wtorek, marzec 05, 2024
Follow Us
piątek, 19 marzec 2021 10:48

Rijeka. Wakacje w mieście? W Chorwacji to możliwe! Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wybierzcie się na zakupy na największy w Chorwacji targ rybny. I odwiedźcie w porcie jacht „Galeb”, którym pływał po całym świecie marszałek Tito Wybierzcie się na zakupy na największy w Chorwacji targ rybny. I odwiedźcie w porcie jacht „Galeb”, którym pływał po całym świecie marszałek Tito Ivo Biočina

Niezwykle bogata przeszłość Rijeki związana jest głównie z portem morskim. To właśnie on przyczynił się do rozwoju miasta. Różnorodność kultur, które się w nim spotykały wytworzyły wyjątkową atmosferę, dlatego współczesna Rijeka jest inna od pozostałych miast Chorwacji.

Inna w najlepszym sensie tego słowa, bo czerpie garściami ze swojej różnorodności.

Wpiszcie ją koniecznie na swoją listę miejsc do odwiedzenia!

Zobaczcie Korzo, na którym toczy się niespieszne życie mieszkańców miasta. Wejdźcie do tuneli, które w historii miasta miały bardzo różne zastosowanie – od ucieczki przed gorącym słońcem po cele militarne. Poszukajcie również śladów byłej fabryki torped. Spróbujcie odkryć historię kamizelki ratunkowej ze statku Carpathia.

Wybierzcie się na zakupy na największy w Chorwacji targ rybny. I odwiedźcie w porcie jacht „Galeb”, którym pływał po całym świecie marszałek Tito.

Rijeka, to pierwsze chorwackie miasto, które dołączyło do rodziny ponad 60 europejskich miast posiadających prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2020 trzy główne elementy programu obejmowały wodę, pracę i migrację. Idealnie oddając nie tylko portową tożsamość miasta, ale również szerszy kontekst europejski. Tak powstała koncepcja „Portu Różnorodności”.

W tą różnorodność wpisały się i nasze rodaczki, które w Rijece są licencjonowanymi przewodniczkami. Odkryją przed Wami mnóstwo niezwykłych miejsc i opowiedzą intrygujące historie.

Co koniecznie trzeba odwiedzić w Rijece:

  • Teatr Miejski im. Ivana Zajca.

  • Wzgórze Trsat z twierdzą i Sanktuarium Matki Bożej z Trsatu.

  • Muzeum Farmacji.

  • Muzeum Morskie i Historyczne.

  • Muzeum Dzieciństwa i Muzeum Informatyki.

 

Co odwiedzić w okolicy:

  • Opatiję – miasto, które w czasach Austro-Węgier było największym kurortem cesarstwa, ale i ulubionym miejscem wypoczynku Henryka Sienkiewicz, Stefana Żeromskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Prezydenta Ignacy Mościckiego. Poszukajcie poloników spacerując po tym niezwykle eleganckim i urokliwym miasteczku.

  • Lungomare – nadmorska promenada łącząca Opatiję z miejscowością Volosko.

  • Park Krajobrazowy Učka – dumny strażnik Istrii i Kvarneru.

  • Park Narodowy Risnjak – idealne miejsce na fotosafari.

a