środa, październik 27, 2021
Follow Us
sobota, 29 maj 2021 05:17

Austria. Śladami wielkich mistrzów Wyróżniony

Napisane przez Michał Ozimek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak doskonale wiemy, podróżowanie do Austrii jest nadal niemożliwe ze względu na pandemię. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała w nieskończoność Jak doskonale wiemy, podróżowanie do Austrii jest nadal niemożliwe ze względu na pandemię. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała w nieskończoność mat.pras

Z którymi miejscowościami w Austrii są związani malarze, kompozytorzy i inni sławni ludzie? Oto kilka pomysłów na inspirujące spacery po austriackich miastach i wioskach.

Jak doskonale wiemy, podróżowanie do Austrii jest nadal niemożliwe ze względu na pandemię. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Warto więc poznać odrobinę inspiracji i wykorzystać je w dogodnym momencie.

Z audioprzewodnikiem przez Wiedeń

Od Beethovena po Cmentarz Centralny: audioprzewodnik „ivie” przedstawia zwiedzającym najciekawsze miejsca Wiednia i ważne postacie związani z miastem.

Spacer przez Wiedeń połączony ze słuchaniem ciekawych historii: oto, co proponuje audioprzewdnik „ivie”. Wystarczy telefon i słuchawki, aby podczas zwiedzania miasta dowiedzieć się więcej na temat wybranych miejsc czy zabytków. Aplikacja oferuje 7 różnych tras zwiedzania. Jedna z nich prowadzi śladami kompozytora Ludwiga van Beethovena. Przejście trasy obejmującej 15 przystanków z centrum Wiednia przez Grinzing do Cmentarza Centralnego zajmuje ok. 2 godzin.

Inne trasy tematyczne to na przykład „Nowoczesna architektura”, „Ringstraße” czy „Niezwykłe muzea”.  Szczęśliwa trasa o wdzięcznym tytule „Happy Walk” obejmuje 20 stacji, których kolejność zwiedzania można dowolnie podzielić. W obrębie tych stacji mieści się ogród zoologiczny Schönbrunn, Wieża Dunajska z platformą widokową oraz park rozrywki „Wurstelprater”.

Wspomnienie Josepha Haydna

W Eisenstadt w Burgenlandzie przewodnik odziany w historyczne szaty do złudzenia przypominający Luigiego Tomasiniego porywa turystów w świat baroku, do epoki kompozytora Josepha Haydna  (1732 – 1809).

Jak wyglądało jego życie jako nadwornego kapelmistrza książęcego rodu Esterházych? Jak w tamtych czasach żyli muzycy i śpiewacy? W latach 1761 – 1790, kiedy tworzył Joseph Haydn w Eisenstadt, wprowadza specjalna miejska trasa turystyczna. W drodze zwiedzającym towarzyszy nie byle kto, bo przewodnik w osobie Luigiego Tomasiniego – pierwszego skrzypka dworskiej orkiestry i przyjaciela Josepha Haydna. Oprócz zwiedzania miejsc związanych z jednym z klasyków wiedeńskich, przygotowano muzyczne atrakcje oraz kulinarną degustację.

Wycieczki planowo mają odbywać się raz w miesiącu, w piątki. Spacer rozpoczyna się o 18:30 i trwa ok. 2 godzin.

Dzieciństwo Egona Schiele w Tulln

Egon Schiele dorastał w jednym z mieszkań znajdujących się na dworcu kolejowym w Tulln w Dolnej Austrii. To właśnie tam rozpoczyna się miejska trasa turystyczna prowadząca śladami malarza.

Tory kolejowe, pociągi i sygnalizacja, były pierwszymi motywami, jakie Egon Schiele (1890 – 1918) jako dziecko uwiecznił na papierze. Ten czołowy przedstawiciel ekspresjonizmu dorastał w okolicy dworca kolejowego w Tulln w Dolnej Austrii, a jego ojciec był zawiadowcą stacji. I właśnie tam, w dawnym mieszkaniu rodziny, zaczyna się Szlak Egona Schiele. Ma on 3,6 km i prowadzi do 13 stacji nawiązujących do dzieciństwa malarza: szkoły podstawowej, Rynku Głównego, Kościoła Minorytów i w końcu na cmentarz, do grobu jego rodziców. Po drodze warto też wstąpić do zlokalizowanego w pobliżu brzegów Dunaju Muzeum Egona Schiele. Muzeum prezentuje prace artysty i opowiada o jego życiu prywatnym.

Salzkammergut: inspiracja dla artystów

W dolinie Echerntal niedaleko Hallstatt w Górnej Austrii miłośnicy sztuki wędrują śladami słynnych malarzy i pisarzy.

Las, górskie strumienie, potężne wodospady Waldbachstrub i park lodowcowy tworzą kulisy dla ścieżki tematycznej o nazwie „Malarze, literaci i cuda natury” w dolinie Echerntal w Hallstatt. Tamtejszy spokój i magiczny krajobraz inspirowały artystów już w XIX wieku. O ich życiu i twórczości opowiada dziesięć tablic informacyjnych ustawionych przy ścieżce. Można się z nich na przykład dowiedzieć, że Adalbert Stifter był znany nie tylko jako literat, ale również jako malarz. Ferdinand Georg Waldmüller i Friedrich Gauermann, słynni malarze okresu biedermeieru, uwiecznili na płótnie cały szereg widoków z Salzkammergut. Również Rudolf von Alt, jeden z najpopularniejszych malarzy i akwarelistów XIX wieku, znalazł w Hallstatt i w okolicach wiele miejsc, które przyniosły mu natchnienie.

Spacer inspirującą ścieżką tematyczną przez Echerntal trwa ok. 2 godzin.

Słynni goście w dolinie Gasteinertal

Wiele miejsc w Bad Gastein na Ziemi Salzburskiej przypomina o prominentnych gościach, którzy w minionych wiekach, ale i całkiem niedawno, odwiedzili tę miejscowość.

Nie ma chyba drugiej takiej miejscowości na wiejskich obszarach Austrii, która by w swojej historii gościła tak wiele sławnych osób jak Bad Gastein. Elegancki kurort z luksusowymi hotelami i wodospadem w samym centrum odwiedzili w XIX wieku między innymi kompozytorzy: Johann Strauss, Franz Schubert i Richard Strauss, podobnie jak filozof Arthur Schopenhauer i literat Franz Grillparzer. Często też bywały tam koronowane głowy z Niemiec i z ówczesnej cesarsko-królewskiej monarchii. Wachlarz prominentnych gości XX wieku sięga od pisarza Thomasa Manna przez piosenkarkę Lizę Minnelli po austriacką gwiazdę muzyki Falco.

Historyczny spacer po kurorcie prowadzi do miejsc, w których mieszkały sławne osoby, pokazuje jak spędzały one czas w Bad Gastein, i opowiada o ważnych wydarzeniach z dziejów miejscowości. Spacer odbywa się w każdą środę i trwa 2 godziny.

Zdjęcia: NBPA

a