czwartek, czerwiec 30, 2022
Follow Us
poniedziałek, 12 kwiecień 2021 12:13

Zambski Kościelne - letnisko nad Narwią w pobliżu Warszawy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zambski Kościelne to oddalona od Warszawy o ok. 70 km miejscowość w gminie Obryte nad Narwią koło Pułtuska Zambski Kościelne to oddalona od Warszawy o ok. 70 km miejscowość w gminie Obryte nad Narwią koło Pułtuska Paweł Wałasiewicz/Google Maps

Zambski Kościelne to wypoczynkowa miejscowość z wieloma trasami rowerowymi i miejscami do wędkowania. W miejscowości znajdują się dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków. Są to: kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha z lat 1896–1900 (oraz najstarsza część cmentarza rzymskokatolickiego.

Zambski uzyskały lokację miejską w 1428 roku, zdegradowane przed 1578 rokiem. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

Zambski Kościelne to oddalona od Warszawy o ok. 70 km miejscowość w gminie Obryte nad Narwią koło Pułtuska na obrzeżach Puszczy Białej. Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od słowa zębrska[potrzebny przypis] (dialekt mazowiecki ma ã w miejscu ogólnopolskiego ę), a to od staropolskiego ząbr "żubr". Była to osada obronna i przyczółek dla kasztelanów pułtuskich przed najazdami Jaćwingów, Prusów i Rusinów. Prawdopodobnie powstała w tym samym okresie, co Pułtusk. Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi na terenie międzyrzecza Bugu i Narwi pochodzą z 1203. Jest to dokument księcia Konrada Mazowieckiego będący opisem uposażenia biskupa płockiego.

Działka w Zambskach Kościelnych - superokazja na własne letnisko pod Warszawą

Pilnie sprzedam zaciszną działkę w Zambskach Kościelnych, gm. Obryte. Bliskość Narwi, plaża, liczne rezerwaty przyrody z bogactwem fauny i flory   oraz Puszcza Biała gwarantują znakomity wypoczynek. Dopełnieniem atrakcyjności regionu są m.in. wypady do malowniczego Pułtuska, a bdb. zaopatrzony sklep zadba na co dzień o potrzeby wypoczywających.
Kontakt: 601-569-662

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii parafii św. Wojciecha. Pierwszy kościół w Zambskach istniał prawdopodobnie już w XI lub XII wieku. W 1253 biskup Andrzej II oddał wieś Zambski wraz z kościołem zakonowi benedyktynów płockich i utworzył prepozyturę zakonną. W 1368 miał miejsce najazd Litwinów. Kościół został spalony, jednak benedyktyni szybko odbudowali swoje posiadłości. Budowali spichlerze, spławiali zboże i drewno do Gdańska. Dzięki staraniom właścicieli Zambski Kościelne otrzymały prawa miejskie w 1428. Prawa te utraciły po 100 latach. W posiadaniu benedyktynów wieś była do 1825. Ze względu na strategiczne położenie wieś była systematycznie niszczona w czasie wojen szwedzkich w 1655, wojny północnej, I i II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej. Na cmentarzu parafialnym w Zambskach znajduje się mogiła zbiorowa około 300 żołnierzy 5 pułku piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego "Zuchowaci" z Wilna, którzy polegli w dniach 6 i 7 września 1939.

a