środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
wtorek, 09 marzec 2021 18:18

Pula - wakacje w mieście? W Chorwacji to możliwe!  Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pierwszym przewodnikiem turystycznym po Puli był Giovanni Carrara, który pokazywał przybyłym do miasta VIP-om przede wszystkim bezcenne zabytki z czasów rzymskich Pierwszym przewodnikiem turystycznym po Puli był Giovanni Carrara, który pokazywał przybyłym do miasta VIP-om przede wszystkim bezcenne zabytki z czasów rzymskich mat.pras

Stolica regionu Istria, była świadkiem zawirowań na geopolitycznej mapie Europy. Przechodząca z rąk do rąk kolejnych władców państw, Pula swój spokój osiągnęła dzięki Austro-Węgrom. 

Wyjątkowym gościem, którego od ponad 165 lat wspomina się w mieście z dużym rozrzewnieniem, była niewątpliwie Elżbieta, cesarzowa Austro-Węgier. To właśnie czasy monarchii wpłynęły ożywczo na Pulę, która stała się w tym czasie jej głównym portem wojennym. W samym mieście posługiwano się oficjalnie 4 językami! 

Jednym z ośrodków spotkań bardzo międzynarodowego towarzystwa stało się Marine Casino, w którym orkiestrą marynarki wojennej dyrygował sam Franz Lehar. Do początku I wojny światowej Pula mogła się poszczycić zarówno dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską, jak i licznymi atrakcjami dla przybywających do niej gości. Dzięki czemu stała się dla całego imperium jednym z modnych celów wyjazdów turystycznych. 

Pierwszym przewodnikiem turystycznym po Puli był Giovanni Carrara, który pokazywał przybyłym do miasta VIP-om przede wszystkim bezcenne zabytki z czasów rzymskich. I tak oto cesarz Austro-Węgier Franciszek I oglądał to, co wieki przed nim wybudował Wespazjan. Był to jeden z najlepiej zachowanych w Europie amfiteatrów rzymskich. 

Zabytki antyczne fascynują gości nie mniej niż 160 lat temu. W szóstym pod względem wielkości rzymskim amfiteatrze można dzisiaj oglądać niezwykłą kolekcję amfor. Warto zastanowić się, do czego służyły i jak wyglądało życie współczesnym im ludziom. 

Współcześnie Cesarzowa niejako wraca do miasta dzięki specjalnie przygotowanemu programowi zwiedzania, podczas którego przewodnik ubrany jest w strój z czasów monarchii. Goście nie tylko podążają śladami Sisi w mieście, ale także słuchają anegdot związanych z jej pobytem. 

Odkryjcie to niezwykłe miasto z przewodnikami miejskimi – opowiedzą Wam jeszcze wiele niezwykłych historii i pokażą nie odkryte miejsca.

Co koniecznie trzeba odwiedzić w samym mieście:

  • Zabytki z czasów rzymskich: amfiteatr wraz z kolekcją amfor oraz świątynię Augusta i Łuk Sergiusza; 
  • Ulubioną kawiarnię Jamesa Joyca;
  • Muzeum Archeologiczne Istrii.

Co odwiedzić w okolicy:

  • Rt Kamenjak, gdzie nacieszycie się plażami i odnajdziecie… ślady dinozaurów;
  • Park Narodowy Brijuni, jedną z ulubionych rezydencji Marszałka Tito. 
  • Miasto Poreč z unikatową bazyliką Eufrazjana, w której znajdują się bizantyjskie mozaiki;
  • Malownicze miasto Rovinj, naprzeciw którego znajduje się wyspa św. Katarzyny należąca niegdyś do polskiego szlachcica;
  • Miasto Motovun, w okolicy którego koniecznie trzeba wybrać się na poszukiwanie trufli.

a