytami oraz mapki tras, obejmujących także odcinki w sąsiednich Czechach, bardzo ułatwi poznawanie tych gór, ich wspaniałych widoków oraz miejsc i obiektów szczególnie wartych zobaczenia.

Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, otwiera go zachęta „Zdobądź i poznaj” obejmująca 10 pozycji uznanych przez autorkę za najważniejsze, lub szczególnie zasługujące na polecenie: Śnieżka, Wysoki Kamień, Zamek Chojnik, Hala Izerska, Śnieżne Kotły, Pałace i ogrody Kotliny Jeleniogórskiej, Kocioł Małego Stawu, Świeradów Zdrój i Stóg Izerski, Wodospady Szklarskiej Poręby i Park Miniatur Dolnego Śląska, z krótkimi informacjami o nich. Kolejne, „w pigułce” obejmują najważniejsze fakty dotyczące tego regionu, ze schematem sąsiednich po polskiej stronie. Obszerniejsze natomiast w rozdziale Karkonosze i Góry Izerskie obejmujące pochodzenie ich nazwy, fizjografi oraz ochrony przyrody. 

Kolejny rozdział zawiera rady, jak przygotować się do wycieczki: zaplanować trasę, jaką zabrać odzież i ekwipunek, o oznaczeniach szlaków, zagrożeniach, pomocy w górach i ochronie Parku Narodowego. Część przewodnikowa znajduje się w czterech rozdziałach różniej objętości. Podstawowy prezentuje 15 tras trekkingowych z ich dokładnym opisem, najważniejszymi na nich punktami i miejscami, długością, średnim czasem potrzebnym na jej przejście oraz poziomym przekrojem. Rozpoczyna je droga na szczyt Śnieżki od strony czeskiej, ze względu na wyjątkowo piękne widoki, z podkreśleniem, że jest ona najwyższym szczytem Czech. Autorka proponuje również trasy dodatkowe:

Ścieżkę geoturystyczną we wschodnich Karkonoszach, Głównym szlakiem sudeckim przez Góry Izerskie lub Karkonosze, Na najwyższy szczyt Grzbietu Lasockiego oraz Grzbietem Kamienieckim Gór Izerskich. 10 stron zajmują informacje o regionie z jego rysem historycznym, odkrywaniu go, dwu tamtejszych rodach rycerskich oraz tragarzach lektyk, którymi niegdyś wnoszono słabych, wybrednych lub bogatych turystów na górskie szczyty. Ten zwyczaj czy możliwości, mający niewiele wspólnego z prawdziwą turystyką, nie jest zresztą czymś nieznanym także współcześnie. Spotykałem się z nim m.in. w Birmie i Chinach. Ale z tragarzy lektyk korzystali tam tylko inwalidzi i osoby chore lub słabe.

Ostatni rozdział prezentuje 22 najważniejsze atrakcje tego regionu, przede wszystkim miasta – także czeski Harrachov, uzdrowiska, zabytki, ale także Aboretum leśnego banku genów w Kostrzycy. Końcową częścią przewodnika są, umieszczone przed Indeksem, Informacje Praktyczne. Z nazwami, adresami, także www, telefonami, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów itp. Wzbogacają go także ciekawostki wyodrębnione, chociaż nie zwyczajowo w ramkach, rozwijające informacje o poszczególnych miejscach. M.in. „Zamek księcia Henryka”, „Matka Kotliny Jeleniogórskiej”, „Przybycie Tyrolczyków” (do Mysłakowic), „Saneczkarstwo w Karkonoszach”, „Herb Kowar”, „Życie w pasterskiej budzie”, „Pułapki feramonowe”, „Trująca naparstnica” i wiele innych. W sumie jest to kolejny, solidny merytorycznie i ciekawie napisany oraz zilustrowany przewodnik po naszych górach.

KARKONOSZE I GÓRY IZERSKIE. Przewodnik Bezdroży z serii trek&travel. Autorka: Mariola Borecka. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 301, ISBN 978-83-283-7389-1

a