środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 12 styczeń 2011 14:09

Czy Amsterdam jest w Holandii? Wyróżniony

Napisane przez Sergiusz Kreskowski, mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W tle ruch samochodowy, kwiaty, wiatraki, młyn i kanał wodny W tle ruch samochodowy, kwiaty, wiatraki, młyn i kanał wodny Fot. Wikipedia
Dla wielu Holendrów prawdziwa Holandia to wszystko poza Amsterdamem, natomiast stolica kraju to specjalne, trochę dziwne miasto. Specjalne, bo zamieszkałe przez ponad 20 % cudzoziemców, znane z tego, że jest otwarte na świat, na wszystko co nowe, modę i obce wpływy.

Holandia to nieduży kraj, bardzo gęsto zaludniony, o wyraźnych obycza{jumi [*4]}jach i folklorze, znany z tolerancji i gospodarności, jest odwiedzany każdego roku przez miliony turystów. Holandia to kraj respektu dla tradycji, kraj konserwatywny, gdzie ciekawe obyczaje, tradycje i folklor zachowały się przez setki lat.
Słynny pisarz angielski polskiego pochodzenia Joseph Conrad (Józef Konrad Korzeniowski) spędził kilka zimowych tygodni w lutym 1887 roku w Amsterdamie z powodu zamarzniętych w całym kraju kanałów i niemożności dostarczenia ładunku na angielski statek Highland Forest, którego był kapitanem. Gdyby jednak wskazać najlepszą porę roku ze względu na piękno holenderskiego pejzażu, byłaby to wiosna kiedy kwitną tulipany. Przejażdżka na rowerze w kwietniu pośród kolorowych pól kwiatów, to nie jest coś co łatwo zapomnieć.
Amsterdam to nie tylko coffee shop
Jest on stolicą kraju ale i stolicą prowincji Noord Holland, a więc prowincji od której bierze się potoczna nazwa kraju. Mimo że rozmiarami nie tak bardzo duży Amsterdam, jest europejską metropolią. Wystarczy zrobić małą wycieczkę, dosłownie kilkanaście kilometrów od centrum miasta, by znaleźć się w zupełnie innym pejzażu, kraju małych i niezwykle czystych wiosek, malowniczych kanałów i pięknych parków, kraju folkloru, gdzie mieszkańcy nadal noszą swoje tradycyjne stroje, barwne spódnice, białe zdobione koszule, tradycyjne nakrycia głowy, a na nogach drewniane saboty. Rozważcie taką wycieczkę – bardzo wzbogaci ona Wasz pobyt w Holandii. Jeden z symboli Holandii, wiatraki stoją jak przed setkami lat, zarówno pośród nowych domów w miastach, gdzie są często atrakcja turystyczną, jak i pośród pól i często nadal napędzają młyn albo urządzenia nawadniające. Holendrzy są rozmiłowani w pięknie swego pejzażu - starają się by linie wysokiego napięcia, kominy, wysokie budynki fabryczne nie psuły piękna kraju. Zaplanujcie wycieczkę po Holandii na rowerze. Zobaczycie pejzaż jak przed setkami lat na obrazach Vermeera van Delft.
Cebulka Tulipana za dobry dom
Kolejny  z symboli tego kraju  to oczywiście tulipany. W Holandii tulipany są ulubionym kwiatem i rzeczywiście są tone tu najpiękniejsze na świecie. W XVII wieku umiłowanie tulipanów przybrało w Holandii rozmiary szaleństwa, gdy zaczęła się trwająca przez kilka lat spekulacja cebulkami rzadkich odmian tulipanów i ceny niektórych cebulek przewyższały cenę dobrego domu. Dziś nieporównanie tańsze, nadal zachwycają pięknem. Kupcie na bazarze kwiatowym w Amsterdamie przy kanale Singel, trochę cebulek do Waszego ogródka, czy do skrzynki na balkonie. Zobaczcie niezwykle parki i ogrody kwiatowe w Holandii. To także kraj świetnych serów. Znane na cały świat Gouda, Edam, Leerdamer pochodzą właśnie z Niderlandów i biorą swe nazwy od miejscowości. Ser Edam nazywany w Polsce Edamskim, bierze swoją nazwę od miasteczka o 40 km na północ od Amsterdamu, Gouda i Leerdamer od nazw miejscowości na południe od Amsterdamu. Z serami w Holandii jest jak w innych krajach z winem – istnieje wiele ich rodzajów, smaków, nazw i najstarsze gatunki są najdroższe i najsmaczniejsze. Bardzo stare, wieloletnie sery Gouda przybierają wygląd marmuru. Zjada się nieduży kawałek, celebrując bogactwo smaku. Zobaczcie targi serowe w Alkmaarze, postarajcie się zobaczyć tradycyjne wytwarzanie serów, nie zapomnijcie spróbować kilku rodzajów holenderskich serów.
Publiczne środki transportu ok!
Dla tych którzy chcą zwiedzać Holandie polecam publiczne środki transportu: autobus i pociąg. Autobusy lokalnych przedsiębiorstw komunikacyjnych pokrywają Holandię gęstą siatką. Transport autobusowy jest całkowicie zintegrowany z transportem miejskim. Obowiązują te same bilety co w komunikacji miejskiej. Przesiadając się można przejechać zwykłym autobusem niemal całą Holandię. Więcej szczegóły taryf i połączeń na stronie firmy autobusowej (niestety po holendersku) www.connexxion.nl Niemniej wygodnym środkiem poruszania się po Holandii jest pociąg. Do pociągu w Holandii można łatwo zabrać rower. Więcej na ten temat na Internecie na świetnej stronie Kolei Holenderskich - Nederlandse Spoorwegen. Strona ta, mimo że po holendersku, jest bardzo przejrzysta – zobaczcie sami, albo poproście kogoś miejscowego o pomoc: www.ns.nl Dla porządku warto  przypomnieć, że autostrady w Holandii są bezpłatne, a sieć dróg w doskonałym stanie. Poruszanie się utrudniają tylko korki na drogach w godzinach szczytu w dni powszednie, oraz gęsta sieć wód. Planując podróż pamiętajcie, że w wielu miejscach rzeka czy zalew morski uniemożliwiają najkrótszą drogę. Często będziecie musieli skorzystać z promu, który na ogół kosztuje € 1,50.
{jumi [*6]}

a