środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
piątek, 26 marzec 2021 14:18

Osijek. Wakacje w mieście? W Chorwacji to możliwe! Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Historia miasta Osijek sięga antycznego Rzymu, kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta znajdowała się osada, broniąca strategicznego dostępu do rzeki Sawy Historia miasta Osijek sięga antycznego Rzymu, kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta znajdowała się osada, broniąca strategicznego dostępu do rzeki Sawy Osijek. Fot. Ivo Biocina

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po miastach Chorwacji będzie Osijek leżący w kontynentalnej części kraju. To miasto położone na styku Slawonii, Baranji i Srijemu samo w sobie jest niezwykle ciekawe.

To również idealna baza do odkrywania tych niezwykle ciekawych regionów. Obszar wyznaczają trzy rzeki: Sawa, Drawa i Dunaj. Slawonia uważana jest za spichlerz Chorwacji, Baranja słynie z wytrawnych win, zaś Srijem to najmniejsza kraina historyczna w Chorwacji. Wszystkie są zdecydowanie multikulturowe głównie ze względu na bogatą historię.

advent osijek optimizirano za web julien duval 1
Osijek most nocą. Fot. Julien Duval

Historia miasta Osijek sięga antycznego Rzymu, kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta znajdowała się osada, broniąca strategicznego dostępu do rzeki Sawy. Przez wieki był zawsze ważnym portem śródlądowym i punktem na szlakach handlowych.

O tym, jak ważnym miejscem było miasto stanowi fakt, że sułtan Sulejman Wspaniały, w XVI wieku, rozkazał właśnie przy nim wybudować most, przez który wojska tureckie miały się dostać do Wiednia. Most uważany jest do dziś za wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie drogowe z tamtych czasów. Miał 7 kilometrów długości i 6 metrów szerokości drogi, na której mijały się dwa zaprzęgi konne oraz po obu stronach ścieżkę dla pieszych.

Nawet dzisiaj bardzo ważną część miasta stanowi również most. Chodzi jednak o zupełnie inny most, Most Młodości, który symbolicznie łączy Slawonie z Baranią. Na obu brzegach Drawy rozciągają się ścieżki spacerowe, które są niewątpliwie ulubionym miejscem mieszkańców. Jest tutaj również miejska plaża oraz liczne kawiarnie.

Twierdza położona nad brzegiem Drawy jest swoistym „miastem w mieście”. Obecnie mieszczą się w niej muzea, kościoły, uczelnie oraz liczne kawiarnie i restauracje. Stanowi niewątpliwie jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców.

osijek tvrdja optimizirano za web ivo biocina
Tak robi się prawdziwy paprykarz.

Będąc w mieście warto także zobaczyć neogotycką konkatedrę, która jest uznawana za druga co do wysokości katedrę w Chorwacji. Ma 94 metry wysokości, 4 dzwony, 40 witraży
i wybudowaną ją z 3.000.000 cegieł.

Wielbiciele kulinarnych smakołyków znajdą w tej części Chorwacji same pyszności. Poprzez pikantny kulen, čvarki do paprykarzy i zup rybnych.

  • Co koniecznie trzeba odwiedzić w samym mieście:
  • Pomnik Czerwonego Ficia, związany z najnowszą historią miasta;
  • Zabytkowe kościoły katolickie i prawosławne;
  • Muzeum Slawonii, największe muzeum w regionie z ponad 300.000 eksponatów i 116 kolekcjami muzealnymi.

Co odwiedzić w okolicy:

  • Park Krajobrazowy Kopački Rit;
  • Miasto Đakovo ze słynną stadniną koni Lipicańskich i nie mniej słynną katedrą;
  • Miasto Vukovar i pobliskie Muzeum Kultury Vučedolskiej;
  • Obiekty agroturystyczne, które zapewnią wspaniałe doznania kulinarne.

a