sobota, czerwiec 25, 2022
Follow Us
sobota, 01 maj 2021 10:55

Galeria Delfiny: Jechać, nie jechać? Warszawskie autobusy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. 

Na wirtualnym spotkaniu autorskim, które odbędzie się już 10 maja zaproszeni goście opowiedzą o najnowszych publikacjach, które szczególnie zainteresują pasjonatów podróży oraz varsavianistów. 

Spotkanie odbędzie się już poniedziałek 10 maja o godz. 18:00. Tym razem gośćmi Galerii będą: Pablo – podróżnik, autor książki „Jechać, nie jechać? Tom III”, Agnieszka Skórska – Jarmusz – wydawca książki „Złoty wiek warszawskich autobusów” oraz Adam Stawicki – rzecznik MZA w Warszawie. W rolę gospodarzy i prowadzących wcielą się Sławomir Bawarski - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników "Globtroter" oraz Adam Gąsior - redaktor naczelny "Wasza Turystyka".

Jechać, nie jechać? Tom III

Kolejny tom wspomnień z wojaży wytrawnego podróżnika Pabla „Jechać, nie jechać?” to pełna zabawnych i pouczających wspomnień - podróż po krajach dalekich i bliskich. Jechać, nie jechać? to napisana z pasją książka z mnóstwem ciekawych informacji i anegdot, ma takźe nietypowy walor - zawiera subiektywną ocenę opisywanych krajów, z którym można się nie zgadzać. Warto porównać ją jednak z tym co zastaniemy na miejscu.

Grzegorz Micuła, autor ponad trzydziestu przewodników turystycznych

W swojej najnowszej książce autor nie trzyma się konwenansów, to nie jest typowy przewodnik. Tom trzeci jest dziennikiem opisującym podróże Pabla w różnych etapach Jego życia.

Dodawana do rozdziałów subiektywna ocena atrakcji, klimatu czy zakwaterowania w różnych krajach przyznawana przez Pabla może wzbudzać sprzeciw lub wzburzenie czytelnika, ale przez to, że są subiektywne i nie pisane z myślą o przypodobaniu się – mogą być bardzo pożyteczne, choć czasami kontrowersyjne. Wszak każdy z nas inaczej odbiera i smakuje dane miejsce, nawet powszechnie uważane za klasyczny turystyczny TOP. I dlatego też warto przeczytać, dlaczego autor w niektórych przypadkach tak inaczej niż my punktuje i ocenia dane obiekty.

Złoty wiek warszawskich autobusów 

Ten wyjątkowy album ukazał się nakładem Wydawnictwa Warszawskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę wyjazdu na ulice pierwszych autobusów w Warszawie. Były to francuskie Somuy i Saurery. 

Bogato ilustrowana zdjęciami (archiwalnymi i współczesnymi) opowieść o barwnych dziejach warszawskich autobusów, opisana piórem wybitnego znawcy tematu, Włodzimierza Winka. 

To fascynująca historia trudnych początków, upadku w latach wojny, późniejszej odbudowy i dynamicznego rozwoju stołecznej komunikacji autobusowej opisana na blisko 170 stronach. Pełna przeróżnych ciekawostek, ale także absurdów i ciągłej rywalizacji z tramwajami.  A dzisiaj także z metrem i kolejami (KM, SKM, WKD). W tej konkurencji nasze „czerwoniaki” (jak kiedyś nazywano chaussony i jelcze) świetnie sobie radzą. Po erze wozów z silnikami diesla dzisiaj wchodzimy w czas ekologicznych „elektryków”. 

„Złoty wiek warszawskich autobusów” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii stolicy i komunikacji miejskiej. Już niebawem będzie ona dostępna w przymuzealnym sklepie MZA.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo pod adresem https://youtu.be/yIivhkX2R7Q oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Organizatorami spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Podczas spotkania każdy oglądający będzie mógł zadawać pytania w komentarzach. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale RaportCSR.pl, WaszaTurystyka.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerem cyklu jest Żabka Polska.


Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

a