środa, maj 22, 2024
Follow Us
środa, 12 styczeń 2011 00:15

Caritas Polska na Haiti Wyróżniony

Napisane przez EN, Caritas Polska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zniszczenia w Port-au-Prince na Haiti w 2010 r. Zniszczenia w Port-au-Prince na Haiti w 2010 r. Fot. Wikipedia

Rok temu, dokładnie 12 styczna w wyniku najsilniejszego od 200 lat trzęsienia ziemi, Haiti zostało zrównane z ziemią. Od tamtej pory Caritas Polska niesie pomoc poszkodowanym Haitańczykom.

Potrzebującym dostarczono leki i inne środki medyczne, które {jumi [*4]}były traktowane priorytetowo. Caritas Polska przekazała również żywność, wodę pitną oraz namioty. Uruchomiono też specjalne konto bankowe z dopiskiem „Haiti" na które do stycznia 2011 roku wpłynęła kwota 13.022.908,06 zł.
W ramach długofalowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, Caritas Polska podjęła się realizacji 3 projektów edukacyjno-opiekuńczych:
1. Projekt odbudowy szkoły w Kompleksie Edukacyjnym Marii Wspomożycielki należącym do Sióstr Salezjanek
Celem projektu jest odbudowa szkoły (40 sal szkolnych), stanowiącej jeden z budynków Kompleksu Edukacyjnego Marii Wspomożycielki należącego do Zgromadzenia Sióstr Salezjanek w Port-au-Prince, w dzielnicy La Saline. Szkoła oferuje edukację dla 2500 dzieci od 1 do 9 cyklu edukacyjnego. Siostry zajmują się edukacją szkolną i pastoralną najuboższych dzieci i młodzieży z pobliskich dzielnic, uchodzących za najbardziej niebezpieczne w stolicy.
2. Projekt odbudowy Centrum Formacyjnego dla Kobiet należącego do Zgromadzenia Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej
Projekt dotyczy odbudowy Centrum Formacyjnego dla dziewcząt prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokonalnie Poczętej w Port-au-Prince. Trzęsienie ziemi całkowicie zniszczyło budynki, gdzie uczyły się dziewczęta oraz gdzie znajdował się dom Sióstr. Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokonalnie Poczętej powstało na Haiti w 1971 r. Jego charyzmatem jest pomoc w kształceniu dziewcząt, siostry mają 8 domów na Haiti, gdzie obecnie mieszka 46 sióstr.
3. Projekt odbudowy szkoły podstawowej prowadzonej przez Zgromadzenie Córki Maryi Paridaens
Celem projektu jest odbudowa szkoły Maryi Wieczystej Wspomożycielki prowadzonej przez Zgromadzenie Córek Maryi Parideans, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Zgromadzenie istnieje na Haiti od 50 lat. W szkole podstawowej uczy się 600 uczniów.
4. Projekt „Adopcja na odległość dzieci z Haiti"
Projektem objęte są dzieci haitańskie z rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, których rodzice są analfabetami. Caritas Polska ogłosiła apel o objęcie ich opieką finansową. Udzielana pomoc zapewni dzieciom pokrycie kosztów utrzymania i ich nauki w szkole podstawowej lub nauki zawodu. Koszt miesięcznego utrzymania dziecka to równowartość 20 USD.
Caritas Polska jest w stałym kontakcie z nuncjuszem apostolskim abp Bernardito Auza w Port-au-Prince. - Nuncjusz wyraził swoją wdzięczność za pomoc Caritas Polska dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, która jako jedna z pierwszych organizacji zdecydowała się na projekt długofalowej pomocy przy odbudowie zniszczonych budynków.
{jumi [*6]}

a