Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 czerwiec 2021 07:42

Picasso i Miró w Chorwackiej Opatiji Wyróżniony

Napisane przez Wspólnota Turystyczna Miasta Opatija
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wystawa obejmuje prace powstałe od lat 50. do 80. XX wieku Wystawa obejmuje prace powstałe od lat 50. do 80. XX wieku Wspólnota Turystyczna Miasta Opatija

Wszyscy odwiedzający miasto Opatija w terminie od 2 czerwca do 10 października 2021 będą mogli oglądać w Pawilonie Sztuki wyjątkową wystawę prac Pabla Picassa i Joana Miró.

Picasso i Miró – Przyjaźń wolności to ponad sto oryginalnych litografii, miedziorytów, drzeworytów, rycin, akwatint i pochoirów oraz kilka ceramik z kolekcji prywatnych, które opowiedzą historię o nieuchronności, pięknie wspólnoty, więziach, odwadze, bliskości i duchowym wymiarze przyjaźni.

Wystawa obejmuje prace powstałe od lat 50. do 80. XX wieku. Zaprezentowane zostaną grafiki z cykli Picassa Eluard’s map, La Flute Double i Faunes et Flore d'Antibes, a także dzieła indywidualne, zarówno Picassa, jak i równie genialnego Joana Miró.

Inspiracjami tak dla motywów, które wybrali obaj artyści, jak i subtelnie kreowanej zmysłowej atmosfery ich prac było uwielbienie dla Matki Hiszpanii, fascynacja dawnymi mistrzami i prymitywnymi kulturami, ale też gorycz, jaką niosły ze sobą czasy zatrute traumą wojny, i rozpacz, wywołana dyktatem totalitaryzmów. Dwaj przyjaciele, zafascynowani rewolucyjnymi osiągnięciami XX-wiecznej fizyki i uwiedzeni geniuszem Freuda, z pokorą i w pełni oddają się pracy twórczej. Śmiało odkrywają nowe możliwości bycia i kreowania samego siebie, sięgają ku dotąd nieznanym wymiarom rzeczywistości, myślą w kategoriach wykraczających poza utarte schematy racjonalnego osądu, pragną bowiem tylko jednego – wyzwolenia człowieka z wszelkich społecznych ograniczeń. Wspólnie i nieprzejednanie poszukując wolności, budują prawdziwą przyjaźń – przyjaźń wolności XX wieku.

Źródło: Wspólnota Turystyczna Miasta Opatija
Foto: Wspólnota Turystyczna Miasta Opatija

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL